Tervetuloa uusille morningstar.fi-sivuille! Tutustu tarkemmin muutoksiin ja sivuston uusiin työkaluihin, jotka auttavat sijoittamaan paremmin.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Sektori teknologia osakkeet5,4414,6241,0419,2716,6816,1817.01.2020
Brasilia osakkeet0,3914,8329,2716,399,4626,0017.01.2020
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet5,4412,5933,3216,3014,1913,6317.01.2020
BRIC osakkeet4,3013,7928,0215,5211,5112,9517.01.2020
Suur-Kiina osakkeet5,5913,9632,0814,5910,3015,7117.01.2020
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet2,8518,6037,5513,5215,2112,5617.01.2020
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet4,0711,6931,0213,4211,0711,7017.01.2020
Venäjä osakkeet7,1219,4242,1812,8420,2416,3317.01.2020
Sektori pääomasijoitus osakkeet3,0611,6733,3612,7711,5111,4217.01.2020
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet3,0211,7731,2012,7013,3512,5417.01.2020
Kiina osakkeet5,8612,7426,4912,057,8516,4917.01.2020
Yhdysvallat joustava osakkeet4,2611,4427,8711,9011,5914,1617.01.2020
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.4,0511,0629,4911,8611,4312,6217.01.2020
UK pienyhtiöt osakkeet0,8016,2328,1611,839,5214,2417.01.2020
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet2,179,8733,1911,7110,1014,1117.01.2020
Kiina A-sarja osakkeet4,8110,3339,2111,306,5718,1017.01.2020
Sektori julkishyödykkeet osakkeet4,126,2026,8611,287,6610,7917.01.2020
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet3,0110,9430,0410,988,379,4717.01.2020
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet0,875,9023,0110,977,0410,6717.01.2020
Sektori terveydenhuolto osakkeet3,5415,5122,1910,817,2613,2017.01.2020
Sektori vesi osakkeet2,989,5629,7810,759,5111,4517.01.2020
Aasia ei-Japani osakkeet4,7211,7724,0310,677,4212,7117.01.2020
Alankomaat osakkeet2,407,8532,3210,4113,2613,2017.01.2020
Kehittyvä Eurooppa osakkeet4,8615,8232,2710,3310,8313,1017.01.2020
Sektori uusiutuva energia osakkeet4,4113,8632,3410,237,0515,3717.01.2020
Sektori ympäristö osakkeet2,2810,2328,4410,168,6712,4017.01.2020
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet2,7110,6930,8710,088,1911,1817.01.2020
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet4,3310,4321,299,727,6012,1617.01.2020
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet1,6310,9726,139,708,5412,5817.01.2020
Sektori bioteknologia osakkeet3,1921,5017,929,615,3620,0617.01.2020
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet3,117,9524,889,417,5112,4017.01.2020
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet1,5211,8322,919,3310,3813,4917.01.2020
Latinalainen Amerikka osakkeet0,9510,3113,459,255,7118,7917.01.2020
Hongkong osakkeet5,2810,3115,249,166,8814,0417.01.2020
Yhdistelmä Suur-Kiina4,458,2119,419,06-10,6717.01.2020
Pohjoismaat pien- ja keskikok. yhtiöt osakkeet2,0818,4829,139,0612,8213,6217.01.2020
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet0,108,3417,579,0512,3913,4117.01.2020
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet4,0411,5024,579,0311,0616,5417.01.2020
Kehittyvät maat osakkeet3,7211,4120,428,906,3511,7617.01.2020
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet3,024,2117,668,726,2510,2417.01.2020
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet2,689,0923,998,698,1710,9417.01.2020
Suomi osakkeet3,9110,9120,338,6610,9412,1717.01.2020
Maailma pienyhtiöt osakkeet2,9010,2422,408,369,5212,8417.01.2020
Tavoite 2046+2,238,6522,478,347,379,8317.01.2020
Sektori infrastruktuuri osakkeet2,946,2722,738,336,5710,4317.01.2020
Ruotsi osakkeet2,0812,4926,028,308,3212,5617.01.2020
Pohjoismaat osakkeet2,4212,1722,908,148,2511,1317.01.2020
