Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet0,45-5,238,6230,0015,3934,2222.05.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet6,05-1,0518,4021,3718,9014,9822.05.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet17,798,8534,7620,5920,8112,0022.05.2017
Sektori teknologia osakkeet12,722,0734,7220,4617,0215,5222.05.2017
Intia osakkeet14,543,1527,7917,8917,0919,4922.05.2017
Vietnam osakkeet2,77-2,3514,3117,1216,2014,6222.05.2017
Tanska osakkeet13,216,8515,4616,9623,2012,7022.05.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet4,79-2,4919,2216,5116,0014,2822.05.2017
Japani joustava osakkeet4,24-1,8618,0216,4914,7115,4822.05.2017
Kiina osakkeet11,38-0,3831,3915,4511,6820,8822.05.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-2,68-7,7317,4915,3915,9815,0222.05.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet9,682,8918,6315,2820,2015,1122.05.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet2,60-3,1217,1015,2812,9115,1622.05.2017
Sektori bioteknologia osakkeet2,94-5,9214,1515,1420,3427,5822.05.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.-0,30-5,3916,8915,0515,5413,3622.05.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet15,828,6426,2614,4416,0113,0822.05.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-3,18-7,1024,5214,4015,0317,1822.05.2017
Suur-Kiina osakkeet12,081,0631,8314,3211,7618,6522.05.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet0,54-5,5517,9114,1015,1314,6022.05.2017
Korko pitkä Aasia high yield-2,41-5,179,6413,7010,029,1922.05.2017
Alankomaat osakkeet11,606,7426,1713,5615,5814,2822.05.2017
Suomi osakkeet9,517,7428,8713,1417,0013,6922.05.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet4,48-2,308,5313,0516,8416,4222.05.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet2,97-2,0218,9612,9615,3713,0022.05.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet14,628,4519,9712,8817,5413,6922.05.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet12,777,9122,2612,8818,1712,6422.05.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet6,80-1,1422,1412,8411,5613,9922.05.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet7,62-2,7432,1912,8111,5814,1822.05.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet6,710,0518,3412,8013,4312,9822.05.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-4,12-7,9715,4712,7914,6613,5222.05.2017
Aasia ei-Japani osakkeet12,672,1729,9612,6410,4015,0022.05.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-4,40-7,452,6812,339,7716,5522.05.2017
Hongkong osakkeet9,64-0,5428,0612,2210,2318,1022.05.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet8,60-0,3122,1511,9813,4314,6922.05.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet6,311,5516,7311,3211,2413,0622.05.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet15,119,8024,4511,3017,2114,5722.05.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet3,94-1,2716,9611,1112,6112,5522.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-1,72-4,408,9510,998,148,6922.05.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet13,228,0016,5410,9515,6313,5222.05.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet9,272,3919,3110,8111,7313,5022.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-4,82-4,767,1110,715,3210,1122.05.2017
Thaimaa osakkeet2,25-2,5919,1810,679,0214,6722.05.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet12,525,9523,9910,6015,0012,2922.05.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet9,53-0,3926,3510,539,9114,4622.05.2017
Pohjoismaat osakkeet8,583,8317,1910,5014,8812,8722.05.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet2,01-2,5718,1310,2913,2312,4622.05.2017
Korko pitkä Aasia-2,81-4,904,3610,236,558,5422.05.2017
Maailma joustava osakkeet4,86-0,2817,5710,2111,5612,9422.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-3,49-4,464,6810,216,889,0622.05.2017
Korko pitkä maailma, ILS2,28-1,9612,0610,189,108,8822.05.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet3,14-2,3224,3910,1213,0917,3222.05.2017
Maailma osinko-osakkeet2,48-1,5514,9310,0912,0511,7022.05.2017
UK pienyhtiöt osakkeet14,647,5513,1510,0816,0816,8622.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-1,68-4,579,0610,049,2810,0422.05.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet11,426,9715,429,9313,2013,2022.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat-0,46-3,559,749,916,848,8922.05.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet6,710,4222,949,8915,4913,4322.05.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet7,154,902,099,8113,5515,0722.05.2017
