Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Sektori teknologia osakkeet14,8510,2121,6314,6519,0015,8919.07.2018
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet1,811,5416,1813,1115,8313,4919.07.2018
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet2,795,662,6411,5116,8510,8619.07.2018
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet4,406,631,649,7514,8614,5619.07.2018
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet15,0813,0419,639,6416,5413,7819.07.2018
Venäjä osakkeet3,906,8410,389,342,4518,2919.07.2018
Euroalue pienyhtiöt osakkeet-0,41-2,083,849,0813,2511,9819.07.2018
Norja osakkeet9,603,0513,198,778,7714,9219.07.2018
Suomi osakkeet7,583,462,548,4913,5912,1219.07.2018
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet12,6313,5817,008,3113,4616,3619.07.2018
Vietnam osakkeet-2,23-8,3417,088,2714,1415,2419.07.2018
Sektori arvometallit osakkeet-5,42-1,62-5,368,231,5934,4019.07.2018
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet1,841,377,628,0813,5412,7019.07.2018
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet1,351,404,587,5413,1111,7319.07.2018
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.8,2410,5313,147,4213,6712,7419.07.2018
Japani joustava osakkeet-0,540,4511,247,2611,9813,7119.07.2018
Yhdysvallat joustava osakkeet10,4510,7414,807,2113,5213,9819.07.2018
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet0,630,325,797,109,9012,0819.07.2018
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet5,343,246,056,9111,3213,6719.07.2018
Maailma pienyhtiöt osakkeet6,496,9211,696,8512,2212,3719.07.2018
Alankomaat osakkeet0,811,525,116,8112,3713,7619.07.2018
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet8,8111,1112,206,6113,3714,2719.07.2018
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet2,200,756,416,5613,1012,9919.07.2018
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet1,172,636,716,519,6815,6519.07.2018
BRIC osakkeet-1,48-1,247,286,469,1415,8519.07.2018
Tanska osakkeet1,701,37-1,895,8616,9312,3019.07.2018
Sektori vesi osakkeet-1,163,463,795,6710,5611,3419.07.2018
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet4,438,708,535,5311,5313,0219.07.2018
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet7,657,5912,255,4911,5012,5319.07.2018
Thaimaa osakkeet-3,18-8,318,675,275,8013,8219.07.2018
Suur-Kiina osakkeet-0,110,317,984,9712,3217,7919.07.2018
Sektori luonnonvarat osakkeet2,722,5313,444,952,4820,6319.07.2018
Euroalue joustava osakkeet3,592,355,804,9310,1013,2019.07.2018
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet-1,320,274,024,849,2013,2619.07.2018
UK pienyhtiöt osakkeet4,612,5414,304,7713,1316,4519.07.2018
Korko pitkä high yield Eurooppa-0,14-0,773,054,595,844,6827.04.2018
Sektori pääomasijoitus osakkeet3,698,345,294,489,3612,1919.07.2018
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet2,822,386,404,3011,4912,4819.07.2018
Aasia ei-Japani osakkeet-3,45-2,052,734,299,8613,7219.07.2018
Maailma joustava osakkeet2,693,757,214,259,4112,4019.07.2018
Korko erittäin pitkä, euro3,061,215,334,177,5310,2019.07.2018
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet3,566,397,484,169,3813,0119.07.2018
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet1,747,844,384,135,4115,1919.07.2018
Sektori ympäristö osakkeet1,683,566,034,119,4012,2919.07.2018
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet3,875,737,564,089,7411,7819.07.2018
Kiina osakkeet-1,29-0,798,113,9812,4819,1519.07.2018
Ranska suuret yhtiöt osakkeet1,471,004,193,968,8013,4019.07.2018
Japani suuryhtiöt osakkeet-0,201,298,503,918,5913,5819.07.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, NOK3,062,134,253,767,4910,6019.07.2018