Tanska osakkeet2,1513,5323,098,0812,1912,6717.01.2020
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet1,908,7825,758,058,4714,2317.01.2020
Tyynimeri ei-Japani osakkeet5,068,5120,698,027,1210,6617.01.2020
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet1,528,0821,698,018,5512,7517.01.2020
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet2,008,4024,397,987,4511,3117.01.2020
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet3,309,6126,807,9710,0014,7717.01.2020
Sektori rahoituspalvelut osakkeet2,499,4922,247,897,6114,3817.01.2020
Maailma joustava osakkeet2,349,6721,307,777,9512,3817.01.2020
Tavoite 2041-20452,118,2321,147,767,039,3117.01.2020
UK joustava osakkeet0,2711,1824,347,656,0013,6017.01.2020
Euroalue pienyhtiöt osakkeet0,517,6815,747,659,3813,7317.01.2020
Intia osakkeet4,247,2613,687,605,2216,2317.01.2020
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet3,557,9418,607,566,0710,4717.01.2020
Maailma osinko-osakkeet2,208,0522,277,497,2410,0617.01.2020
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet2,618,1419,127,457,4311,0317.01.2020
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet2,629,0122,567,448,8212,9417.01.2020
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP1,278,7620,837,376,1310,3517.01.2020
Tavoite 2036-20402,108,1620,997,366,918,5817.01.2020
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet2,472,6821,037,285,4310,4917.01.2020
Japani joustava osakkeet0,056,5917,597,269,1312,7917.01.2020
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet1,9410,6020,507,129,6812,6817.01.2020
Singapore osakkeet2,606,4910,017,003,8512,6517.01.2020
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet1,828,0823,546,935,8510,7017.01.2020
Thaimaa osakkeet0,52-2,247,446,834,7312,7817.01.2020
Norja osakkeet0,9210,1611,196,838,4614,7817.01.2020
Maailma islamilaiset osakkeet2,719,3619,906,675,7710,7717.01.2020
UK suuret yhtiöt osakkeet0,709,2122,336,564,8511,7017.01.2020
Tavoite 2031-20351,806,7717,626,526,057,9817.01.2020
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet1,325,9122,196,496,5311,6317.01.2020
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP1,167,5519,036,394,759,1817.01.2020
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet1,946,9511,916,325,7111,5417.01.2020
Japani suuryhtiöt osakkeet0,746,2317,686,278,6111,1617.01.2020
Italia osakkeet1,387,2120,176,235,4514,9017.01.2020
Yhdistelmä riskipitoinen, USD2,536,8919,296,146,239,2017.01.2020
UK osingostrategia osakkeet0,209,3421,116,074,2912,4017.01.2020
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet3,739,6217,615,914,4911,3417.01.2020
Maailma arvoyhtiöt osakkeet2,088,6218,535,846,6411,3417.01.2020
Eurooppa joustava osakkeet0,857,9518,565,826,4111,8917.01.2020
Eurooppa osinko-osakkeet1,386,9419,295,745,1510,4917.01.2020
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet1,417,3818,105,656,6513,3617.01.2020
Euroalue joustava osakkeet1,384,2115,885,656,1712,1717.01.2020
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro1,646,5216,915,645,288,6917.01.2020
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet4,436,6722,625,606,4911,8417.01.2020
Korko erittäin pitkä, euro0,52-3,0014,445,583,828,6817.01.2020
Tavoite 2026-20301,525,4916,315,555,136,7017.01.2020
Yhdistelmä kehittyvät maat2,607,1015,695,523,938,2717.01.2020
Raaka-aineet arvometallit3,796,0722,815,382,2812,9217.01.2020
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu2,549,1218,645,385,758,0417.01.2020
Yhdistelmä riskipitoinen, euro1,235,5514,695,365,278,7717.01.2020
Yhdistelmä Aasia2,986,2717,075,334,978,3617.01.2020
Saksa suuret yhtiöt osakkeet1,737,0021,955,266,0013,3217.01.2020