BRIC osakkeet7,13-3,0832,409,767,2117,6422.05.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet6,77-1,5421,919,749,9613,2822.05.2017
Sektori ympäristö osakkeet5,800,4517,199,5612,8213,1822.05.2017
Sektori vesi osakkeet7,401,5620,399,5514,0112,0422.05.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-0,21-0,3316,889,453,299,3822.05.2017
Tavoite 2046+4,62-0,1315,859,4310,8210,9722.05.2017
Korko pitkä maailma high yield-2,18-4,3511,649,388,288,6322.05.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet11,246,0823,499,3114,4216,7222.05.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-1,58-4,802,859,289,4613,5522.05.2017
Tavoite 2041-20454,19-0,4115,209,2810,3210,7722.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-3,24-4,263,229,215,988,8622.05.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet10,777,8619,919,2014,8713,5222.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-1,23-3,929,529,198,499,9922.05.2017
Korko joustava, USD-3,42-4,846,869,156,008,4322.05.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet9,630,2822,569,148,5913,9422.05.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet4,072,139,239,119,7412,6622.05.2017
Korko pitkä high yield, USD-2,74-4,8311,169,057,758,9722.05.2017
Yhdistelmä Aasia1,88-2,8111,979,056,8211,9022.05.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-3,73-4,975,789,036,288,9222.05.2017
Ruotsi osakkeet8,883,1618,708,9614,6213,4922.05.2017
Tavoite 2036-20404,690,3015,078,9110,6010,4322.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-5,52-5,463,688,793,019,5122.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-4,14-4,871,448,674,618,9622.05.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-4,92-5,211,298,664,959,2522.05.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet11,986,7820,428,6411,4013,2022.05.2017
Korko pitkä maailma, USD-3,47-4,700,958,645,158,5822.05.2017
Tavoite 2031-20353,81-0,4113,758,5710,2810,2622.05.2017
Korko joustava globaali-2,70-4,056,778,556,068,1222.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD0,62-2,738,298,499,2510,8622.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma0,07-3,268,608,478,868,1922.05.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,448,9623,228,3614,4414,7822.05.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet11,5510,2124,348,2413,6914,4222.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-2,78-4,866,748,237,879,3622.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP1,711,657,798,206,1411,7222.05.2017
Yhdistelmä joustava, USD-1,12-3,828,988,146,9910,8522.05.2017
Korko pitkä, HKD-5,22-5,620,578,123,118,7222.05.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet2,24-4,169,598,129,3013,3622.05.2017
Euroalue joustava osakkeet8,945,9616,738,1212,3813,8122.05.2017
Eurooppa joustava osakkeet10,205,8115,228,0712,8513,3022.05.2017
Tavoite 2026-20303,500,3511,497,839,749,3622.05.2017
Kehittyvät maat osakkeet9,54-0,2127,947,726,9914,4322.05.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet2,76-3,1422,077,589,1916,3522.05.2017
Sektori arvometallit osakkeet0,49-13,89-1,817,38-6,2639,7122.05.2017
Sektori viestintä osakkeet1,520,283,227,3410,9312,5922.05.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet9,376,2116,267,2912,3013,0922.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-2,65-3,323,067,265,057,1722.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF1,75-0,979,967,256,9210,1022.05.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP4,19-0,3111,027,199,6412,6622.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-4,76-5,02-0,547,193,058,8922.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-5,63-5,940,977,183,368,4322.05.2017
Korko renminbi-3,14-5,40-1,327,184,788,7722.05.2017
Norja osakkeet5,96-1,8229,147,109,5515,3222.05.2017
Maailma islamilaiset osakkeet2,58-2,1116,347,028,2612,2022.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-5,98-6,100,266,962,758,4822.05.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-2,71-4,355,236,905,469,0922.05.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro4,040,4012,986,898,569,8122.05.2017
Korko rahamarkkina, USD-6,02-6,130,176,862,688,4522.05.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-1,74-3,702,806,793,648,5922.05.2017
Frontier-markkinat osakkeet6,05-0,2219,086,7910,7512,1422.05.2017
Korko erittäin pitkä, euro-2,730,90-2,696,687,4011,1522.05.2017
UK joustava osakkeet8,323,7210,136,6612,6515,5322.05.2017
Sektori maatalous osakkeet-1,47-5,2511,016,666,9413,4222.05.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat4,74-2,2218,386,625,0110,8022.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu3,37-1,1110,096,619,419,4422.05.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet8,345,5920,186,6013,1614,0122.05.2017