Maailma arvoyhtiöt osakkeet1,554,155,213,759,4711,9019.07.2018
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet-1,470,854,623,628,0913,0619.07.2018
Tavoite 2046+2,404,195,453,568,3210,4119.07.2018
Hongkong osakkeet-1,15-0,806,943,4810,8416,1719.07.2018
Tavoite 2041-20451,923,895,023,488,029,9619.07.2018
Korko pitkä high yield, euro-0,89-0,750,733,424,594,2719.07.2018
Pohjoismaat osakkeet2,312,750,783,329,6011,3819.07.2018
Kehittyvät maat osakkeet-4,70-3,410,183,306,3713,5019.07.2018
Kehittyvä Eurooppa osakkeet-6,41-3,38-1,973,220,4014,0819.07.2018
Tavoite 2036-20401,683,284,773,228,349,9519.07.2018
Saksa suuret yhtiöt osakkeet-1,760,323,303,188,8315,7419.07.2018
Korko pitkä, Tanskan kruunu0,510,752,172,982,842,0819.07.2018
Eurooppa joustava osakkeet0,101,083,352,948,2712,1119.07.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, euro0,671,573,132,836,539,7719.07.2018
Intia osakkeet-5,700,70-1,192,8214,4715,9619.07.2018
Korko pitkä, Japanin jeni3,981,45-0,622,792,1310,3419.07.2018
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet-1,97-0,120,722,777,2712,6719.07.2018
Korko high yield globaali, EUR suojattu-1,61-1,10-0,732,653,144,5919.07.2018
Maailma islamilaiset osakkeet3,195,436,672,648,0311,5819.07.2018
Ruotsi osakkeet0,393,13-3,262,618,0212,5519.07.2018
Tavoite 2031-20351,333,423,702,577,349,0619.07.2018
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet2,863,519,382,5411,2012,8219.07.2018
Maailma osinko-osakkeet1,104,524,022,478,3710,8819.07.2018
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet1,772,063,682,409,3712,3219.07.2018
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet4,685,366,072,408,2112,0419.07.2018
Sektori julkishyödykkeet osakkeet4,277,432,172,397,7112,5319.07.2018
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet1,091,152,532,388,4613,7219.07.2018
Korko Tanska pitkä, DKK0,440,701,632,372,231,7419.07.2018
Kanada osakkeet0,739,103,872,344,9013,0019.07.2018
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro0,812,444,042,256,119,3019.07.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, USD3,326,534,662,196,7110,3819.07.2018
Brasilia osakkeet-12,62-15,65-6,622,14-1,0630,3719.07.2018
Korko pitkä kehittyvät maat, euro-5,10-3,35-3,322,142,135,8719.07.2018
Tavoite 2026-20300,842,273,351,977,008,2719.07.2018
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet1,483,044,931,915,9311,4919.07.2018
Korko pitkä maailma high yield2,595,280,341,836,317,5919.07.2018
Korko pitkä yrityslainat, euro-0,62-0,110,431,832,742,7319.07.2018
Korko pitkä maailma, ILS-2,012,78-2,341,785,797,7119.07.2018
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus-4,58-2,68-3,111,782,444,5819.07.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu0,103,270,421,686,149,0419.07.2018
Korko pitkä high yield, USD3,696,480,891,525,977,9819.07.2018
Sektori energia osakkeet9,658,5018,851,400,1319,7019.07.2018
Korko pitkä kehittyvät maat-0,962,43-2,041,384,967,5219.07.2018
Yhdistelmä maltillinen, euro-0,200,501,231,384,457,3419.07.2018
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet-5,58-4,26-1,401,356,3512,6819.07.2018
Korea osakkeet-9,77-8,25-6,151,326,1114,7319.07.2018
Sektori infrastruktuuri osakkeet-1,423,70-1,981,288,1112,3819.07.2018
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro-0,261,111,651,264,216,1819.07.2018
Korko pitkä Aasia high yield-1,781,54-3,431,265,888,1819.07.2018
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro0,23-0,382,211,261,893,8119.07.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.-2,76-0,66-2,241,262,083,2119.07.2018
