Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet4,904,2317,1429,5115,4434,2124.03.2017
Intia osakkeet13,7115,1927,8624,1314,3119,8724.03.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet7,117,3824,6221,4618,9315,1924.03.2017
Sektori teknologia osakkeet9,919,0129,3419,5815,1315,9824.03.2017
Tanska osakkeet7,468,6414,3318,7521,1512,5224.03.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet10,0210,6729,1118,5618,7811,8324.03.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet4,222,7121,2817,1411,8315,3824.03.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet4,535,9815,3316,8218,4515,0524.03.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.2,060,6120,2516,7815,5313,3024.03.2017
Korko pitkä Aasia high yield1,030,3917,2516,4611,598,4724.03.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet4,532,7619,2916,3915,4214,5524.03.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet0,30-0,9723,2916,3815,6915,0824.03.2017
Korko high yield, renminbi3,192,289,2916,34-8,9724.03.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-0,93-0,566,2316,1811,5716,2624.03.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet9,9110,7125,2715,8210,9314,2124.03.2017
Vietnam osakkeet4,294,3221,9015,8018,8214,6524.03.2017
Kiina osakkeet11,0412,5226,4815,7910,7221,2524.03.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet0,16-1,2920,0815,4615,1713,4024.03.2017
Suur-Kiina osakkeet10,9312,1125,8215,0810,5618,9024.03.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet2,410,8520,6914,7914,2614,6524.03.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet7,627,5522,1914,6910,4314,0424.03.2017
Aasia ei-Japani osakkeet11,1112,1523,6614,469,0815,0324.03.2017
Hongkong osakkeet10,0311,1224,9914,139,6418,2424.03.2017
Thaimaa osakkeet4,836,4919,6413,958,4814,7724.03.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet5,875,4112,5913,8817,4316,7224.03.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet10,2611,2621,3913,8312,9314,9924.03.2017
Sektori bioteknologia osakkeet7,115,2123,8013,8122,5828,7424.03.2017
BRIC osakkeet8,1410,2433,5513,804,5617,7024.03.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat0,810,2414,0113,639,358,5724.03.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-0,94-2,3129,3413,5114,4917,5024.03.2017
Suomi osakkeet2,482,8421,1613,3613,4613,4524.03.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet5,264,6517,2013,0611,9613,1124.03.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-1,91-1,9310,1413,007,2010,0024.03.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet5,084,9215,4213,0010,4613,2524.03.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet9,2310,1022,7912,989,3614,1224.03.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet8,108,6421,1612,9712,8412,8624.03.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet7,968,5217,3712,7411,4213,5424.03.2017
Korko pitkä Aasia0,33-0,278,8512,667,648,3824.03.2017
Korko pitkä kehittyvät maat1,871,4713,7212,667,848,8824.03.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet2,492,2020,3312,6114,0813,1524.03.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet5,195,5412,3612,539,5613,3924.03.2017
Alankomaat osakkeet7,497,9419,1212,4712,0614,1524.03.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet0,010,485,3712,469,9113,4024.03.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet9,009,9921,3712,227,0913,9824.03.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-1,14-1,518,0512,178,368,9924.03.2017
Maailma osinko-osakkeet3,052,6415,1812,1711,5111,7024.03.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet2,862,0219,5312,1112,1812,4324.03.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet5,104,9727,5412,1111,7017,3724.03.2017
Yhdistelmä Aasia3,933,7813,7312,097,3411,5724.03.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet3,683,1816,5511,9511,2512,5524.03.2017
Venäjä osakkeet-2,14-0,8043,3911,86-0,2927,4324.03.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet6,367,4716,7311,8215,7312,4324.03.2017
Korko pitkä maailma, ILS3,872,6612,6311,699,988,8024.03.2017
Pohjoismaat osakkeet3,754,4014,2911,4212,6912,7324.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu0,48-0,2610,9311,409,8310,0124.03.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-2,00-2,047,9211,285,069,4124.03.2017
Kehittyvät maat osakkeet9,7111,2524,7211,255,4714,4824.03.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD0,710,0412,4711,198,729,9824.03.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-1,04-1,356,4811,147,158,7524.03.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-0,73-1,3210,2311,037,498,8224.03.2017