Singapore osakkeet10,520,2720,086,407,1614,2322.05.2017
Korea osakkeet13,273,3416,486,315,6314,9922.05.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet6,002,117,176,2010,6714,6322.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.0,00-1,174,956,175,5311,4222.05.2017
Eurooppa osinko-osakkeet8,175,8115,376,1512,2212,3522.05.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP3,63-0,077,076,118,7411,7722.05.2017
UK osingostrategia osakkeet6,823,287,236,0911,8814,0622.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro7,023,9613,546,088,6610,3822.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF3,62-0,3010,666,065,1610,4822.05.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-1,69-3,66-3,296,03-2,0211,8222.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu1,20-1,408,356,017,8711,7722.05.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet14,344,3323,625,777,8012,1622.05.2017
ASEAN-maat osakkeet5,920,5614,445,746,0213,1422.05.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.0,53-1,4910,735,627,6211,3822.05.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet6,642,8510,295,4610,8113,9422.05.2017
Korko pitkä maailma-2,30-3,481,415,453,347,2122.05.2017
Tavoite 2021-20252,15-0,337,525,377,657,0822.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP0,35-0,14-4,055,173,1010,9322.05.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu-0,46-1,805,575,134,9310,7522.05.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet6,650,4313,695,0211,5215,7822.05.2017
Venäjä osakkeet-7,32-9,6430,414,971,9926,8422.05.2017
Korko renminbi, kotimaa-5,31-6,72-4,744,951,708,9022.05.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet4,11-0,9423,414,865,9015,3122.05.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet4,651,8912,074,8211,8813,3222.05.2017
Espanja osakkeet13,429,9122,894,8114,3616,1622.05.2017
Italia osakkeet13,8615,5319,394,6313,0218,5422.05.2017
Korko pitkä, CHF-2,36-3,070,844,583,2111,2522.05.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP2,66-0,262,734,446,8410,7622.05.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro2,740,557,904,426,006,7822.05.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa2,951,698,734,398,004,9522.05.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-1,23-2,474,584,394,6911,4622.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP1,35-0,08-2,844,384,3110,3222.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro3,662,028,514,276,317,7822.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK2,42-1,177,254,216,987,3222.05.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF0,22-1,265,284,144,279,9022.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP1,790,30-2,084,115,7010,6122.05.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro3,050,368,484,105,047,8422.05.2017
Tavoite 2016-20201,39-0,394,834,095,735,3422.05.2017
Korko pitkä high yield, euro3,001,558,634,057,204,7922.05.2017
Korko pitkä maailma, CHF-1,65-2,642,984,023,529,9622.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa3,952,248,183,716,606,5022.05.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-2,03-3,98-0,033,661,156,5522.05.2017
Korko pitkä, Australian dollari-0,54-6,363,913,58-0,078,3522.05.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet-0,62-8,6410,543,535,1116,6022.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-3,89-4,932,093,501,117,2522.05.2017
Yhdistelmä joustava, euro4,872,399,593,435,378,6022.05.2017
Indonesia osakkeet0,15-1,5115,943,340,9120,6522.05.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu2,38-1,433,463,324,488,7222.05.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-2,45-2,940,583,321,4210,1822.05.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP1,54-0,67-0,753,234,609,8322.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus3,771,326,933,164,645,1222.05.2017
Korko rahamarkkina, CHF-2,33-2,700,853,091,499,9722.05.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa2,000,964,543,073,715,8122.05.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet1,47-2,5724,512,993,3317,7122.05.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset1,18-0,74-9,492,964,3610,9622.05.2017
Korko pitkä high yield, GBP2,48-0,100,232,927,0010,9922.05.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP1,23-0,71-2,472,874,399,5722.05.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus3,631,267,032,816,245,9922.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro4,411,677,682,733,896,4422.05.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,60-6,15-2,242,72-0,757,4722.05.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,320,274,092,723,744,3322.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro0,940,643,062,674,403,1522.05.2017
