Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Brasilia osakkeet14,1214,4711,4122,697,0431,4515.03.2019
BRIC osakkeet13,6810,513,1118,2013,2713,1715.03.2019
Venäjä osakkeet12,046,724,3416,2510,0617,2615.03.2019
Sektori teknologia osakkeet16,7311,663,9216,2415,3515,3815.03.2019
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet16,309,5713,4914,3314,6713,1215.03.2019
Norja osakkeet12,857,053,6714,258,4114,5815.03.2019
Kiina osakkeet17,1911,89-4,7313,7912,3815,3715.03.2019
Hongkong osakkeet13,8910,170,1613,2612,3813,2815.03.2019
Suur-Kiina osakkeet15,5811,32-4,2413,2512,0314,5315.03.2019
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet16,669,768,7913,0711,1617,1415.03.2019
Latinalainen Amerikka osakkeet11,7712,012,5712,495,6420,8215.03.2019
Yhdysvallat joustava osakkeet15,228,4210,3711,7912,4513,7815.03.2019
Thaimaa osakkeet8,425,27-1,3211,2810,7612,8115.03.2019
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.14,047,1511,1611,2613,1012,1815.03.2019
Intia osakkeet4,817,093,2611,1615,4116,0615.03.2019
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,919,67-1,3311,1112,2812,1715.03.2019
Vietnam osakkeet10,183,39-8,4410,9514,9813,5215.03.2019
Aasia ei-Japani osakkeet12,109,69-3,7110,8910,5111,8515.03.2019
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet14,7211,282,3010,827,6113,9215.03.2019
Sektori bioteknologia osakkeet24,3313,298,2410,809,9421,0915.03.2019
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet11,329,06-0,2110,699,8411,6615.03.2019
Yhdistelmä Suur-Kiina12,349,633,2910,66-10,3315.03.2019
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet14,809,286,4910,5110,8811,3915.03.2019
Kehittyvät maat osakkeet11,079,05-4,0510,278,2611,3815.03.2019
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet6,600,33-12,7510,1214,5114,4615.03.2019
Suomi osakkeet14,6711,023,1710,0010,1111,5915.03.2019
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet15,758,808,339,9811,4314,9615.03.2019
Kehittyvä Eurooppa osakkeet10,466,26-2,669,845,9913,7815.03.2019
Sektori luonnonvarat osakkeet13,358,321,569,701,2417,5115.03.2019
Tyynimeri ei-Japani osakkeet12,4310,515,609,648,1210,9015.03.2019
Maailma pienyhtiöt osakkeet14,589,222,759,479,3312,6215.03.2019
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet10,748,473,549,449,3310,1615.03.2019
Sektori vesi osakkeet15,7910,536,989,377,9610,8815.03.2019
Sektori rahoituspalvelut osakkeet12,808,96-1,959,287,7515,7415.03.2019
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet12,606,009,619,2611,6712,7115.03.2019
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet8,236,75-1,599,189,2313,1915.03.2019
Pohjoismaat pien- ja keskikok. yhtiöt osakkeet11,517,86-2,088,949,3412,8915.03.2019
Kiina A-sarja osakkeet26,6519,79-5,018,9118,8917,8515.03.2019
Sektori terveydenhuolto osakkeet12,575,7514,748,9010,9513,6315.03.2019
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet11,808,4912,498,7410,679,7715.03.2019
Alankomaat osakkeet16,8511,75-6,678,619,5712,6315.03.2019
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet9,676,08-2,448,399,5910,8215.03.2019
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet13,047,615,368,238,9910,5815.03.2019
Maailma joustava osakkeet13,878,632,548,018,1112,0715.03.2019
Sektori ympäristö osakkeet15,609,963,608,017,5811,9715.03.2019
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet11,298,436,647,9911,3713,0315.03.2019
Raaka-aineet arvometallit6,638,2814,297,710,1114,6415.03.2019
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet12,169,26-7,767,668,0813,8415.03.2019
Euroalue pienyhtiöt osakkeet7,153,27-12,487,636,8013,5615.03.2019
Sektori julkishyödykkeet osakkeet11,725,8624,857,609,1811,6415.03.2019
Singapore osakkeet7,076,590,447,577,2210,9915.03.2019
Sektori infrastruktuuri osakkeet12,748,3913,597,498,7411,1615.03.2019
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet12,308,365,837,467,379,4815.03.2019
Maailma arvoyhtiöt osakkeet11,606,463,387,378,5210,8115.03.2019
UK pienyhtiöt osakkeet12,9712,40-0,697,336,7717,1015.03.2019
Sektori pääomasijoitus osakkeet11,727,139,427,294,4512,0615.03.2019
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet13,348,157,807,249,2411,8315.03.2019
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet13,6510,30-4,707,238,2212,5515.03.2019
Tavoite 2046+11,767,414,567,107,659,3715.03.2019
Japani joustava osakkeet7,041,85-9,847,0911,1313,4915.03.2019