Korko joustava, USD-0,65-1,0211,1710,987,278,3624.03.2017
Korko pitkä maailma high yield-0,40-0,8515,9610,929,308,5724.03.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset0,610,5618,9410,863,919,5124.03.2017
Korko joustava globaali-0,35-0,8111,3910,827,377,9824.03.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet7,077,9214,6010,6914,9113,4724.03.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-1,66-2,144,8610,666,649,1324.03.2017
Maailma joustava osakkeet3,773,8117,2510,6610,1613,0024.03.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-1,27-1,644,9010,616,308,8324.03.2017
Tavoite 2046+3,683,5015,1710,559,5510,8924.03.2017
Korko pitkä high yield, USD-0,84-1,3516,0510,478,768,8624.03.2017
Tavoite 2041-20453,453,2614,7710,469,2210,6624.03.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet6,967,0719,1710,4113,0812,2524.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani0,831,018,4210,408,499,3424.03.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet3,062,7525,8010,328,9816,3324.03.2017
Korko pitkä, HKD-1,65-2,194,0110,225,008,6324.03.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet3,954,108,6010,199,0712,5824.03.2017
Korko pitkä maailma, USD-0,87-1,473,5810,175,988,4924.03.2017
Maailma islamilaiset osakkeet3,073,1315,8110,059,0812,2724.03.2017
Ruotsi osakkeet5,355,6516,6310,0312,6913,3724.03.2017
Singapore osakkeet10,1810,0116,2810,016,7214,2424.03.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-0,371,626,899,947,3611,7024.03.2017
Norja osakkeet4,525,6732,889,907,8515,1624.03.2017
Tavoite 2031-20353,132,9813,309,689,1810,2724.03.2017
Yhdistelmä joustava, USD0,630,0912,259,647,1111,1124.03.2017
Tavoite 2036-20403,333,1914,259,628,9310,4524.03.2017
Sektori viestintä osakkeet1,591,314,299,5810,8212,5624.03.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat6,607,1818,239,563,9710,7724.03.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet6,326,9910,969,4913,7213,4024.03.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet0,231,09-2,449,4611,7815,1124.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma0,940,459,459,358,878,2124.03.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD1,411,0811,529,286,9610,8724.03.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta1,000,305,159,264,788,4924.03.2017
Sektori vesi osakkeet5,024,9122,009,2512,6012,0824.03.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet4,857,0623,869,204,9115,3624.03.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet5,385,6517,449,1312,0416,6024.03.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-1,86-2,162,609,054,638,8224.03.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-1,88-2,594,909,054,998,3224.03.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet4,574,0621,029,0013,1113,5824.03.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet5,405,8710,758,9611,0313,0624.03.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-0,88-1,005,588,846,097,1124.03.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-0,34-0,898,778,806,289,0224.03.2017
Korko renminbi0,39-0,662,478,806,318,7724.03.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-2,08-2,854,008,764,408,3724.03.2017
Korko rahamarkkina, USD-2,13-2,874,098,724,368,3224.03.2017
Sektori ympäristö osakkeet4,093,8015,638,6610,8213,2824.03.2017
Tavoite 2026-20302,312,3510,658,448,209,3324.03.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet7,217,6817,698,4213,7914,3024.03.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet4,805,3313,708,4012,1013,3424.03.2017
ASEAN-maat osakkeet5,417,5510,258,305,6513,1924.03.2017
Korea osakkeet11,3410,429,248,273,2614,8124.03.2017
Frontier-markkinat osakkeet5,426,2824,188,2310,4812,1524.03.2017
Sektori arvometallit osakkeet6,0817,7628,638,09-7,9539,7624.03.2017
Korko pitkä, Japanin jeni2,221,873,107,990,3411,7824.03.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF2,022,158,687,995,9510,2024.03.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu3,433,3710,457,658,569,4524.03.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet6,106,5414,427,6410,1713,0524.03.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet4,955,0416,167,5110,9414,5024.03.2017
Korko erittäin pitkä, euro-3,63-3,56-4,077,498,0511,1224.03.2017
Korko pitkä maailma0,16-0,064,127,334,577,1624.03.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, GBP2,602,917,687,248,0812,1024.03.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet5,486,3718,427,235,2016,5924.03.2017
