Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet10,814,4012,7222,7617,5733,0822.09.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,99-3,9618,0417,7119,3912,1922.09.2017
Tanska osakkeet15,94-0,1414,2117,5421,4812,4422.09.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet11,79-1,3615,9217,4319,8914,6022.09.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet10,51-1,6911,2017,3318,5714,9322.09.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet20,412,8324,9815,6513,8412,8722.09.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet19,872,6023,9515,4316,3413,4122.09.2017
Sektori teknologia osakkeet15,030,0617,2314,9815,2815,4822.09.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet15,600,9319,3614,3416,4712,2922.09.2017
Alankomaat osakkeet14,011,0021,9113,5413,6114,6122.09.2017
Suomi osakkeet9,29-2,8014,3713,4715,4013,5422.09.2017
Japani joustava osakkeet6,05-2,4011,4413,0215,1814,8022.09.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet18,652,0123,8712,9015,4414,0722.09.2017
Suur-Kiina osakkeet21,303,9717,7712,6112,7319,0322.09.2017
Kiina osakkeet19,545,3016,7312,4112,6520,8122.09.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet17,251,8420,7111,6612,3512,9722.09.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-4,02-3,2510,4511,5713,5717,0422.09.2017
Pohjoismaat osakkeet11,600,2614,1611,5312,9612,6022.09.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet3,73-3,8310,7111,4713,9914,1122.09.2017
Intia osakkeet14,28-3,409,1811,1213,5318,3122.09.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,580,7016,9511,0112,6413,4222.09.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet4,35-1,1911,8410,9913,4513,0222.09.2017
Hongkong osakkeet16,503,9113,8810,3310,8818,0222.09.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet2,03-3,656,3110,3211,8314,8422.09.2017
Korko high yield, renminbi-2,14-2,650,9410,29-9,0822.09.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.-1,59-3,948,6110,1613,3513,2822.09.2017
Aasia ei-Japani osakkeet17,211,0514,069,929,9914,5422.09.2017
Ruotsi osakkeet9,88-1,3413,759,7911,6813,4922.09.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet10,56-1,1411,499,729,8113,8122.09.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-4,69-4,956,459,6513,8415,1122.09.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet12,15-0,0118,109,3811,4516,9322.09.2017
BRIC osakkeet14,988,0417,429,096,6216,7822.09.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet-1,58-3,578,709,0712,8214,5422.09.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet6,89-1,9311,169,0511,2712,9122.09.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet11,94-0,1420,578,9310,5614,2122.09.2017
Norja osakkeet13,2911,6126,728,909,5615,8022.09.2017
Sektori vesi osakkeet6,42-1,168,058,8710,9911,7222.09.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet6,500,2716,298,859,2716,2322.09.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-5,13-3,826,818,7812,8113,6422.09.2017
UK pienyhtiöt osakkeet14,032,9418,518,7713,4716,8422.09.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet7,05-1,878,328,749,5513,8122.09.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet11,27-0,2315,308,6011,8813,4522.09.2017
Sektori bioteknologia osakkeet11,72-2,116,848,4918,2626,3122.09.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet7,69-4,5510,388,3912,3112,3722.09.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet4,81-3,876,838,3510,0414,3022.09.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-11,70-7,34-10,988,258,3017,0022.09.2017
Korko pitkä Aasia high yield-6,22-4,90-0,338,217,6210,7522.09.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet6,16-1,361,908,1810,9215,0922.09.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet10,54-1,4410,128,099,4313,2522.09.2017
Maailma joustava osakkeet5,34-1,5610,728,0710,2713,1222.09.2017
Sektori ympäristö osakkeet6,65-1,1610,258,0111,1612,9222.09.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet11,43-0,5711,247,968,4714,2022.09.2017
Korko pitkä maailma, ILS0,06-4,562,667,848,159,2522.09.2017
Eurooppa joustava osakkeet10,58-0,1514,257,7810,3213,1322.09.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,08-0,0618,047,6410,4914,6122.09.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet4,800,0118,087,5310,8817,9722.09.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet4,94-4,952,277,5114,6016,5722.09.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet3,12-2,359,437,4710,0612,5022.09.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet1,03-2,429,227,3410,7212,6522.09.2017