Yhdistelmä varovainen, euro1,801,064,372,564,054,2422.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta2,01-2,309,912,490,9910,4022.05.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu0,48-0,122,452,482,743,6722.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-1,170,36-0,992,413,383,9722.05.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu3,081,3210,022,395,535,2622.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,210,500,502,383,533,3022.05.2017
Korko pitkä Eurooppa-0,33-0,240,502,353,723,8122.05.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,13-0,261,372,342,913,3822.05.2017
Raaka-aineet arvometallit2,36-4,901,962,34-3,5319,2322.05.2017
Korko joustava, euro1,180,753,662,183,963,5622.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro0,560,664,252,051,754,7422.05.2017
Korko Tanska pitkä, DKK0,16-0,041,441,982,292,5222.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.2,131,433,051,913,363,6322.05.2017
Tavoite 2011-20150,08-1,030,801,714,064,9422.05.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu2,27-0,49-0,351,615,2910,9822.05.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu1,950,954,511,523,073,5222.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu3,24-0,47-2,811,415,4712,3922.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-1,350,190,591,392,104,4422.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.1,22-0,44-6,671,102,969,3122.05.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu1,53-0,64-4,661,074,229,9122.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP0,01-0,97-5,821,061,209,0622.05.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,020,481,431,042,233,2622.05.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-2,66-8,484,540,85-1,528,1822.05.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu0,41-1,25-7,210,752,309,2822.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,090,070,370,551,240,9722.05.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,230,130,860,471,901,2422.05.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu0,00-2,240,260,472,615,1622.05.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,120,22-0,100,311,000,7822.05.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,09-0,06-0,160,000,130,0922.05.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,09-0,10-0,13-0,010,360,3422.05.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-0,85-4,578,11-0,077,8116,3622.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,15-0,10-0,30-0,12-0,030,0822.05.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-6,67-8,24-2,66-0,21-2,567,9422.05.2017
Kanada osakkeet-7,25-9,976,83-0,352,9813,1422.05.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-1,91-2,86-3,42-0,430,614,0522.05.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-0,78-0,500,15-0,73-3,423,9222.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-1,00-1,86-8,46-1,30-0,558,9222.05.2017
Korko rahamarkkina, GBP-1,35-2,14-9,57-1,42-1,798,6722.05.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet3,18-9,4919,79-1,43-1,6120,7022.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK-0,90-2,59-1,53-1,500,804,5522.05.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu-1,47-5,244,76-1,640,379,4922.05.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-1,48-4,942,03-1,88-1,138,1022.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-1,18-2,04-10,43-1,89-1,118,9822.05.2017
Turkki osakkeet14,965,074,92-2,301,0323,0322.05.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-1,32-0,50-1,69-2,41-2,093,6322.05.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-2,16-3,25-4,42-2,63-0,624,0822.05.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-4,55-10,9320,71-2,68-2,3721,7622.05.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-2,32-3,33-4,65-2,87-1,054,2022.05.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-2,13-5,441,98-3,09-2,108,4122.05.2017
Korko high yield, NOK4,25-2,7018,75-3,82-0,5712,0622.05.2017
Brasilia osakkeet-2,10-18,5723,05-5,77-5,8530,2722.05.2017
Afrikka osakkeet0,85-2,160,79-6,57-0,7814,2522.05.2017
Raaka-aineet maatalous-2,93-7,25-5,82-9,26-6,8913,1822.05.2017
Sektori energia osakkeet-12,12-10,277,40-9,99-2,8721,4322.05.2017
Raaka-aineet laaja kori-6,11-7,22-2,62-12,27-8,8113,2022.05.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko high yield, renminbi-3,75-6,07---8,9922.05.2017
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.