Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet9,978,179,2626,0416,5133,6918.08.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet15,00-0,6221,0719,3719,5412,1018.08.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet17,741,9025,5917,999,4312,8718.08.2017
Tanska osakkeet14,712,6615,7817,7321,7212,3418.08.2017
Sektori teknologia osakkeet12,130,0520,2317,3914,7915,4918.08.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet9,212,7119,2516,9617,9414,5918.08.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet7,09-1,3010,2116,2617,5114,7818.08.2017
Alankomaat osakkeet12,39-0,2322,6915,1313,6614,0418.08.2017
Intia osakkeet15,08-1,0113,8015,0314,5218,4618.08.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet12,061,2118,1514,3816,3612,3918.08.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet16,932,7823,7314,3516,9114,2818.08.2017
Suomi osakkeet7,880,5116,4714,2115,7213,6018.08.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet14,301,1019,1013,8315,7813,5018.08.2017
Japani joustava osakkeet5,140,4216,1812,7913,2015,1018.08.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet2,32-2,159,8112,6813,2114,2918.08.2017
Kiina osakkeet17,486,4919,0512,3711,4020,3218.08.2017
Suur-Kiina osakkeet17,705,6919,2512,1011,4118,1818.08.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.-3,12-2,607,4811,6712,4713,5418.08.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet10,362,1014,3811,6410,2813,8218.08.2017
Korko high yield, renminbi0,66-0,513,0211,49-9,1718.08.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet2,02-0,9711,1811,4410,9914,8418.08.2017
Pohjoismaat osakkeet7,360,0413,0211,3512,0612,6718.08.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,612,2418,2011,2512,0612,9918.08.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet11,28-0,7115,1611,1513,0013,4318.08.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet1,11-1,5810,7610,8812,8713,0918.08.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-8,06-5,214,9510,8512,6815,2618.08.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet8,77-1,7115,0910,6712,3016,4918.08.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet-3,16-3,187,2310,4412,1914,5818.08.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet5,07-1,3010,4510,4210,9413,0018.08.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-8,19-4,907,5810,4011,5517,3718.08.2017
Aasia ei-Japani osakkeet15,142,6615,4810,309,0414,5618.08.2017
Korko pitkä Aasia high yield-5,62-4,171,3810,297,069,7218.08.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet7,300,3411,659,889,5313,7218.08.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet7,94-2,8813,079,8812,5412,3418.08.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet8,60-0,4614,789,7511,8713,4118.08.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet4,541,8120,289,7310,6717,1518.08.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-7,41-3,415,189,4511,4013,8118.08.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet9,17-1,2217,589,3511,3714,6518.08.2017
Hongkong osakkeet13,173,3115,719,269,0917,4018.08.2017
Ruotsi osakkeet4,94-2,9111,089,2510,3513,4518.08.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet6,870,2319,529,2312,0612,8518.08.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet7,45-2,798,759,2210,1013,2418.08.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet9,33-1,4618,469,2210,5514,2018.08.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet1,48-3,23-0,249,1514,0216,6218.08.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet6,49-2,267,829,059,2513,4318.08.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet1,52-2,358,769,019,9012,5718.08.2017
Euroalue joustava osakkeet7,31-1,1412,068,7510,8713,7018.08.2017
Maailma joustava osakkeet2,79-1,819,658,609,4813,0518.08.2017
Sektori bioteknologia osakkeet2,73-0,814,418,5417,7328,0218.08.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-3,95-3,411,658,535,918,9618.08.2017
UK pienyhtiöt osakkeet11,10-3,1119,588,5313,4117,0318.08.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet3,96-1,395,568,508,6212,7418.08.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-8,04-3,69-7,888,416,7516,8418.08.2017
Eurooppa joustava osakkeet7,52-1,6011,478,2610,2213,2018.08.2017
Maailma osinko-osakkeet-0,78-2,955,958,228,7811,7818.08.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet10,700,9812,518,207,8214,1718.08.2017
BRIC osakkeet11,654,2117,648,205,8617,1118.08.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet-1,11-2,788,808,1710,1012,5218.08.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-6,19-3,93-1,628,034,839,3718.08.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet3,270,084,777,997,6812,3818.08.2017