ASEAN-maat osakkeet1,692,346,455,172,709,6317.01.2020
Korko pitkä yrityslainat, GBP1,324,5915,195,152,096,0017.01.2020
Yhdistelmä maltillinen GBP0,786,0315,614,962,917,9317.01.2020
Sektori maatalous osakkeet0,884,4014,244,933,7811,6617.01.2020
Korko pitkä maailma, ILS1,462,9716,174,835,847,0817.01.2020
Yhdistelmä maltillinen, USD2,485,1716,434,825,147,3717.01.2020
Yhdistelmä joustava, GBP1,056,6615,874,782,648,6417.01.2020
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet2,225,6610,224,711,3610,6317.01.2020
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF2,256,6718,514,701,627,7217.01.2020
Korko pitkä high yield, GBP0,114,2613,734,642,747,2917.01.2020
Korko high yield globaali, GBP suojattu0,134,5413,204,602,337,6317.01.2020
Yhdistelmä riskipitoinen, NOK2,219,2216,494,606,2110,0117.01.2020
Korko pitkä high yield Eurooppa-0,14-0,773,054,595,844,6827.04.2018
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat2,353,5815,584,546,436,1217.01.2020
Korko pitkä yhdistelmä, GBP1,203,7013,534,491,346,2417.01.2020
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet3,857,7916,394,414,2512,3717.01.2020
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP1,882,6613,144,361,296,9917.01.2020
Yhdistelmä joustava, USD2,545,1116,134,324,848,1817.01.2020
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet0,566,0016,654,244,5911,5117.01.2020
Afrikka osakkeet2,547,9810,754,22-2,0710,7717.01.2020
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet3,150,4221,394,203,4515,1217.01.2020
Sektori viestintä osakkeet4,037,5622,794,194,2611,3417.01.2020
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta1,183,6912,604,162,657,3417.01.2020
Yhdistelmä varovainen, GBP0,553,8312,854,101,786,2717.01.2020
Vietnam osakkeet1,42-2,335,454,087,2512,8917.01.2020
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.1,822,0615,203,934,726,3817.01.2020
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.0,002,9513,423,920,646,0317.01.2020
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP0,704,7013,293,911,846,4917.01.2020
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP3,022,1213,433,892,829,3217.01.2020
Korko pitkä maailma high yield1,623,2813,323,865,716,1617.01.2020
Korko pitkä kehittyvät maat1,913,3114,043,845,376,3417.01.2020
Korko pitkä yrityslainat, USD1,731,9915,893,814,116,5017.01.2020
Korko renminbi3,074,388,113,763,695,6817.01.2020
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta1,742,7410,523,733,105,2917.01.2020
Espanja osakkeet1,416,469,943,732,3211,7017.01.2020
Korko joustava globaali, GBP suojattu0,093,4011,293,670,916,5817.01.2020
Korko pitkä high yield, USD1,723,0112,443,645,446,6417.01.2020
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu1,567,7215,333,610,579,2817.01.2020
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro1,104,0911,633,583,265,6717.01.2020
Korko pitkä yrityslaina globaali1,392,1113,643,453,664,8717.01.2020
Korko pitkä high yield, euro0,472,258,803,444,053,2617.01.2020
Yhdistelmä globaali joustava, euro1,154,5611,863,422,986,9017.01.2020
Korko pitkä Aasia2,122,2113,483,374,666,1517.01.2020
Yhdistelmä maltillinen, CHF2,296,1916,753,350,646,2617.01.2020
Yhdistelmä joustava, euro0,844,1511,673,343,067,3017.01.2020
Korko pitkä Aasia high yield2,543,2013,983,217,106,4017.01.2020
Korko joustava globaali, USD suojattu1,701,9712,103,214,606,3017.01.2020
Tavoite 2021-20250,893,7011,263,202,944,4917.01.2020
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset-0,331,042,933,190,376,1017.01.2020
Yhdistelmä varovainen, USD1,952,9912,383,093,646,3017.01.2020
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu3,135,8615,363,074,527,1817.01.2020