Euroalue joustava osakkeet8,41-0,5712,627,3110,9613,9322.09.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet7,55-1,618,357,317,9613,3322.09.2017
Tavoite 2046+4,37-1,659,017,189,0110,8122.09.2017
Vietnam osakkeet0,46-6,70-1,187,1119,3414,2722.09.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet6,41-0,7615,017,0510,4513,5622.09.2017
Tavoite 2041-20453,74-1,748,436,958,9010,5522.09.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet4,66-2,685,186,738,6413,2622.09.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-4,34-4,01-0,156,556,088,9822.09.2017
Maailma osinko-osakkeet0,76-3,106,956,519,3511,6922.09.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet2,77-3,521,306,415,5112,8222.09.2017
Tavoite 2036-20404,25-1,488,406,408,2910,1622.09.2017
Tavoite 2031-20353,43-1,507,786,318,399,7422.09.2017
Korko pitkä kehittyvät maat-2,52-3,37-0,106,304,788,7422.09.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu4,51-0,607,376,267,499,4922.09.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-3,91-4,87-4,246,227,0613,5922.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-6,10-6,040,536,227,8010,5122.09.2017
Kehittyvät maat osakkeet13,732,5013,506,195,8214,0822.09.2017
Venäjä osakkeet-5,648,8114,596,13-0,1125,6722.09.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD-3,69-4,603,106,096,3911,3422.09.2017
Korko pitkä maailma high yield-5,72-4,551,836,086,508,7422.09.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-7,77-6,15-3,716,075,459,3022.09.2017
Korko pitkä Aasia-6,69-5,27-3,305,994,648,6522.09.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet10,27-0,928,695,797,3013,5722.09.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet8,09-0,8711,885,758,8613,1922.09.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet7,69-1,955,355,7410,8914,7322.09.2017
Italia osakkeet19,406,7433,505,709,9418,4822.09.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet7,11-0,2515,485,709,1514,1122.09.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet2,22-4,612,425,698,0512,8722.09.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro7,65-0,2611,565,597,2810,4722.09.2017
Korko pitkä high yield, USD-7,10-5,191,035,555,869,3122.09.2017
Tavoite 2026-20302,97-1,505,915,377,449,2022.09.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-5,05-5,091,105,326,2610,3822.09.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-11,20-7,28-6,415,314,0310,4222.09.2017
Yhdistelmä joustava, USD-5,57-5,000,385,264,0911,3322.09.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa5,021,087,285,257,274,8922.09.2017
Yhdistelmä Aasia1,30-2,702,265,224,5312,0022.09.2017
Eurooppa osinko-osakkeet6,57-0,9611,425,199,1412,5322.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-3,30-2,241,165,187,179,4422.09.2017
Maailma islamilaiset osakkeet-0,22-3,164,415,146,8112,2222.09.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet16,361,5518,035,086,3712,2722.09.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-7,76-6,04-4,025,074,729,0622.09.2017
Thaimaa osakkeet6,880,8111,215,047,1914,0222.09.2017
UK joustava osakkeet5,920,259,144,989,9315,8922.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma-2,42-3,551,224,916,317,8222.09.2017
Sektori arvometallit osakkeet-6,18-3,70-23,574,80-11,4438,7522.09.2017
Korko joustava, USD-8,19-5,82-3,064,774,248,9922.09.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-7,79-5,62-1,964,775,069,2322.09.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP3,58-1,117,874,777,7612,6422.09.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro4,05-1,108,124,736,649,9522.09.2017
Korko erittäin pitkä, euro-1,89-2,47-8,014,626,8211,7222.09.2017
Korko renminbi-2,03-1,51-1,124,604,988,8022.09.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-7,30-5,71-1,544,564,539,3922.09.2017
Korko joustava globaali-4,39-3,35-1,204,443,617,5022.09.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-3,71-3,19-3,934,415,3912,3222.09.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-8,92-6,53-5,634,393,219,1922.09.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK4,070,235,754,395,257,2622.09.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-9,39-6,27-4,804,393,829,7422.09.2017
Korko pitkä high yield, euro4,830,996,734,306,085,5922.09.2017