Tavoite 2046+2,65-1,848,327,978,2610,9918.08.2017
Vietnam osakkeet0,71-1,920,997,9715,5014,9118.08.2017
Norja osakkeet8,554,0028,187,977,9515,6418.08.2017
Korko pitkä kehittyvät maat-2,77-2,951,157,884,539,0618.08.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet5,61-1,320,427,8610,6415,0918.08.2017
Sektori vesi osakkeet3,58-2,979,007,8610,2911,9518.08.2017
Tavoite 2041-20452,07-1,897,747,777,8510,7818.08.2017
Korko pitkä Aasia-5,60-3,91-1,617,724,318,8218.08.2017
Sektori ympäristö osakkeet3,53-1,798,037,7010,0413,0518.08.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-4,25-4,788,167,581,789,6718.08.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet7,01-1,746,827,5311,1514,5718.08.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-9,29-5,54-3,437,393,5110,6918.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-6,49-5,611,807,386,6410,4018.08.2017
Tavoite 2036-20402,51-1,837,647,388,3110,4018.08.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD-2,27-3,542,787,346,2611,1218.08.2017
Korko pitkä maailma, ILS-1,93-4,691,647,337,769,2818.08.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet6,94-0,048,617,317,3213,1518.08.2017
Korko pitkä maailma high yield-5,47-3,963,427,285,888,9918.08.2017
Tavoite 2031-20351,84-1,827,007,247,7810,1818.08.2017
Italia osakkeet16,153,6427,367,2111,1218,5218.08.2017
Espanja osakkeet10,35-2,3620,207,0711,5616,1418.08.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet17,334,4021,167,056,3812,0018.08.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-5,83-3,73-2,247,004,109,1618.08.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet9,30-0,6710,967,006,7513,5518.08.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-4,31-3,632,486,886,0910,2418.08.2017
Korko joustava, USD-6,50-4,110,016,853,928,8418.08.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-6,85-4,110,416,854,159,2718.08.2017
Korko pitkä high yield, USD-6,41-4,522,596,655,329,3818.08.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet5,43-2,8010,646,659,0113,1118.08.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet4,52-2,6414,856,539,6614,0118.08.2017
Korko joustava globaali-4,97-3,270,386,504,028,3618.08.2017
Tavoite 2026-20301,60-1,745,126,477,559,2418.08.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu2,60-0,666,126,466,729,5418.08.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet0,72-1,7510,796,436,8415,6618.08.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-7,12-4,22-3,066,362,879,3018.08.2017
Yhdistelmä joustava, USD-4,54-3,771,586,354,3411,0018.08.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-4,14-2,80-4,956,326,3513,5618.08.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-8,07-4,37-3,146,263,149,7018.08.2017
Yhdistelmä Aasia0,51-1,623,286,254,7411,7118.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma-3,54-4,011,166,126,238,4218.08.2017
Korko pitkä maailma, USD-6,36-3,76-4,216,122,698,8718.08.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro5,95-0,689,816,057,0910,3618.08.2017
Thaimaa osakkeet2,220,074,866,036,6114,4718.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-4,92-3,151,335,996,129,4918.08.2017
Kehittyvät maat osakkeet11,221,7812,585,985,1414,0918.08.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-9,60-5,19-5,155,971,429,9418.08.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-5,92-4,110,175,903,959,4018.08.2017
Sektori viestintä osakkeet-2,62-2,96-2,195,877,2412,8518.08.2017
Korko renminbi-2,35-0,35-1,285,803,928,8418.08.2017
Eurooppa osinko-osakkeet4,65-2,3111,065,698,9012,3718.08.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro2,97-1,107,215,676,789,7318.08.2017
Korko pitkä, HKD-8,97-5,05-3,635,611,449,1718.08.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-4,54-2,99-1,735,493,367,4418.08.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet1,44-1,700,375,305,5512,4818.08.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF-1,60-3,13-0,245,195,2610,3718.08.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP1,28-3,566,275,156,9712,6818.08.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-9,38-5,01-2,605,041,658,9318.08.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat5,150,197,095,033,5210,6218.08.2017
Korko erittäin pitkä, euro-1,001,43-8,294,957,3111,0918.08.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-8,12-4,59-4,154,951,529,3018.08.2017
Maailma islamilaiset osakkeet-2,01-4,981,854,774,9712,3218.08.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-9,79-5,09-2,924,731,148,9918.08.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa4,011,056,074,707,104,8218.08.2017