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet13,7710,71-8,266,976,3113,3715.03.2019
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,7911,18-2,396,977,4613,0015.03.2019
Tavoite 2036-204011,507,653,206,917,138,3115.03.2019
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet10,869,32-6,336,837,4311,2015.03.2019
Maailma osinko-osakkeet11,696,947,086,818,599,6515.03.2019
Tavoite 2041-204511,367,164,016,817,418,9615.03.2019
Maailma islamilaiset osakkeet10,955,565,016,597,4110,2415.03.2019
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet5,522,79-5,076,405,2812,6615.03.2019
Japani suuryhtiöt osakkeet6,611,87-5,366,389,9011,4315.03.2019
Tanska osakkeet12,587,23-0,476,3312,2212,0815.03.2019
Yhdistelmä riskipitoinen, USD9,164,417,036,267,828,9515.03.2019
Yhdistelmä kehittyvät maat7,986,20-1,216,255,528,1415.03.2019
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet11,018,332,276,244,5412,9915.03.2019
Sektori uusiutuva energia osakkeet17,4910,975,266,163,6713,9015.03.2019
Sektori maatalous osakkeet11,616,334,566,145,6411,1515.03.2019
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP12,188,653,736,106,7410,4315.03.2019
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet12,809,39-0,556,066,5311,4815.03.2019
Yhdistelmä riskipitoinen, NOK10,376,27-0,025,886,249,5115.03.2019
Tavoite 2031-20359,425,963,145,856,467,8215.03.2019
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet10,869,11-4,345,816,8311,7615.03.2019
Korko pitkä high yield, USD7,063,6812,445,727,177,1515.03.2019
Korko high yield, NOK4,012,020,835,65-1,837,4215.03.2019
Sektori energia osakkeet15,777,949,175,61-2,6917,8615.03.2019
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet12,158,23-1,715,575,2212,0615.03.2019
Korko pitkä maailma high yield6,543,9011,095,577,126,5615.03.2019
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet8,105,355,735,492,7010,3715.03.2019
Yhdistelmä Aasia8,226,474,285,387,677,9715.03.2019
Pohjoismaat osakkeet11,667,750,725,317,0710,9415.03.2019
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet14,3010,452,815,316,7011,2115.03.2019
UK suuret yhtiöt osakkeet14,8813,477,105,265,0812,1715.03.2019
Euroalue joustava osakkeet11,196,93-1,115,125,6412,6015.03.2019
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro9,275,070,485,105,298,4415.03.2019
Tavoite 2026-20309,136,182,435,085,756,7315.03.2019
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet9,806,25-9,985,074,9113,1815.03.2019
ASEAN-maat osakkeet7,065,76-2,955,075,719,6715.03.2019
Frontier-markkinat osakkeet8,304,79-9,915,073,679,1715.03.2019
Korko pitkä Aasia high yield7,185,9510,825,029,666,6315.03.2019
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet13,977,8417,215,029,3511,0915.03.2019
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat5,734,5710,744,998,486,2215.03.2019
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet12,118,11-1,274,954,2211,7415.03.2019
UK joustava osakkeet15,5814,643,774,944,9714,9415.03.2019
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet13,149,501,314,925,1510,8515.03.2019
Ruotsi osakkeet9,015,770,264,916,3311,6615.03.2019
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet13,378,657,714,919,2112,3815.03.2019
Yhdistelmä riskipitoinen, euro8,064,84-0,544,844,908,9215.03.2019
Espanja osakkeet8,164,17-3,184,841,3413,4615.03.2019
Saksa suuret yhtiöt osakkeet11,497,57-8,564,684,9013,6815.03.2019
Yhdistelmä maltillinen, USD7,494,498,744,647,447,4015.03.2019
Eurooppa osinko-osakkeet11,748,352,194,615,1710,3815.03.2019
Korko pitkä high yield Eurooppa-0,14-0,773,054,595,844,6827.04.2018
Korko pitkä maailma, ILS6,937,025,624,586,916,7415.03.2019
Korko pitkä kehittyvät maat6,155,148,014,507,496,5415.03.2019
Korko high yield globaali, EUR suojattu5,103,390,184,472,104,3015.03.2019
Sektori arvometallit osakkeet11,4514,627,714,440,9428,7215.03.2019
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP11,408,834,614,425,649,7815.03.2019
Yhdistelmä joustava, USD8,044,498,204,407,138,4415.03.2019
Eurooppa joustava osakkeet12,488,25-3,554,254,8512,0315.03.2019
Korko pitkä high yield, euro4,223,810,144,133,243,8615.03.2019
Italia osakkeet13,6510,21-8,923,641,8716,9015.03.2019
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP8,796,888,023,626,8410,2315.03.2019
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta4,675,220,313,483,218,3215.03.2019
Korko joustava, USD4,432,7411,263,466,776,3815.03.2019
Korko renminbi5,595,007,633,366,895,3615.03.2019
