Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet7,793,9314,9825,4911,4934,1023.06.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet12,685,4423,4021,1221,4614,9023.06.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet17,239,1328,6019,0720,6212,0023.06.2017
Sektori teknologia osakkeet15,335,3233,3618,6317,2515,3423.06.2017
Intia osakkeet15,172,2720,9818,0716,6518,4923.06.2017
Tanska osakkeet15,748,2519,0017,1023,7912,5223.06.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet12,578,5123,1216,7620,9415,0222.06.2017
Vietnam osakkeet7,671,155,7016,4216,2714,6523.06.2017
Kiina osakkeet15,814,2532,0215,6611,8420,7823.06.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet0,01-0,2418,2015,4017,2715,2023.06.2017
Suur-Kiina osakkeet17,865,8033,5215,3513,5918,5023.06.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet6,512,6621,0514,8915,9914,2023.06.2017
Sektori bioteknologia osakkeet13,716,8228,1714,6921,9028,1123.06.2017
Aasia ei-Japani osakkeet16,484,9028,5914,4511,5414,7823.06.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.1,87-0,1218,3114,3915,7813,4423.06.2017
Korko high yield, renminbi2,46-0,617,7214,07-9,0722.06.2017
Japani joustava osakkeet7,423,0323,7213,9914,7915,3623.06.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet14,808,9025,1113,6920,5914,6123.06.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet5,682,1019,6813,5513,1614,9523.06.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet1,56-0,3519,1113,4815,1214,6523.06.2017
Korko pitkä Aasia high yield-1,49-2,3011,1613,469,629,5023.06.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet11,214,8313,8413,3117,7416,5523.06.2017
Suomi osakkeet12,3311,0528,3013,1618,1613,6422.06.2017
Alankomaat osakkeet13,216,4125,7112,9615,3014,1523.06.2017
Hongkong osakkeet14,003,0528,9912,9511,4917,9223.06.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet18,4811,6426,1912,9016,8413,3723.06.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet5,582,9019,9612,8916,1713,1023.06.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-0,51-0,173,3212,8710,0816,6823.06.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet8,05-0,7018,7812,7914,8014,6423.06.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-1,77-1,8516,3412,6215,2813,7123.06.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet15,528,1919,0112,6017,6713,6823.06.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-0,230,4222,9112,5814,9817,5123.06.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet11,160,8027,6412,4712,2213,9023.06.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet10,262,8823,5912,4211,9613,9023.06.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet13,767,3520,9612,3718,7112,6323.06.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet8,373,7618,5812,1613,4512,9123.06.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet12,142,0625,0311,4710,4514,3923.06.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet10,911,4320,7211,3410,3713,6723.06.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet7,861,3612,8310,9612,1813,4423.06.2017
Pohjoismaat osakkeet11,395,2125,4310,8216,2512,8223.06.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet8,042,5913,4610,7811,6912,7323.06.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-4,29-2,367,9310,645,3010,3323.06.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet9,201,4420,4210,5710,6913,1823.06.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-1,43-1,868,5610,417,618,7623.06.2017
Ruotsi osakkeet11,246,5520,5610,3614,5313,4822.06.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet5,011,6916,5810,3512,6612,5023.06.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-2,25-1,066,4010,316,449,1823.06.2017
Indonesia osakkeet7,762,6617,0110,225,0420,8423.06.2017
Tavoite 2046+4,711,9512,7910,209,1910,9223.06.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet12,625,8921,0110,0814,6912,2723.06.2017
Korko pitkä maailma, ILS4,961,1913,4010,089,498,9223.06.2017
Tavoite 2036-20405,181,8414,079,9712,2810,3523.06.2017
Korko pitkä maailma, USD-2,22-1,221,019,895,088,6623.06.2017
Thaimaa osakkeet6,800,9120,429,8410,2714,7123.06.2017
Maailma osinko-osakkeet3,790,8513,989,8012,1011,6423.06.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-3,73-2,103,749,785,779,4723.06.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet3,040,2817,129,6712,8712,4823.06.2017
Yhdistelmä Aasia3,63-0,1712,419,597,8111,8923.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-0,67-1,0210,609,589,3510,1623.06.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-0,05-0,779,409,518,1510,0923.06.2017