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus1,062,479,383,003,503,5217.01.2020
Yhdistelmä maltillinen, euro0,653,319,892,892,725,8917.01.2020
Korko high yield globaali, EUR suojattu0,562,438,092,883,413,6817.01.2020
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu1,628,0214,172,793,138,0617.01.2020
Sektori arvometallit osakkeet-0,9310,7241,502,777,2621,9317.01.2020
Yhdistelmä maltillinen, SEK1,316,3211,132,723,226,4017.01.2020
Korko vaihtovelkakirjat maailma1,924,3611,462,713,905,9617.01.2020
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa0,742,259,252,712,434,7317.01.2020
Korko joustava, USD1,562,0711,092,634,186,1417.01.2020
Korko pitkä kehittyvät maat, euro0,902,518,882,623,205,3017.01.2020
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-0,022,169,502,61-0,335,8717.01.2020
Korko pitkä Eurooppa0,590,417,152,521,902,5317.01.2020
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP0,382,369,752,34-0,105,6217.01.2020
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.0,511,068,672,331,722,7517.01.2020
Korko joustava globaali1,102,059,152,273,555,2417.01.2020
Tavoite 2016-20200,732,197,142,242,043,3517.01.2020
Korko pitkä yhdistelmä, USD1,631,0911,322,233,026,3817.01.2020
Korko pitkä maailma, USD suojattu1,510,889,902,223,166,4617.01.2020
Korko pitkä yrityslainat, euro0,220,336,092,221,942,1517.01.2020
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.1,684,4812,692,140,535,6717.01.2020
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus1,714,719,132,032,035,2117.01.2020
Yhdistelmä globaali varovainen, euro0,622,057,522,011,813,3417.01.2020
Frontier-markkinat osakkeet2,275,789,612,002,769,0917.01.2020
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu2,936,5614,321,980,116,7517.01.2020
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.1,743,1814,031,92-0,045,8917.01.2020
Korko pitkä, Tanskan kruunu0,32-0,312,441,851,742,0017.01.2020
Yhdistelmä varovainen, CHF1,914,3912,991,73-0,595,4917.01.2020
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD2,021,079,871,693,617,1617.01.2020
Korko pitkä maailma0,650,597,931,671,814,4017.01.2020
Korko joustava, euro0,200,665,651,631,172,4817.01.2020
Raaka-aineet pehmeät11,291,6211,211,61-4,6124,8624.11.2016
Korko high yield, NOK0,334,683,871,601,147,1017.01.2020
Korko pitkä maailma, USD1,571,469,271,592,585,7517.01.2020
Korko joustava globaali, EUR suojattu0,401,155,651,561,622,7717.01.2020
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro0,04-1,324,491,561,113,1117.01.2020
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma1,291,008,371,561,005,0817.01.2020
Korko renminbi, kotimaa2,914,654,741,551,636,2017.01.2020
Tavoite 2011-20150,452,985,951,540,654,2717.01.2020
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa1,192,937,371,482,134,3817.01.2020
Korko pitkä yhdistelmä, euro0,10-0,414,471,451,242,3017.01.2020
Korko Tanska pitkä, DKK0,23-0,361,381,421,441,6917.01.2020
Yhdistelmä varovainen, euro0,451,075,861,321,123,2717.01.2020
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD1,440,278,451,241,807,0817.01.2020
Sektori luonnonvarat osakkeet1,1610,0615,931,133,6616,4017.01.2020
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro0,15-0,254,131,061,403,2017.01.2020
Korko pitkä maailma, euro0,260,114,351,010,962,2717.01.2020
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset0,451,164,581,010,406,1217.01.2020
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-0,202,035,280,97-1,775,5317.01.2020
Korko pitkä maailma, euro suojattu0,20-0,064,030,940,462,4617.01.2020
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD1,551,209,820,911,637,1117.01.2020