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu7,124,266,443,367,377,4615.03.2019
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus3,983,93-0,943,302,554,2215.03.2019
Korko joustava globaali, USD suojattu4,293,0011,223,307,066,3515.03.2019
Kanada osakkeet14,839,5810,193,290,9213,1415.03.2019
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu7,684,76-0,163,265,597,9815.03.2019
Korko pitkä kehittyvät maat, euro4,744,59-1,943,152,646,1515.03.2019
UK osingostrategia osakkeet14,5113,565,753,114,9213,0915.03.2019
Korko pitkä Aasia4,994,3311,583,117,115,9715.03.2019
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet15,146,2024,713,069,9615,3715.03.2019
Korko joustava globaali4,043,197,043,026,095,5915.03.2019
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.4,353,3912,092,997,456,0715.03.2019
Yhdistelmä globaali joustava, euro6,473,47-1,372,962,966,8915.03.2019
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro6,133,68-0,252,953,405,5815.03.2019
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD3,191,6111,082,837,366,9215.03.2019
Korko rahamarkkina lyhyt, euro148,22148,13139,782,81-0,290,0515.03.2019
Yhdistelmä varovainen, USD4,792,919,602,746,096,3715.03.2019
Korko high yield globaali, GBP suojattu10,729,245,182,692,699,4515.03.2019
Korko pitkä, Tanskan kruunu1,661,752,742,652,721,9015.03.2019
Korko vaihtovelkakirjat maailma6,053,701,722,614,675,7315.03.2019
Yhdistelmä maltillinen GBP10,138,474,192,584,239,0215.03.2019
Tavoite 2021-20255,863,640,592,573,434,8915.03.2019
Yhdistelmä maltillinen, euro6,093,88-0,852,552,886,5015.03.2019
Yhdistelmä joustava, euro5,993,52-2,382,462,387,5315.03.2019
Yhdistelmä joustava, GBP10,598,612,872,454,079,6615.03.2019
Korko pitkä yrityslainat, USD4,323,4212,022,446,766,1715.03.2019
Yhdistelmä varovainen NOK5,873,48-1,282,431,046,6015.03.2019
Korko pitkä yrityslaina globaali4,734,199,232,425,854,4515.03.2019
Korko erittäin pitkä, euro3,043,395,292,326,428,5915.03.2019
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta3,223,588,372,315,945,3015.03.2019
Korko pitkä maailma, NOK suojattu4,463,110,512,280,026,4915.03.2019
Korko pitkä high yield, GBP9,489,044,342,263,499,4115.03.2019
Korko Tanska pitkä, DKK1,481,552,472,242,281,6315.03.2019
Afrikka osakkeet7,596,62-10,552,23-3,1812,6615.03.2019
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.4,032,193,382,192,795,7115.03.2019
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa4,563,10-3,622,171,874,9415.03.2019
Raaka-aineet laaja kori7,813,18-1,202,15-7,2311,4515.03.2019
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF6,002,801,552,072,907,3415.03.2019
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,762,44-0,891,981,463,2115.03.2019
Tavoite 2016-20203,312,621,201,962,563,5515.03.2019
Korko pitkä yrityslainat, euro2,252,300,631,902,262,3615.03.2019
Korko pitkä maailma, USD suojattu3,012,3811,521,896,656,6315.03.2019
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus5,873,93-3,491,861,645,0815.03.2019
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu3,201,67-0,261,69-1,116,0715.03.2019
Indonesia osakkeet5,375,563,331,622,1016,1115.03.2019
Yhdistelmä maltillinen, CHF4,752,671,721,623,275,9915.03.2019
Korko pitkä yrityslainat, GBP8,238,425,451,584,168,9015.03.2019
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma3,222,587,061,552,924,6915.03.2019
Yhdistelmä maltillinen, SEK4,242,78-1,401,522,886,3515.03.2019
Yhdistelmä globaali varovainen, euro3,732,50-0,481,501,973,3315.03.2019
Yhdistelmä varovainen, euro3,512,48-0,041,371,803,3115.03.2019
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP8,697,834,381,223,338,0815.03.2019
Korko pitkä, Norjan kruunu3,361,970,271,22-0,745,8215.03.2019
Korko pitkä maailma, USD3,532,297,831,225,405,6715.03.2019
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.2,742,75-0,291,201,433,2115.03.2019
Korko joustava, euro2,282,14-0,281,181,092,8615.03.2019
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa2,282,64-0,621,022,734,9915.03.2019
Korko pitkä yhdistelmä, USD2,922,2811,411,015,956,2415.03.2019
Korea osakkeet5,795,68-9,200,984,0114,7415.03.2019
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro1,430,98-0,650,971,453,4715.03.2019
Yhdistelmä varovainen, GBP8,047,474,510,963,387,9415.03.2019
Korko pitkä yhdistelmä, GBP7,437,645,150,894,048,6315.03.2019
Korko pitkä Eurooppa1,801,840,930,872,462,5015.03.2019
Korko renminbi, kotimaa4,614,158,590,816,515,9715.03.2019