Korko pitkä kehittyvät maat0,48-1,088,889,516,208,8523.06.2017
Tavoite 2041-20454,511,6212,509,517,4910,7123.06.2017
Maailma joustava osakkeet5,822,1916,619,4311,6112,9123.06.2017
Korko pitkä maailma high yield-1,74-1,0011,489,427,928,7623.06.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet11,936,9213,759,2913,2213,1723.06.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet13,268,0723,439,2715,6616,7123.06.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet4,24-0,6521,219,2412,0617,3623.06.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-2,37-1,848,029,235,479,0823.06.2017
Sektori ympäristö osakkeet7,584,1415,779,1012,9213,1023.06.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-5,30-2,864,949,002,879,6523.06.2017
Korko joustava, USD-3,13-2,167,278,945,128,6023.06.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-0,96-1,5410,618,923,289,6523.06.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-2,89-1,622,928,914,379,0623.06.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet7,767,70-0,868,8812,9915,0023.06.2017
Korko pitkä Aasia-2,00-2,085,368,695,568,6523.06.2017
UK pienyhtiöt osakkeet11,985,669,538,6715,1616,8623.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma0,00-0,228,588,659,418,2123.06.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-1,43-0,444,558,605,108,9523.06.2017
Korko pitkä high yield, USD-2,59-1,479,648,577,239,1323.06.2017
Tavoite 2031-20354,031,4711,198,5410,0710,1923.06.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet0,550,761,518,508,9213,5123.06.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet10,796,3217,208,5014,7513,4923.06.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet7,073,208,188,3510,4412,7423.06.2017
Korko joustava globaali-1,59-1,366,418,345,058,1423.06.2017
Tavoite 2026-20303,661,669,478,2410,619,2923.06.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,748,3319,538,1613,6113,5223.06.2017
BRIC osakkeet7,650,7725,578,106,6117,1323.06.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet3,85-0,5210,948,058,5213,0223.06.2017
Korko pitkä, HKD-4,88-3,141,378,032,858,8823.06.2017
Yhdistelmä joustava, USD-1,37-1,1311,978,025,5810,8523.06.2017
Sektori vesi osakkeet8,454,0119,337,9314,2611,9723.06.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-2,22-1,567,507,916,189,1823.06.2017
Kehittyvät maat osakkeet11,451,5824,227,897,0414,1723.06.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet3,820,7820,187,8410,9916,3823.06.2017
ASEAN-maat osakkeet7,812,2713,627,636,8913,1923.06.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-0,95-1,773,177,603,698,6323.06.2017
Sektori maatalous osakkeet1,17-0,1912,567,597,4313,4623.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-2,15-2,737,087,587,449,4623.06.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-1,60-0,753,917,574,767,2523.06.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-5,22-3,312,397,292,928,6723.06.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet12,248,4122,857,2813,6614,4323.06.2017
Sektori viestintä osakkeet1,30-0,273,257,2510,1012,5123.06.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,456,5620,257,2514,1114,7623.06.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu5,172,2011,057,189,219,4022.06.2017
Korko erittäin pitkä, euro0,193,65-1,967,126,8911,1323.06.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-0,57-0,381,727,075,6611,9623.06.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF1,820,517,307,056,8510,1623.06.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-5,52-3,501,936,962,488,7423.06.2017
Korko rahamarkkina, USD-5,57-3,531,826,812,348,7123.06.2017
Korko renminbi-1,96-1,840,346,724,328,8023.06.2017
Korea osakkeet15,183,2514,886,705,4815,1123.06.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.1,790,943,276,515,6711,4023.06.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet8,934,7113,306,4912,0013,0823.06.2017
Korko renminbi, kotimaa-4,00-3,28-1,996,45-8,9923.06.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro4,862,3712,966,428,439,6823.06.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD-0,58-1,326,856,344,7410,9823.06.2017
Singapore osakkeet10,960,9116,866,326,8614,2023.06.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet15,648,5023,266,289,6713,2622.06.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP4,571,358,676,249,1812,6123.06.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-3,36-1,820,196,051,839,0323.06.2017
Euroalue joustava osakkeet8,285,0818,706,0311,8213,8823.06.2017
Eurooppa joustava osakkeet9,305,0710,356,0112,0813,3023.06.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-1,42-3,61-6,645,98-2,1911,9223.06.2017
