Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet7,904,8527,0617,2018,2113,1725.05.2018
Sektori teknologia osakkeet12,7310,8821,9213,2717,9615,4825.05.2018
Euroalue pienyhtiöt osakkeet3,450,8112,9311,297,6712,0325.05.2018
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet2,611,773,9611,2917,7611,3225.05.2018
Vietnam osakkeet-1,32-6,189,899,3415,4714,9025.05.2018
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet3,053,289,519,2114,5612,8525.05.2018
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet5,176,592,278,9715,4214,6525.05.2018
Japani joustava osakkeet4,053,2417,108,7513,2213,5325.05.2018
Alankomaat osakkeet2,521,386,868,5913,8713,9925.05.2018
Suomi osakkeet8,015,364,228,4613,4212,3425.05.2018
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet9,047,3914,088,4015,1413,5525.05.2018
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet3,222,696,277,9914,0911,9125.05.2018
Norja osakkeet8,976,2714,787,809,6915,1125.05.2018
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet7,109,7512,497,6413,3615,7525.05.2018
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet1,810,598,167,219,8912,0225.05.2018
Thaimaa osakkeet5,711,8818,527,155,2312,6025.05.2018
Tanska osakkeet0,65-0,610,056,8917,0112,5925.05.2018
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet2,983,007,726,8814,8413,2025.05.2018
Maailma pienyhtiöt osakkeet5,306,6011,286,8612,4412,2825.05.2018
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.4,455,819,306,6112,9312,7825.05.2018
Venäjä osakkeet3,66-3,635,446,572,1418,8225.05.2018
Yhdysvallat joustava osakkeet6,336,6711,456,5313,0713,8625.05.2018
UK pienyhtiöt osakkeet5,727,2612,106,4214,0316,7825.05.2018
BRIC osakkeet2,99-2,4916,545,958,1016,0325.05.2018
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet7,007,3811,535,7411,1413,4025.05.2018
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet3,134,1010,245,699,6415,8425.05.2018
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet5,178,787,995,5313,2514,0725.05.2018
Japani suuryhtiöt osakkeet3,483,8112,815,529,9513,6325.05.2018
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet5,815,9211,225,3411,2512,5225.05.2018
Suur-Kiina osakkeet6,914,3620,805,3113,0017,9725.05.2018
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet4,294,418,045,1912,5212,7125.05.2018
Intia osakkeet-5,271,143,485,1313,6216,0525.05.2018
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet3,063,4511,404,848,7013,3325.05.2018
Sektori vesi osakkeet0,074,355,094,627,9811,4925.05.2018
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet2,015,005,934,6211,2113,2425.05.2018
Aasia ei-Japani osakkeet2,682,3213,554,619,7513,6625.05.2018
Euroalue joustava osakkeet2,382,843,564,598,6213,2725.05.2018
Korko pitkä high yield Eurooppa-0,14-0,773,054,595,844,6827.04.2018
Maailma joustava osakkeet3,234,307,744,339,5712,4725.05.2018
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet3,063,5411,454,198,5613,0225.05.2018
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet2,654,954,734,069,3512,9825.05.2018
Saksa suuret yhtiöt osakkeet0,292,414,503,829,5415,8125.05.2018
Ranska suuret yhtiöt osakkeet2,173,322,803,808,6613,5525.05.2018
Sektori arvometallit osakkeet-2,027,13-6,093,800,0234,6525.05.2018
Sektori ympäristö osakkeet2,604,696,973,769,7112,4825.05.2018
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet2,934,466,483,609,1911,9625.05.2018
Korko pitkä, Japanin jeni6,693,22-0,853,522,6110,1925.05.2018
Korko pitkä maailma, ILS-0,253,65-2,753,496,167,4625.05.2018
Korko pitkä high yield, euro-0,96-0,341,213,464,414,3925.05.2018