Eurooppa joustava osakkeet4,525,0110,227,1910,5313,1824.03.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet4,084,4012,197,159,8113,0024.03.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.0,841,294,797,126,0411,3824.03.2017
Euroalue joustava osakkeet3,754,2111,567,119,7913,5324.03.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro2,842,7811,357,077,139,7524.03.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet3,744,2815,906,9810,0914,1324.03.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet0,451,5624,266,890,3717,8524.03.2017
UK osingostrategia osakkeet3,273,695,856,7810,5114,1224.03.2017
Sektori maatalous osakkeet-0,24-0,0511,966,775,0113,4624.03.2017
Korko pitkä, Australian dollari4,054,926,096,741,678,2524.03.2017
UK pienyhtiöt osakkeet6,106,978,236,7113,8716,5624.03.2017
Korko renminbi, kotimaa-0,86-1,52-1,276,613,138,8124.03.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet2,953,446,776,599,0514,6224.03.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-0,311,02-2,646,564,3410,9224.03.2017
Eurooppa osinko-osakkeet3,353,6011,226,559,7612,2424.03.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet3,413,5216,306,5310,2313,9324.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu1,561,656,206,307,2011,7324.03.2017
Tavoite 2021-20251,781,897,246,276,817,0024.03.2017
Yhdistelmä joustava, GBP2,042,795,886,175,8912,2224.03.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet3,073,609,496,159,1214,0724.03.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu1,081,256,146,124,2410,7324.03.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu1,020,994,766,075,0311,4024.03.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet8,689,0313,996,024,9912,0324.03.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.0,821,0110,446,017,5811,3324.03.2017
Indonesia osakkeet2,266,3811,095,981,2820,8724.03.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta5,134,8113,025,941,6210,4224.03.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF2,613,007,685,934,6710,5124.03.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-0,57-0,845,505,882,337,1924.03.2017
UK joustava osakkeet3,664,298,785,8310,5515,4224.03.2017
Korko pitkä, CHF-0,47-0,360,895,693,9211,1824.03.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro3,023,139,265,686,7710,2324.03.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-1,31-0,592,185,660,727,0824.03.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari1,080,431,955,632,496,4224.03.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP1,611,953,325,486,3410,9224.03.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet1,581,9311,415,4610,2213,6424.03.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP0,511,28-0,145,416,2310,6224.03.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP0,501,26-1,025,344,8910,2624.03.2017
Korko pitkä maailma, CHF0,060,344,085,264,199,8824.03.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF1,021,114,225,234,259,8724.03.2017
Turkki osakkeet8,468,91-8,265,15-0,9724,0924.03.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK2,903,147,544,966,257,2924.03.2017
Tavoite 2016-20201,021,094,944,815,115,1324.03.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro1,751,756,944,725,046,7524.03.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu2,990,633,594,474,868,9124.03.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa1,381,638,004,467,154,8424.03.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet9,3411,9528,164,42-2,6521,0524.03.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro1,641,746,454,395,227,6724.03.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro2,052,157,264,314,077,8324.03.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP0,801,17-0,124,244,869,8824.03.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa1,251,213,094,243,515,8224.03.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset0,530,97-9,874,124,9810,8524.03.2017
Korko pitkä high yield, euro1,371,538,204,026,444,7924.03.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-0,23-0,320,543,982,0010,0624.03.2017
Korko pitkä high yield, GBP0,680,862,763,916,9010,9224.03.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus2,442,597,933,894,225,1224.03.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet3,754,138,603,838,4615,8924.03.2017
Korko rahamarkkina, CHF-0,05-0,021,023,822,049,9224.03.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari3,453,616,513,75-0,498,0824.03.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro3,183,397,943,733,296,5024.03.2017