Sektori rahoituspalvelut osakkeet-0,710,072,501,198,7617,4819.07.2018
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-0,064,02-1,321,186,267,7319.07.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro0,410,011,151,172,713,3219.07.2018
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet2,478,633,111,146,8210,9719.07.2018
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet-10,22-9,42-9,451,083,7412,2719.07.2018
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,47-0,440,231,042,172,6819.07.2018
Korko joustava globaali, EUR suojattu-2,06-1,31-1,461,041,853,4319.07.2018
Yhdistelmä kehittyvät maat-4,07-1,83-1,691,003,509,8319.07.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-0,790,240,020,991,483,7719.07.2018
Korko pitkä Eurooppa-0,36-0,410,570,983,252,9519.07.2018
Yhdistelmä maltillinen, USD2,975,982,730,936,058,8619.07.2018
Yhdistelmä Aasia-1,560,470,280,925,639,3419.07.2018
Korko joustava, euro-1,01-0,87-0,430,911,873,1919.07.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD4,107,522,320,895,738,1819.07.2018
Latinalainen Amerikka osakkeet-6,13-10,38-5,640,88-0,5920,8019.07.2018
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus-0,32-0,610,410,883,195,5719.07.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.1,956,53-0,640,865,897,0719.07.2018
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet2,0014,94-0,950,837,5814,8019.07.2018
Korko vaihtovelkakirjat maailma2,232,550,990,815,546,6619.07.2018
Yhdistelmä globaali joustava, euro-0,391,261,920,773,877,5819.07.2018
Yhdistelmä varovainen, euro-0,300,310,600,772,563,7519.07.2018
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet1,042,152,760,757,3712,1419.07.2018
Yhdistelmä joustava, euro-0,710,441,070,743,808,2219.07.2018
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa-1,08-0,78-1,110,733,635,8119.07.2018
Tavoite 2021-2025-0,191,801,340,694,326,0719.07.2018
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP1,812,605,950,697,4712,1819.07.2018
Frontier-markkinat osakkeet-5,25-7,11-1,050,655,2511,1619.07.2018
Yhdistelmä globaali varovainen, euro-0,890,180,100,592,403,8119.07.2018
Singapore osakkeet-2,74-7,760,020,544,2514,8619.07.2018
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet-3,43-2,520,100,537,7013,4619.07.2018
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet-0,71-0,280,820,507,0813,2619.07.2018
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro-0,52-0,41-0,370,470,931,0319.07.2018
Korko pitkä maailma, euro suojattu-1,52-0,97-1,650,381,082,8519.07.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu4,096,182,050,377,018,8819.07.2018
Yhdistelmä joustava, USD2,455,322,500,355,299,8019.07.2018
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet-0,235,19-1,900,328,4010,5819.07.2018
UK joustava osakkeet3,122,349,520,328,7715,5419.07.2018
Korko joustava, USD2,405,97-0,810,304,927,4519.07.2018
Italia osakkeet0,21-4,853,080,288,5317,7019.07.2018
Korko pitkä maailma, euro-0,660,18-0,690,261,672,6719.07.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali0,033,26-1,430,254,425,4319.07.2018
Sektori uusiutuva energia osakkeet-0,410,945,270,226,4414,6119.07.2018
Korko high yield, NOK4,701,350,730,22-1,539,5919.07.2018
Yhdistelmä maltillinen, SEK-2,291,59-3,300,203,297,0319.07.2018
Korko joustava globaali, USD suojattu2,685,730,060,165,247,3819.07.2018
Sektori maatalous osakkeet0,084,356,850,105,1012,7319.07.2018
Korko pitkä yrityslainat, USD1,386,66-1,410,025,227,0019.07.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro-0,68-0,53-0,76-0,060,511,0719.07.2018
Korko pitkä Aasia-0,143,87-2,26-0,074,677,1319.07.2018