Hongkong osakkeet7,044,5719,793,3910,7816,1025.05.2018
Sektori rahoituspalvelut osakkeet2,361,077,993,329,5917,3625.05.2018
Kiina osakkeet7,072,7823,343,3113,1219,2125.05.2018
Kehittyvät maat osakkeet0,14-1,588,403,205,4813,5425.05.2018
Tavoite 2046+2,514,015,503,198,0210,6025.05.2018
Maailma arvoyhtiöt osakkeet1,583,605,073,199,3812,1725.05.2018
Pohjoismaat osakkeet2,692,352,643,159,7711,6625.05.2018
Tavoite 2036-20401,883,424,833,028,3410,1325.05.2018
Tavoite 2041-20452,153,805,042,977,8210,1725.05.2018
Korko pitkä Aasia high yield0,983,36-2,672,936,538,1625.05.2018
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet1,953,392,482,918,5113,8725.05.2018
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet2,573,293,942,889,4812,6325.05.2018
Eurooppa joustava osakkeet1,192,513,652,798,5112,3625.05.2018
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet2,163,796,812,676,6912,7125.05.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, euro0,912,393,072,466,209,9225.05.2018
Sektori luonnonvarat osakkeet4,418,5614,672,451,8720,7925.05.2018
Brasilia osakkeet-5,99-12,785,912,42-5,0529,2625.05.2018
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet1,246,187,042,379,5913,1925.05.2018
Korko high yield globaali, EUR suojattu-1,69-0,83-0,282,352,904,6025.05.2018
Tavoite 2031-20351,573,093,932,357,209,2425.05.2018
Frontier-markkinat osakkeet-0,72-2,392,702,356,7510,6225.05.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, NOK3,203,325,142,295,9910,8225.05.2018
Korko pitkä, Tanskan kruunu-0,031,401,962,212,412,5425.05.2018
Ruotsi osakkeet1,703,14-1,502,208,6012,8825.05.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, USD3,356,143,522,176,2010,4825.05.2018
Maailma osinko-osakkeet0,833,702,932,147,9811,1625.05.2018
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet3,345,433,482,118,2112,3025.05.2018
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro1,002,404,252,065,949,4725.05.2018
Singapore osakkeet6,414,459,442,014,4414,3925.05.2018
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet-0,55-0,864,801,985,4612,6025.05.2018
Korko pitkä kehittyvät maat, euro-4,31-2,82-2,131,881,415,7625.05.2018
Korko Tanska pitkä, DKK-0,041,211,671,861,932,0625.05.2018
Korko erittäin pitkä, euro0,952,072,591,835,5311,3325.05.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu1,032,532,031,826,168,9425.05.2018
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet-6,50-6,98-3,731,773,8711,5625.05.2018
Korko pitkä maailma high yield1,864,74-2,151,765,577,7425.05.2018
Tavoite 2026-20301,092,643,111,746,988,5925.05.2018
Espanja osakkeet4,795,392,671,657,5915,4225.05.2018
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus-4,03-2,82-2,021,641,494,5025.05.2018
Kehittyvä Eurooppa osakkeet-4,40-8,83-0,581,58-0,8514,4325.05.2018
Korko pitkä kehittyvät maat-0,732,00-3,241,493,617,6225.05.2018
Korko pitkä yrityslainat, euro-0,86-0,390,661,472,572,9525.05.2018
Korko renminbi6,125,377,661,455,107,2125.05.2018
Sektori infrastruktuuri osakkeet-0,194,77-1,281,427,1712,5525.05.2018
UK joustava osakkeet5,618,418,391,369,6315,8425.05.2018
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-0,113,16-3,311,254,937,8025.05.2018
Korko pitkä high yield, USD2,585,44-2,021,255,118,1025.05.2018
Maailma islamilaiset osakkeet2,064,742,921,226,3911,8025.05.2018
Yhdistelmä Aasia1,782,873,351,214,809,5325.05.2018
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet4,956,597,631,214,7811,4525.05.2018
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet1,432,901,221,197,3913,4825.05.2018
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP2,954,346,181,187,3712,3125.05.2018