Espanja osakkeet7,307,8514,753,5910,8415,6024.03.2017
Raaka-aineet arvometallit6,317,837,253,56-3,0919,0524.03.2017
Korko pitkä Eurooppa-0,55-0,170,473,434,273,7424.03.2017
Yhdistelmä joustava, euro2,122,296,873,314,178,5324.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa1,081,205,733,085,306,4424.03.2017
Kanada osakkeet-3,79-3,7314,532,962,5412,9524.03.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu0,310,773,302,943,113,6724.03.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro0,070,262,742,934,163,1624.03.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,27-0,141,552,922,873,3824.03.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-1,58-1,563,372,88-1,127,4624.03.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-0,210,039,222,848,4916,5224.03.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro0,750,833,602,823,114,3124.03.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-0,520,16-4,082,742,199,0024.03.2017
Yhdistelmä varovainen, euro0,600,683,092,743,594,2324.03.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,90-0,72-0,022,673,563,3024.03.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-1,76-1,61-1,732,663,413,9724.03.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro0,120,643,682,571,944,7424.03.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu0,480,682,202,535,4410,9024.03.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu0,430,60-4,772,502,969,2424.03.2017
Tavoite 2011-20150,710,871,332,403,924,9424.03.2017
Korko joustava, euro0,470,573,572,403,763,5024.03.2017
Korko Tanska pitkä, DKK-0,020,312,112,382,602,5124.03.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.0,030,41-4,772,383,429,2424.03.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus1,751,834,822,335,036,0024.03.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu0,680,89-2,332,304,539,8924.03.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu1,021,229,962,204,935,2824.03.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu1,791,81-2,182,155,1412,3224.03.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.0,620,962,552,053,123,5624.03.2017
Brasilia osakkeet8,5013,6447,441,97-7,2630,4424.03.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu1,081,244,761,772,743,5724.03.2017
Italia osakkeet6,336,009,451,748,8318,0424.03.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-2,38-1,940,081,701,764,3124.03.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu0,790,911,421,532,173,2824.03.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu1,752,011,561,032,395,1524.03.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu0,500,818,210,941,049,3024.03.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-0,121,6534,260,81-3,6621,5824.03.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,080,061,040,631,851,2624.03.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro-0,07-0,040,290,611,210,9724.03.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu0,360,98-2,030,341,154,0624.03.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,33-0,31-0,270,290,870,7624.03.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,05-0,050,000,050,380,3724.03.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,06-0,06-0,17-0,010,150,0924.03.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,09-0,10-0,34-0,13-0,040,0824.03.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu0,170,495,24-0,18-0,447,8824.03.2017
Korko rahamarkkina, GBP-0,88-0,92-7,31-0,28-1,058,6224.03.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-0,69-0,66-6,35-0,310,328,8824.03.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-0,86-0,87-8,07-0,67-0,348,9424.03.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK1,451,860,76-0,991,104,4424.03.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-0,070,096,47-1,41-1,448,2124.03.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-0,66-0,16-0,95-1,64-1,523,5624.03.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu0,751,13-2,31-2,02-0,224,1024.03.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu0,651,11-2,55-2,35-0,664,2224.03.2017
Afrikka osakkeet3,385,635,79-3,20-0,6014,4824.03.2017
Korko high yield, NOK5,486,0023,69-3,730,1411,8624.03.2017
Sektori energia osakkeet-9,20-9,9320,04-7,10-4,8121,4824.03.2017
Raaka-aineet maatalous0,130,772,15-8,37-6,4313,4624.03.2017
Raaka-aineet laaja kori-3,57-2,946,47-10,39-9,1513,0924.03.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani joustava osakkeet-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.