Tavoite 2021-20251,01-1,192,954,645,707,0018.08.2017
Korko rahamarkkina, USD-9,87-5,13-3,054,621,068,9618.08.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-2,14-2,67-3,574,594,4511,6118.08.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF0,34-2,940,734,573,4510,7018.08.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK2,850,514,494,524,507,3018.08.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-3,94-3,25-13,234,47-3,3212,1718.08.2017
Korko pitkä high yield, euro4,351,376,074,466,604,7818.08.2017
Singapore osakkeet9,17-1,6510,384,343,8913,8318.08.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-4,76-3,62-3,704,301,688,7118.08.2017
UK joustava osakkeet2,24-5,247,784,268,9215,6718.08.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro2,88-0,854,924,115,167,8018.08.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.-2,38-3,230,664,105,9511,5318.08.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-5,31-7,77-5,034,004,3112,4018.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu-3,02-4,34-1,413,996,1811,9618.08.2017
Yhdistelmä joustava, euro4,87-0,597,593,924,818,7918.08.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP-0,27-4,353,583,785,8911,8318.08.2017
Korko pitkä maailma-4,22-2,66-2,813,711,777,4118.08.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu-3,13-3,06-2,283,703,8111,0218.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa2,32-1,134,443,654,866,3218.08.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet5,32-0,296,773,6210,0815,5818.08.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro2,30-0,393,743,544,726,7318.08.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet2,18-0,566,353,533,1614,7618.08.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet-1,81-6,861,913,536,7214,5518.08.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro2,30-0,884,143,484,017,7518.08.2017
Frontier-markkinat osakkeet4,34-1,7314,833,358,7711,6518.08.2017
Korko renminbi, kotimaa-5,67-1,30-4,363,350,788,9918.08.2017
UK osingostrategia osakkeet-0,34-6,583,183,317,5414,2518.08.2017
Tavoite 2016-20200,09-1,361,263,264,315,2418.08.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu1,67-0,730,833,121,848,6618.08.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus5,071,173,143,063,765,0618.08.2017
ASEAN-maat osakkeet3,89-1,450,583,033,7912,8518.08.2017
Venäjä osakkeet-10,97-4,3911,862,98-1,3125,5218.08.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa1,24-0,650,182,942,415,6018.08.2017
Korko pitkä, CHF-5,53-3,89-5,412,922,3611,5818.08.2017
Sektori maatalous osakkeet-3,45-1,823,262,922,7613,5518.08.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-4,14-3,32-2,392,783,1911,6618.08.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet-0,23-0,8615,262,770,0816,6018.08.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro5,811,442,342,713,056,1918.08.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF-3,03-3,60-1,932,682,7110,1618.08.2017
Korko pitkä maailma, CHF-3,68-2,88-3,312,632,3110,1718.08.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet-0,37-6,264,202,586,5214,0918.08.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro1,990,970,962,513,963,1418.08.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu3,560,685,342,364,705,2218.08.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus2,79-0,513,542,325,135,9218.08.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu1,641,021,342,312,672,5518.08.2017
Korko joustava, euro2,100,762,022,303,873,8118.08.2017
Yhdistelmä varovainen, euro1,57-0,261,842,213,424,2418.08.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP-1,58-4,851,032,174,2110,8118.08.2017
Korko pitkä, Australian dollari0,620,97-2,912,15-1,408,2718.08.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,31-0,201,442,132,974,3018.08.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.3,301,010,342,002,963,6518.08.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-5,88-4,01-5,231,850,6710,5218.08.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet-3,59-6,926,241,846,8213,3418.08.2017
Korko Tanska pitkä, DKK1,170,820,941,822,222,4418.08.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-4,56-3,17-4,691,81-0,356,7018.08.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro0,310,42-1,421,793,173,2418.08.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,32-0,33-0,921,782,203,3818.08.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet0,380,832,121,762,3716,8818.08.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-7,02-4,19-2,451,750,017,4618.08.2017
Tavoite 2011-20150,410,120,681,733,064,9518.08.2017
Korea osakkeet6,49-5,181,771,671,9615,2118.08.2017