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa-3,73-2,33-4,08-0,071,914,8619.07.2018
Tavoite 2016-2020-0,260,980,42-0,093,295,0519.07.2018
Eurooppa osinko-osakkeet-0,450,870,37-0,106,8211,6019.07.2018
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,41-0,26-0,49-0,110,150,4219.07.2018
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,34-0,25-0,45-0,120,400,8719.07.2018
Yhdistelmä varovainen, USD2,465,610,69-0,174,377,6419.07.2018
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu-2,141,96-2,86-0,213,208,3219.07.2018
Korko rahamarkkina, euro-0,23-0,11-0,39-0,21-0,050,1319.07.2018
Korko joustava globaali0,462,45-1,54-0,224,676,2919.07.2018
Tavoite 2011-2015-0,810,86-1,08-0,221,774,2419.07.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,25-0,11-0,44-0,29-0,150,0619.07.2018
Korko pitkä maailma, USD suojattu3,296,59-0,16-0,325,047,4019.07.2018
Yhdistelmä varovainen NOK2,320,81-0,86-0,330,757,4719.07.2018
Korko pitkä maailma, NOK suojattu2,240,38-2,77-0,34-0,768,2219.07.2018
Sektori terveydenhuolto osakkeet9,6911,568,61-0,3912,5414,7819.07.2018
ASEAN-maat osakkeet-5,49-7,68-0,32-0,601,4012,7419.07.2018
Korko pitkä, Norjan kruunu3,150,82-1,73-0,80-1,366,8719.07.2018
Korko pitkä maailma0,572,08-1,61-0,812,555,1419.07.2018
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu3,470,58-1,53-0,81-1,877,0719.07.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma1,613,53-0,03-0,872,245,7119.07.2018
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta-3,72-4,42-5,76-0,950,099,1619.07.2018
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD3,177,280,40-1,003,077,1419.07.2018
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset0,050,19-0,96-1,01-1,754,4619.07.2018
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP1,251,584,26-1,096,3011,4419.07.2018
Korko pitkä yhdistelmä, USD1,626,47-1,95-1,144,137,0319.07.2018
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF0,554,05-1,31-1,205,228,5119.07.2018
Korko pitkä maailma, USD0,605,12-3,13-1,234,096,7319.07.2018
Korko renminbi0,82-0,791,59-1,244,467,3119.07.2018
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-1,12-1,25-2,44-1,28-1,423,7919.07.2018
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-1,331,19-2,24-1,303,106,7619.07.2018
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet2,382,736,73-1,316,4013,7319.07.2018
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-0,800,382,66-1,485,9712,6519.07.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD2,037,00-1,87-1,493,537,3319.07.2018
Espanja osakkeet0,340,37-3,26-1,507,6915,3719.07.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, USD4,216,920,44-1,542,957,4019.07.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD3,576,82-0,42-1,562,937,3219.07.2018
Korko pitkä, HKD2,316,65-2,13-1,584,107,2019.07.2018
Raaka-aineet arvometallit-4,88-5,67-0,92-1,59-1,7816,4719.07.2018
Korko rahamarkkina, USD4,206,940,33-1,612,877,3419.07.2018
UK kasvuyhtiöt osakkeet2,753,757,18-1,636,7913,8819.07.2018
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.-1,041,99-6,67-1,783,886,7019.07.2018
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu-4,160,65-5,96-1,900,075,3419.07.2018
Yhdistelmä maltillinen, CHF-0,443,18-3,71-2,014,316,9819.07.2018
Indonesia osakkeet-8,52-5,69-7,85-2,02-2,3219,4019.07.2018
Korko pitkä yrityslainat, SEK-4,850,02-7,26-2,06-2,045,2619.07.2018
UK arvoyhtiöt osakkeet0,981,443,94-2,085,5613,6619.07.2018
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-3,960,85-6,67-2,17-1,474,6119.07.2018
Korko high yield, renminbi-1,25-0,71-1,58-2,434,897,7319.07.2018