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet2,322,807,351,167,0213,4225.05.2018
Yhdistelmä maltillinen, euro0,201,361,371,134,067,4825.05.2018
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro-0,021,181,931,053,996,3625.05.2018
Yhdistelmä kehittyvät maat-0,84-1,442,851,033,109,8625.05.2018
Yhdistelmä joustava, euro0,051,251,600,993,828,3625.05.2018
Korko joustava globaali, EUR suojattu-1,87-1,30-0,910,911,363,4925.05.2018
ASEAN-maat osakkeet2,68-0,967,990,911,8312,3125.05.2018
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet-0,592,303,500,873,1515,4325.05.2018
Korko vaihtovelkakirjat maailma2,843,460,370,855,466,8325.05.2018
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet1,683,832,020,847,2612,4425.05.2018
Sektori julkishyödykkeet osakkeet0,437,56-4,230,806,5713,1425.05.2018
Italia osakkeet2,170,025,320,808,3517,4225.05.2018
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa-0,070,48-0,270,783,435,9025.05.2018
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet-0,631,23-2,170,778,4411,2225.05.2018
Yhdistelmä maltillinen, USD2,695,330,710,765,398,9825.05.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.-2,90-1,24-1,710,691,313,3725.05.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD2,506,01-3,360,684,298,1125.05.2018
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,67-0,070,010,651,942,8625.05.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.1,114,91-3,130,654,797,1325.05.2018
Korko pitkä Eurooppa-0,440,15-0,130,602,883,1725.05.2018
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-0,130,511,640,591,323,9025.05.2018
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus0,16-0,011,080,583,275,6925.05.2018
Yhdistelmä globaali joustava, euro0,001,352,120,553,587,7025.05.2018
Korko pitkä Aasia0,393,73-3,730,543,717,1025.05.2018
Korko joustava, USD1,934,93-3,100,514,097,4325.05.2018
Latinalainen Amerikka osakkeet-3,35-9,971,480,50-2,9819,7625.05.2018
Tavoite 2021-20250,001,511,180,474,306,3625.05.2018
Korko joustava, euro-0,88-0,63-0,160,451,423,1625.05.2018
Yhdistelmä varovainen, euro-0,280,640,420,432,233,8625.05.2018
Korko joustava globaali, USD suojattu2,034,76-2,540,434,377,4725.05.2018
Yhdistelmä globaali varovainen, euro-0,640,400,370,382,123,9525.05.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-1,38-0,16-1,840,380,423,9025.05.2018
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro-0,43-0,45-0,100,380,981,0725.05.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,150,500,240,372,113,5025.05.2018
Eurooppa osinko-osakkeet0,522,64-0,090,357,1311,8725.05.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu4,035,51-0,370,356,588,9725.05.2018
Sektori pääomasijoitus osakkeet-1,772,61-0,990,335,2613,2125.05.2018
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet0,608,480,390,295,3711,1225.05.2018
Korko joustava globaali0,902,31-2,050,283,646,4225.05.2018
Sektori terveydenhuolto osakkeet5,877,127,730,2312,2614,6325.05.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali-0,252,83-2,670,063,355,4725.05.2018
Yhdistelmä maltillinen, SEK-1,070,78-0,980,033,426,9025.05.2018
Korko pitkä maailma, euro suojattu-1,49-0,87-1,450,020,682,9325.05.2018
Yhdistelmä varovainen, USD2,435,46-1,410,003,867,6325.05.2018
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa-2,84-2,36-3,620,000,894,7925.05.2018
Korko pitkä yrityslainat, USD-0,074,68-4,02-0,044,216,9025.05.2018
Yhdistelmä joustava, USD2,745,580,12-0,084,259,8725.05.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro-0,48-0,33-0,49-0,080,440,9825.05.2018
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,21-0,13-0,34-0,120,120,3425.05.2018