Korko pitkä Eurooppa-0,56-0,22-2,191,643,083,7818.08.2017
Korko rahamarkkina, CHF-5,63-3,87-4,801,630,8010,3018.08.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-5,18-6,72-9,601,621,0011,2118.08.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta0,95-1,090,721,57-0,7310,3018.08.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,740,742,161,532,573,4818.08.2017
Raaka-aineet arvometallit2,50-1,12-4,681,51-4,5119,0518.08.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP-2,60-5,39-4,421,513,1210,7018.08.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP-3,18-5,60-4,991,492,1110,5518.08.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,840,20-3,281,443,083,9518.08.2017
Turkki osakkeet25,3210,0111,561,39-1,2921,7218.08.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,070,20-5,391,37-1,917,2418.08.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-0,530,87-0,901,351,764,4018.08.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-0,15-0,55-1,481,131,394,7418.08.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu1,541,461,010,880,885,1618.08.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,670,700,230,861,793,2718.08.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP-3,05-5,36-1,730,852,389,9418.08.2017
Korko pitkä high yield, GBP-1,85-4,991,460,854,4311,0318.08.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,490,270,620,531,741,2018.08.2017
Indonesia osakkeet-3,31-1,76-6,700,47-0,1720,1718.08.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP-3,24-5,30-2,230,442,179,6818.08.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu0,521,97-2,220,38-0,864,1318.08.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,180,090,020,351,020,9518.08.2017
Sektori arvometallit osakkeet-5,50-7,24-27,560,27-9,2138,5518.08.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset-2,99-5,042,800,202,9411,0418.08.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-1,231,160,480,16-3,108,3918.08.2017
Korko joustava, GBP-3,22-5,47-3,15-0,042,3110,1118.08.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,18-0,08-0,26-0,090,070,0818.08.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,14-0,09-0,23-0,090,220,3318.08.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK2,022,641,57-0,10-0,734,6818.08.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,41-0,08-0,56-0,130,680,7418.08.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,27-0,11-0,41-0,21-0,100,0718.08.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-4,242,24-1,88-0,21-3,407,9518.08.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu-2,47-5,360,53-0,662,7211,0018.08.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-1,87-0,77-1,91-1,09-3,724,2818.08.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu-2,91-5,25-2,50-1,141,909,9618.08.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet9,465,238,89-1,24-2,5320,7118.08.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu0,552,31-0,71-1,27-2,014,2218.08.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-3,09-5,29-4,56-1,290,819,3218.08.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu0,061,793,00-1,35-0,609,4618.08.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu-3,16-6,77-1,26-1,362,7112,4318.08.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu0,292,27-0,80-1,49-2,484,3418.08.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-0,401,130,10-1,67-1,938,1218.08.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-3,98-5,23-4,44-1,790,259,4018.08.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-5,64-6,45-6,19-2,01-0,629,2518.08.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-1,48-0,70-1,61-2,36-1,783,9918.08.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-1,131,181,16-2,55-2,758,4218.08.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-2,58-1,875,23-2,616,2714,8318.08.2017
Kanada osakkeet-10,79-2,91-4,35-3,12-0,3212,8918.08.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-5,67-5,53-4,93-3,27-2,338,1618.08.2017
Korko high yield, NOK5,230,6213,82-3,89-1,2012,2818.08.2017
Korko rahamarkkina, GBP-6,51-6,31-5,68-4,13-2,768,8018.08.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-6,53-6,32-5,71-4,15-2,809,1318.08.2017
Brasilia osakkeet5,617,367,26-5,27-6,5430,7918.08.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-7,59-1,891,80-5,55-4,5821,8818.08.2017
Afrikka osakkeet3,031,961,31-7,07-2,4214,0618.08.2017
Raaka-aineet maatalous-12,30-9,37-8,64-8,14-10,8512,4518.08.2017
Raaka-aineet laaja kori-11,17-4,89-8,82-12,42-11,2013,2918.08.2017
Sektori energia osakkeet-24,80-13,39-13,16-15,57-8,1721,3318.08.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.