UK osingostrategia osakkeet0,901,444,05-2,486,8413,9219.07.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-2,282,63-7,75-2,503,305,7819.07.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu0,342,80-5,20-2,823,867,5519.07.2018
Korko joustava globaali, CHF suojattu-1,251,98-6,47-2,902,195,6919.07.2018
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet11,163,447,42-2,914,8214,3519.07.2018
Yhdistelmä maltillinen GBP-0,04-0,211,99-3,054,6510,4619.07.2018
Korko renminbi, kotimaa1,74-1,061,00-3,063,416,7719.07.2018
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-0,552,81-6,61-3,212,645,6119.07.2018
Yhdistelmä varovainen, CHF-0,603,00-5,32-3,222,945,7819.07.2018
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-5,050,06-8,04-3,24-3,364,9319.07.2018
Korko pitkä maailma, CHF-0,293,17-5,79-3,272,305,4519.07.2018
Yhdistelmä joustava, GBP-0,38-0,462,40-3,274,7211,0819.07.2018
Korko pitkä, Australian dollari-3,75-3,49-7,60-3,30-1,867,6127.04.2018
Korko pitkä high yield, GBP-1,26-2,81-0,05-3,334,4610,6319.07.2018
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP0,17-0,410,91-3,464,149,7319.07.2018
Korko pitkä yrityslainat, GBP-1,62-2,10-0,42-3,474,449,8619.07.2018
Korko pitkä, CHF-0,173,50-5,99-3,552,545,7519.07.2018
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-5,27-0,03-8,25-3,58-3,585,0819.07.2018
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-3,681,97-6,59-3,76-2,3415,7219.07.2018
Korko rahamarkkina, Australian dollari-3,72-3,68-7,93-3,85-3,568,2827.04.2018
Korko pitkä yhdistelmä, GBP-0,39-1,030,46-3,913,769,3919.07.2018
Korko lyhyet bondit, CHF0,062,94-6,15-4,091,135,1419.07.2018
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP-0,59-1,050,55-4,193,429,3819.07.2018
Yhdistelmä varovainen, GBP-0,62-1,500,47-4,273,419,0819.07.2018
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset1,96-1,625,39-4,386,1210,4419.07.2018
Korko rahamarkkina, CHF0,162,93-6,25-4,390,655,0419.07.2018
Afrikka osakkeet-0,85-6,233,04-4,61-2,1214,5219.07.2018
Korko high yield globaali, GBP suojattu-1,62-3,48-0,89-4,633,2110,6719.07.2018
Sektori bioteknologia osakkeet13,9617,4411,28-4,6814,6923,7719.07.2018
Korko joustava, GBP-1,54-2,89-1,00-5,023,149,3319.07.2018
Kiina A-sarja osakkeet-10,62-7,15-1,99-5,0713,6223,8119.07.2018
Raaka-aineet laaja kori-2,50-3,852,33-5,17-6,6112,4719.07.2018
Sektori viestintä osakkeet-2,731,34-5,01-5,176,1412,7219.07.2018
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,36-1,99-6,42-5,21-1,086,8027.04.2018
Korko joustava globaali, GBP suojattu-2,00-3,52-1,42-5,652,679,5819.07.2018
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-2,60-3,01-2,38-5,932,248,7219.07.2018
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-0,86-2,19-0,16-5,941,578,3719.07.2018
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu-0,38-3,140,27-6,053,3912,4419.07.2018
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-1,70-3,26-2,06-6,351,748,7419.07.2018
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-0,66-2,31-1,18-7,12-0,188,2319.07.2018
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-0,45-2,58-0,90-7,85-0,508,8819.07.2018
Korko rahamarkkina, GBP-0,50-2,58-0,96-7,87-0,528,8819.07.2018
Raaka-aineet maatalous-8,61-8,59-19,47-12,98-9,1712,8819.07.2018
Turkki osakkeet-31,36-24,15-34,92-15,32-10,0022,7819.07.2018
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Multistrategy-------
Muut-------
Muut osakkeet-------
Pääomaturvatut-------
Pohjoismaat pien- ja keskikok. yhtiöt osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Tyynimeri ei-Japani osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä Suur-Kiina-------
Yhdistelmä, muut-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.