Norja osakkeet2,70-1,4622,975,919,8615,0923.06.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.1,340,476,915,857,6311,3923.06.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet7,133,9216,855,8412,4014,0223.06.2017
Frontier-markkinat osakkeet8,402,8721,435,7415,3311,9623.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu1,580,475,485,618,3811,7623.06.2017
Eurooppa osinko-osakkeet7,254,1112,645,5611,8712,3123.06.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu0,09-0,340,435,514,7711,4323.06.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu1,390,075,105,463,7210,7523.06.2017
Korko pitkä maailma-0,83-1,140,705,322,667,2823.06.2017
UK joustava osakkeet5,521,763,605,2511,5015,5323.06.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP3,450,974,645,178,1911,7523.06.2017
Korko pitkä, CHF-1,75-1,10-0,475,083,4811,2523.06.2017
Maailma islamilaiset osakkeet1,79-2,8210,375,016,8312,1823.06.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF1,290,124,654,964,449,9323.06.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet12,793,2923,674,846,7212,0423.06.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet3,140,210,974,819,5614,5923.06.2017
UK osingostrategia osakkeet4,431,121,224,7810,5714,0323.06.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat5,81-0,1014,834,784,5310,6523.06.2017
Tavoite 2021-20252,761,386,314,697,076,8723.06.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-0,88-0,79-7,354,432,4811,0423.06.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro4,212,648,064,386,567,7723.06.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro3,451,847,954,286,076,7023.06.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro5,843,3010,904,167,8410,3723.06.2017
Korko pitkä maailma, CHF-0,41-0,781,694,113,549,9622.06.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet3,760,813,304,039,5613,9023.06.2017
Korko pitkä high yield, euro3,752,268,193,867,184,8323.06.2017
Tavoite 2016-20201,460,653,623,835,685,0823.06.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa3,782,578,483,818,045,0123.06.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-2,55-1,18-1,903,670,267,2323.06.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet1,39-3,0614,243,574,9414,6723.06.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-1,63-2,67-1,503,561,016,6623.06.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP2,020,380,263,496,2910,7823.06.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP0,660,03-5,123,483,8310,4723.06.2017
Korko pitkä, Australian dollari1,81-2,372,613,43-0,268,3222.06.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-1,74-1,51-1,153,431,4710,2223.06.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP0,930,32-4,553,395,1710,6523.06.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro3,741,788,013,345,017,7623.06.2017
Espanja osakkeet17,658,1220,893,2715,3016,1323.06.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet5,523,0113,943,2411,1216,2223.06.2017
Korko rahamarkkina, CHF-1,59-1,54-0,793,221,649,9823.06.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet0,79-0,272,863,1510,3513,2623.06.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa2,141,083,633,113,655,6223.06.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-1,21-1,543,153,050,997,3023.06.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet0,50-4,146,503,005,9617,0323.06.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet7,875,2510,932,9710,2515,7223.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa4,242,838,032,906,216,4923.06.2017
Italia osakkeet12,086,3915,082,8913,6818,5623.06.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro1,611,512,912,854,363,1423.06.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta3,82-0,998,442,840,9010,2523.06.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu1,521,352,592,833,153,6423.06.2017
Yhdistelmä joustava, euro6,083,7910,282,605,168,7623.06.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus3,521,344,992,593,865,0223.06.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus3,192,016,052,506,695,9523.06.2017
Korko pitkä Eurooppa0,340,920,382,413,993,7623.06.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu3,192,218,202,405,555,2723.06.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,911,374,072,353,744,2823.06.2017
Raaka-aineet arvometallit3,91-2,474,702,34-3,3319,2623.06.2017
Korko pitkä maailma, euro0,020,550,512,342,583,4023.06.2017
Tavoite 2011-20150,540,350,682,335,244,9623.06.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,461,41-1,092,313,223,9423.06.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro5,041,755,552,303,406,2423.06.2017