Korko pitkä maailma, euro-0,900,17-1,32-0,201,152,8025.05.2018
Korko rahamarkkina, euro-0,21-0,13-0,43-0,24-0,060,1125.05.2018
Sektori maatalous osakkeet0,523,476,74-0,294,2813,0625.05.2018
Tavoite 2016-20200,151,200,40-0,303,005,0825.05.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,20-0,13-0,50-0,34-0,190,0625.05.2018
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,43-0,28-0,74-0,360,260,7225.05.2018
Korko pitkä maailma, USD suojattu2,445,46-3,18-0,374,057,4125.05.2018
Sektori uusiutuva energia osakkeet1,265,7310,52-0,468,0914,5825.05.2018
Tavoite 2011-2015-0,260,66-0,22-0,471,784,2025.05.2018
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP2,453,883,87-0,486,2011,5725.05.2018
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta0,443,19-1,69-0,582,256,5725.05.2018
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet4,778,505,52-0,687,0314,0525.05.2018
Korea osakkeet2,355,223,97-0,745,3714,6825.05.2018
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset0,600,85-0,70-0,78-2,985,2725.05.2018
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-0,86-0,88-1,66-0,78-0,894,1625.05.2018
Korko renminbi, kotimaa7,006,216,38-0,813,266,6525.05.2018
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta-1,35-2,64-3,94-0,89-1,199,0825.05.2018
UK kasvuyhtiöt osakkeet4,518,074,48-0,957,3214,2125.05.2018
Korko pitkä maailma0,612,23-2,75-1,021,905,1825.05.2018
Korko pitkä yhdistelmä, USD0,654,90-4,86-1,143,106,9525.05.2018
UK osingostrategia osakkeet3,927,553,19-1,207,6814,2925.05.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD3,185,78-3,21-1,242,437,0725.05.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, USD3,565,90-2,73-1,252,497,2525.05.2018
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-1,210,50-4,74-1,274,9612,6425.05.2018
UK arvoyhtiöt osakkeet4,918,104,12-1,306,5513,9325.05.2018
Korko high yield, NOK5,172,551,37-1,35-2,939,7225.05.2018
Korko rahamarkkina, USD3,535,88-2,88-1,372,357,1925.05.2018
Yhdistelmä varovainen NOK2,731,640,27-1,40-0,037,6425.05.2018
Raaka-aineet arvometallit3,382,298,43-1,44-1,8516,5125.05.2018
Korko pitkä, HKD2,244,84-4,27-1,472,807,0625.05.2018
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-3,809,58-7,29-1,655,0614,6325.05.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD0,845,10-4,96-1,692,147,1025.05.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma1,413,40-3,18-1,820,255,7025.05.2018
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu-2,92-0,80-3,12-1,930,145,1225.05.2018
Korko pitkä maailma, USD-0,743,32-6,32-2,042,096,7525.05.2018
Korko pitkä maailma, NOK suojattu2,621,58-1,29-2,10-1,708,5725.05.2018
Yhdistelmä maltillinen, CHF0,07-0,11-3,64-2,123,796,9325.05.2018
Korko pitkä yrityslainat, SEK-3,29-1,47-3,74-2,12-1,915,1425.05.2018
Yhdistelmä maltillinen GBP1,612,681,90-2,134,6410,5625.05.2018
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.-0,31-1,03-6,46-2,153,596,4925.05.2018
Korko pitkä high yield, GBP0,480,620,28-2,154,3010,8325.05.2018
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu4,092,050,20-2,27-2,467,1625.05.2018
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-2,62-0,51-3,82-2,28-1,374,1725.05.2018
Korko pitkä, Norjan kruunu3,622,17-0,27-2,30-2,226,9425.05.2018
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD1,746,11-4,17-2,420,696,9525.05.2018
Yhdistelmä joustava, GBP1,492,552,50-2,524,4611,1125.05.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF0,370,62-2,92-2,763,798,5725.05.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-1,63-1,53-7,44-2,822,825,3625.05.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP0,722,08-2,33-2,913,659,7325.05.2018