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-0,441,844,260,87-1,915,7417.01.2020
Korko joustava globaali, CHF suojattu1,573,3110,070,84-1,325,4517.01.2020
Korko high yield, renminbi2,69-2,716,480,83-6,1817.01.2020
Kanada osakkeet3,858,1919,070,800,8712,8417.01.2020
Korko rahamarkkina, GBP-0,441,824,110,78-1,975,7417.01.2020
Korko pitkä, HKD1,771,566,940,772,246,2417.01.2020
Korko pitkä maailma, CHF1,021,879,450,72-0,965,8317.01.2020
Korko pitkä maailma, CHF suojattu1,431,959,580,71-1,435,9017.01.2020
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD1,300,836,060,672,166,2017.01.2020
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,040,202,420,560,710,9117.01.2020
Yhdistelmä varovainen NOK0,795,796,640,560,686,9217.01.2020
Korko pitkä, Japanin jeni-0,36-2,092,820,533,227,6317.01.2020
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro0,770,244,140,430,773,1317.01.2020
Korko rahamarkkina lyhyt, USD1,210,574,520,261,716,1817.01.2020
Korko rahamarkkina, USD1,250,584,620,201,636,1317.01.2020
Korko pitkä maailma, NOK suojattu0,193,605,760,150,366,3817.01.2020
Korko pitkä, CHF1,762,277,840,14-1,616,1817.01.2020
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-0,70-1,280,070,030,323,7817.01.2020
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro-0,01-0,041,04-0,020,090,9917.01.2020
Korko hyvin lyhyet bondit, euro0,00-0,040,13-0,23-0,130,4517.01.2020
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,02-0,400,40-0,35-0,271,4017.01.2020
Korko rahamarkkina, euro-0,03-0,11-0,24-0,35-0,240,1417.01.2020
Turkki osakkeet8,0828,4620,58-0,40-8,8332,8917.01.2020
Korea osakkeet2,6910,042,28-0,420,3016,1617.01.2020
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,03-0,14-0,52-0,49-0,370,0517.01.2020
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu0,524,164,63-0,500,055,1017.01.2020
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu0,093,881,76-0,79-0,506,1717.01.2020
Korko rahamarkkina, CHF1,192,004,53-0,89-2,615,1117.01.2020
Indonesia osakkeet3,063,38-1,07-0,93-0,7315,1517.01.2020
Raaka-aineet karjatalous-12,971,13-11,82-1,05-3,6118,8224.11.2016
Korko lyhyet bondit, CHF1,221,854,21-1,08-2,745,2717.01.2020
Raaka-aineet energia2,9716,1823,93-1,16-2,0023,1806.01.2020
Korko pitkä, Norjan kruunu0,363,481,07-1,17-0,985,9517.01.2020
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset0,122,819,81-1,39-1,3220,1017.01.2020
Korko pitkä yrityslainat, SEK-0,222,770,51-1,95-1,065,4717.01.2020
Ranska pien-/keskikok. yhtiöt osakkeet-0,714,419,83-2,011,8014,1217.01.2020
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-0,401,02-1,08-2,41-1,475,1117.01.2020
Raaka-aineet laaja kori-0,682,303,66-2,49-4,0610,4417.01.2020
Korko pitkä, Australian dollari-3,75-3,49-7,60-3,30-1,867,6127.04.2018
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-0,391,92-2,19-3,36-2,605,4017.01.2020
Korko hyvin lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-0,412,11-2,64-3,62-2,605,5117.01.2020
Sektori energia osakkeet1,366,762,75-4,75-1,9817,3417.01.2020
Raaka-aineet maatalous-1,491,66-5,04-10,61-9,1011,7717.01.2020
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä euro subordinated-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Multistrategy-------
Muut-------
Muut osakkeet-------
Pääomaturvatut-------
Raaka-aineet muut-------
Raaka-aineet teollisuusmetallit-0,288,296,33---06.01.2020
Raaka-aineet viljat-1,170,07-3,81---06.01.2020
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen muut-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - long/short credit-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - relative value arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.