Yhdistelmä varovainen, euro2,041,603,942,274,004,2123.06.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP0,63-0,27-3,352,264,209,8823.06.2017
Korko Tanska pitkä, DKK1,181,122,152,212,642,4923.06.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro0,870,613,972,161,834,6823.06.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro0,321,260,222,093,323,2623.06.2017
Korko joustava, euro1,791,293,821,994,193,7323.06.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP0,34-0,28-4,851,983,979,6723.06.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.2,852,162,791,883,093,6423.06.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset-0,43-0,73-11,901,794,0111,1423.06.2017
Korko pitkä high yield, GBP1,320,58-3,601,656,4711,0423.06.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,911,160,801,612,353,2423.06.2017
Sektori arvometallit osakkeet-0,47-7,42-8,791,40-8,8739,5823.06.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,621,474,281,382,523,4723.06.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-0,771,441,111,172,094,3923.06.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-0,89-1,02-4,030,991,264,0723.06.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-0,98-4,312,490,70-1,688,3723.06.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet-2,86-2,7017,500,542,2216,7023.06.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,440,311,050,431,801,2223.06.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu0,690,30-3,790,414,8611,0623.06.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,110,220,260,391,090,9623.06.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-0,18-0,70-9,420,342,129,4123.06.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,210,03-0,190,261,070,7823.06.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.0,220,18-9,160,242,209,3723.06.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu1,560,30-5,540,135,5712,4623.06.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro0,010,02-0,020,120,490,3423.06.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu0,42-0,27-7,210,053,7910,0023.06.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-1,66-1,15-9,060,000,829,1923.06.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,13-0,07-0,22-0,030,130,0923.06.2017
Venäjä osakkeet-15,06-11,1314,83-0,040,4725,8823.06.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-4,57-3,04-2,08-0,12-2,247,8623.06.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu-1,65-1,571,53-0,150,149,4023.06.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,19-0,11-0,38-0,17-0,070,0823.06.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu0,51-0,84-2,07-1,001,145,1623.06.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-1,75-2,170,98-1,71-1,618,0223.06.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-1,45-2,23-3,61-1,74-0,954,1022.06.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK-1,74-2,56-4,71-1,95-0,904,5723.06.2017
Kanada osakkeet-7,02-3,633,12-1,982,7913,2623.06.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet3,67-4,9516,58-2,03-1,9020,7423.06.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-2,35-2,501,27-2,12-1,698,3723.06.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-2,48-1,82-10,47-2,18-0,978,1823.06.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-1,82-2,51-4,19-2,21-1,544,2322.06.2017
Korko rahamarkkina, GBP-2,89-2,02-11,50-2,31-2,208,8423.06.2017
Turkki osakkeet22,3013,535,46-2,33-1,3821,9423.06.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-2,22-1,40-12,06-2,68-1,379,1723.06.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-1,59-0,83-2,11-2,71-1,703,6423.06.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-5,62-4,93-5,38-3,00-4,824,1023.06.2017
Afrikka osakkeet6,993,599,36-3,552,0914,1323.06.2017
Korko high yield, NOK3,01-2,3817,81-3,70-0,9912,0022.06.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-10,03-11,189,31-6,02-3,7621,8923.06.2017
Brasilia osakkeet-0,81-9,9516,53-6,56-6,6330,6423.06.2017
Raaka-aineet maatalous-6,98-7,16-11,05-9,76-7,0212,9823.06.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet-5,44-4,78-15,35-13,77-9,0313,3623.06.2017
Raaka-aineet laaja kori-10,73-7,35-10,13-15,61-9,8713,2723.06.2017
Sektori energia osakkeet-18,65-11,43-5,09-16,93-6,0621,6123.06.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu3,920,814,45--8,7323.06.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK4,04-0,311,59--7,3123.06.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF2,740,956,54--10,5423.06.2017
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.