Korko pitkä yrityslainat, GBP-0,200,73-1,18-2,923,879,9225.05.2018
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset3,642,516,27-2,976,5710,3725.05.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu1,63-0,19-4,69-3,004,207,2625.05.2018
Korko pitkä maailma, CHF-0,79-0,16-5,84-3,051,485,0325.05.2018
Korko pitkä yhdistelmä, GBP0,221,10-1,20-3,083,549,4625.05.2018
Indonesia osakkeet-4,30-6,36-4,37-3,08-3,9219,5825.05.2018
Korko joustava globaali, CHF suojattu-0,62-1,60-6,73-3,212,375,5025.05.2018
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP1,041,840,21-3,283,279,4625.05.2018
Korko pitkä, Australian dollari-3,75-3,49-7,60-3,30-1,867,6127.04.2018
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-3,57-1,54-4,70-3,32-3,064,6725.05.2018
Yhdistelmä varovainen, GBP0,901,480,01-3,383,229,1325.05.2018
Korko pitkä, CHF0,340,32-6,49-3,511,995,1125.05.2018
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-3,70-1,57-4,99-3,51-3,224,8625.05.2018
Korko high yield globaali, GBP suojattu0,180,07-0,35-3,553,2310,7725.05.2018
Korko joustava, GBP0,530,50-0,63-3,692,939,3725.05.2018
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-0,07-0,80-7,29-3,691,845,1825.05.2018
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu-1,210,99-2,03-3,712,048,7925.05.2018
Sektori energia osakkeet7,7415,318,66-3,71-1,3119,9525.05.2018
Sektori viestintä osakkeet-2,261,42-8,60-3,736,3412,6625.05.2018
Korko rahamarkkina, Australian dollari-3,72-3,68-7,93-3,85-3,568,2827.04.2018
Yhdistelmä varovainen, CHF-0,09-0,73-5,99-3,962,395,6425.05.2018
Raaka-aineet laaja kori5,536,057,27-4,10-5,4712,1925.05.2018
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet9,156,225,07-4,214,0314,2025.05.2018
Korko rahamarkkina, CHF0,92-0,59-6,46-4,280,904,4025.05.2018
Korko lyhyet bondit, CHF0,83-0,78-6,58-4,470,954,5125.05.2018
Korko joustava globaali, GBP suojattu-0,08-0,38-0,91-4,492,449,6325.05.2018
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-4,84-4,48-10,84-4,73-4,9812,9525.05.2018
Afrikka osakkeet6,141,2314,61-4,99-1,4014,3725.05.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-0,80-0,27-1,72-5,011,928,8125.05.2018
Sektori bioteknologia osakkeet3,473,697,10-5,0313,4924,2925.05.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP0,290,55-2,01-5,130,668,3925.05.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu1,910,241,22-5,193,7412,4725.05.2018
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,36-1,99-6,42-5,21-1,086,8027.04.2018
Korko pitkä maailma, GBP suojattu0,13-0,15-1,85-5,381,468,7825.05.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP1,210,65-1,13-5,97-0,188,3325.05.2018
Kiina A-sarja osakkeet1,25-0,1717,72-6,0813,2425,2025.05.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP1,510,62-0,89-6,50-0,289,0325.05.2018
Korko rahamarkkina, GBP1,500,61-0,90-6,50-0,289,0225.05.2018
Kanada osakkeet-4,543,42-3,88-6,870,2212,9725.05.2018
Raaka-aineet maatalous4,751,85-6,97-7,58-7,4812,6625.05.2018
Turkki osakkeet-22,40-21,91-20,66-13,10-11,7922,1025.05.2018
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko high yield, renminbi-0,093,07-3,91--7,7125.05.2018
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Multistrategy-------
Muut-------
Muut osakkeet-------
Pääomaturvatut-------
Pohjoismaat pien- ja keskikok. yhtiöt osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Tyynimeri ei-Japani osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä Suur-Kiina-------
Yhdistelmä, muut-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.