Tavoite 2011-20152,742,160,970,790,934,5415.03.2019
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro1,050,65-0,620,751,253,1815.03.2019
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD1,920,8711,120,755,066,6815.03.2019
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu4,362,66-2,160,741,957,7115.03.2019
Korko pitkä yhdistelmä, euro1,451,580,330,711,782,3315.03.2019
Korko pitkä maailma2,842,935,670,593,794,3515.03.2019
Korko pitkä maailma, euro1,621,650,770,561,702,2715.03.2019
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu4,432,46-0,020,562,636,5715.03.2019
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD2,992,3110,610,493,936,1515.03.2019
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro1,031,00-0,520,460,530,9515.03.2019
Korko joustava globaali, CHF suojattu1,811,422,180,452,045,1915.03.2019
Korko rahamarkkina lyhyt, USD1,300,2510,800,454,926,8315.03.2019
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro1,261,501,260,442,052,9615.03.2019
Korko joustava globaali, GBP suojattu8,318,354,000,422,258,4815.03.2019
Korko rahamarkkina, USD1,430,3610,790,384,816,7615.03.2019
Korko pitkä, HKD1,890,9010,730,375,676,5415.03.2019
Sektori viestintä osakkeet12,576,836,710,365,6311,5815.03.2019
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,511,85-0,760,160,692,6415.03.2019
Korko pitkä, Japanin jeni0,242,884,960,164,169,4615.03.2019
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP6,656,845,870,134,479,1915.03.2019
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset0,74-0,440,50-0,02-0,073,8015.03.2019
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,530,53-0,56-0,050,261,0115.03.2019
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD1,971,8910,79-0,054,696,7315.03.2019
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu11,619,87-0,06-0,081,9410,8615.03.2019
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.1,801,803,14-0,152,915,5015.03.2019
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset5,305,176,29-0,164,679,5115.03.2019
Korko hyvin lyhyet bondit, euro0,170,16-0,50-0,20-0,020,4915.03.2019
Korko rahamarkkina, euro-0,01-0,02-0,42-0,32-0,150,1415.03.2019
Korko pitkä maailma, CHF1,961,562,75-0,351,975,2115.03.2019
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro0,260,28-0,23-0,380,021,2615.03.2019
UK arvoyhtiöt osakkeet-4,82-6,63-4,27-0,473,5212,6730.10.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP7,086,904,61-0,481,987,1015.03.2019
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset0,790,611,08-0,51-1,354,8115.03.2019
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.8,148,605,04-0,602,087,7615.03.2019
Korko pitkä maailma, CHF suojattu0,931,023,48-0,622,255,3415.03.2019
Yhdistelmä varovainen, CHF2,491,561,02-0,771,855,1015.03.2019
Ranska pien-/keskikok. yhtiöt osakkeet9,355,16-17,49-0,891,6714,0215.03.2019
Korko pitkä maailma, GBP suojattu6,947,533,98-1,081,857,8015.03.2019
Korko pitkä, CHF0,490,464,86-1,192,155,5815.03.2019
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu0,490,39-3,18-1,56-0,465,2515.03.2019
Korko rahamarkkina, CHF-0,94-1,072,22-2,050,624,8515.03.2019
Korko lyhyet bondit, CHF-1,02-1,102,08-2,250,734,9615.03.2019
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP5,565,824,17-2,420,107,9115.03.2019
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP5,345,614,03-2,49-0,118,1615.03.2019
Korko rahamarkkina, GBP5,325,573,94-2,56-0,168,1515.03.2019
Korko pitkä yrityslainat, SEK-2,17-1,25-3,49-2,63-2,265,7415.03.2019
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset0,800,783,33-2,97-3,4412,4715.03.2019
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-2,53-1,55-2,42-3,15-1,315,2415.03.2019
Korko pitkä, Australian dollari-3,75-3,49-7,60-3,30-1,867,6127.04.2018
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-3,06-2,09-4,17-4,16-3,255,5415.03.2019
Korko hyvin lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-3,16-2,17-4,22-4,43-3,385,6715.03.2019
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,36-1,99-6,42-5,21-1,086,8027.04.2018
Turkki osakkeet8,279,57-29,11-11,17-2,5430,3415.03.2019
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Global Macro-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko high yield, renminbi5,704,6611,36--5,7915.03.2019
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Multistrategy-------
Muut-------
Muut osakkeet-------
Pääomaturvatut-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.