Korko pitkä maailma, USD-8,16-6,18-6,564,292,578,9222.09.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF-3,49-6,06-1,674,185,1810,4322.09.2017
Sektori viestintä osakkeet-3,04-5,31-1,674,147,9513,8322.09.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-4,26-3,72-2,444,133,877,2522.09.2017
Korko pitkä, HKD-10,25-6,32-5,553,902,179,1522.09.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat7,280,457,523,813,7010,7022.09.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-10,59-6,39-7,013,811,269,6122.09.2017
Espanja osakkeet9,79-4,6817,443,769,3416,0922.09.2017
Tavoite 2021-20251,80-1,163,723,725,727,1022.09.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet3,722,138,943,673,3614,9622.09.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro6,941,903,363,662,846,1822.09.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-8,12-7,13-16,363,64-3,4811,9422.09.2017
Sektori maatalous osakkeet-0,210,137,583,604,5813,3922.09.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF-1,41-4,64-0,473,604,4210,6622.09.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.-4,01-5,49-1,483,585,2911,6322.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu-3,95-6,40-2,413,565,4512,0122.09.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP1,94-1,424,993,506,5611,8422.09.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro3,62-0,625,753,504,908,0222.09.2017
Yhdistelmä joustava, euro5,72-0,298,383,504,638,7322.09.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-8,90-6,17-6,883,492,289,4522.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa3,87-0,206,103,494,756,3522.09.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet3,705,5916,373,470,4716,4222.09.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-5,21-6,67-6,123,443,6711,5322.09.2017
Singapore osakkeet8,50-2,549,823,414,0014,0622.09.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet1,61-1,874,083,367,7714,4722.09.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-5,13-4,82-4,683,252,408,5922.09.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro2,74-0,674,573,254,846,8022.09.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus5,961,794,213,173,315,0522.09.2017
UK osingostrategia osakkeet2,54-1,654,453,148,3514,3222.09.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu4,541,306,253,014,505,0822.09.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro3,48-0,705,872,984,127,9222.09.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-10,99-6,49-5,262,842,168,8322.09.2017
Korko renminbi, kotimaa-6,07-2,69-4,862,751,458,8822.09.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-11,37-6,56-5,392,701,908,9722.09.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus4,150,064,552,674,916,0422.09.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet-0,66-0,583,182,671,7816,9622.09.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet2,61-1,265,902,617,2014,0622.09.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-1,69-1,380,922,56-1,558,3022.09.2017
Korko rahamarkkina, USD-11,46-6,59-5,542,551,768,9622.09.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu-5,49-6,15-4,632,503,1111,0522.09.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu3,68-0,125,532,472,448,7122.09.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa1,44-0,92-0,252,442,585,5122.09.2017
Tavoite 2016-20200,56-0,971,662,293,775,3622.09.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu1,830,341,312,282,982,5022.09.2017
Korko pitkä, Australian dollari-1,25-1,72-4,072,19-1,088,1622.09.2017
Frontier-markkinat osakkeet4,19-3,2111,762,1810,5011,4922.09.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-6,74-6,75-5,472,142,7111,6822.09.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet8,782,668,582,0811,6215,7822.09.2017
Korko pitkä maailma-4,86-3,73-4,912,071,496,9022.09.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro1,760,300,812,063,602,9522.09.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.3,000,270,472,042,753,6222.09.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP0,63-1,252,872,034,8510,8422.09.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet-0,23-0,836,621,947,4813,7522.09.2017
Korko Tanska pitkä, DKK1,560,441,371,852,482,1422.09.2017
Korko pitkä Eurooppa0,17-0,49-1,431,853,623,9122.09.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu3,000,482,631,832,633,6222.09.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,48-0,601,971,822,824,2822.09.2017
Yhdistelmä varovainen, euro1,79-0,452,381,803,084,1122.09.2017
Tavoite 2011-20151,190,441,961,793,305,3222.09.2017
Korko pitkä, CHF-8,16-6,86-7,611,771,9611,5222.09.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-6,67-4,49-3,731,770,837,5022.09.2017
Korko pitkä maailma, CHF-5,24-4,85-4,921,722,3110,0122.09.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF-5,34-6,57-4,051,612,6910,1422.09.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta1,18-2,021,361,540,2010,2322.09.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-4,19-3,32-7,361,511,6011,2122.09.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro0,28-0,27-0,951,462,763,0322.09.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP-0,78-1,57-2,211,453,5810,7622.09.2017
Korko joustava, euro1,620,221,561,392,683,4522.09.2017
Korea osakkeet5,49-7,65-0,341,342,7615,3222.09.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-0,39-0,65-1,711,300,924,4822.09.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,85-0,84-2,721,282,973,6622.09.2017
Korko pitkä high yield, GBP1,280,483,991,244,7411,1022.09.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,67-0,83-1,021,241,893,2122.09.2017
ASEAN-maat osakkeet4,32-2,621,731,223,5512,9922.09.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset0,690,934,681,214,9210,9422.09.2017
Raaka-aineet arvometallit2,90-1,77-2,181,18-6,5018,9022.09.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP-1,97-1,87-3,531,152,5810,5922.09.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-4,82-3,38-4,761,090,286,6722.09.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,770,130,160,981,623,2022.09.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP-0,62-1,250,490,953,109,9422.09.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet15,6112,5217,060,89-0,6220,4222.09.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-8,39-6,80-7,510,810,3510,5222.09.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-0,670,22-0,770,781,594,2822.09.2017
Brasilia osakkeet18,6222,3319,580,76-2,1030,6922.09.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu2,051,372,310,711,505,1122.09.2017
Korko rahamarkkina, CHF-8,12-6,66-7,060,620,4310,2822.09.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP-0,85-1,090,030,582,789,7422.09.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,530,200,530,581,591,1322.09.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-4,75-2,93-4,230,50-1,217,0422.09.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu0,471,46-0,580,21-0,294,0022.09.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,110,00-0,060,200,871,0122.09.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-2,01-1,15-0,800,14-2,238,3222.09.2017
Korko joustava, GBP-0,41-0,69-0,710,132,4310,1522.09.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu1,671,174,160,073,1411,1022.09.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,33-0,14-0,390,020,780,8222.09.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,08-0,10-0,110,000,280,3622.09.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK2,302,522,570,00-0,304,7422.09.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,22-0,09-0,29-0,120,060,1022.09.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro0,000,20-0,10-0,13-0,050,0622.09.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu2,22-0,133,20-0,523,9512,9322.09.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu0,250,230,47-0,592,5310,0222.09.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-0,49-1,18-0,35-0,64-0,953,0922.09.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-0,05-0,01-1,67-0,851,489,3122.09.2017
Kanada osakkeet-5,150,512,75-0,902,2912,7522.09.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-3,640,36-0,16-0,95-2,387,8822.09.2017
Indonesia osakkeet-5,26-6,91-6,91-1,090,4320,1322.09.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu0,432,041,47-1,30-0,468,8722.09.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu0,532,070,44-1,37-1,614,2522.09.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-1,38-0,46-1,63-1,391,049,3522.09.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu0,282,110,24-1,45-1,904,3622.09.2017
Turkki osakkeet17,44-3,002,95-1,55-2,0121,5822.09.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-2,53-0,69-3,05-1,760,019,1022.09.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-0,142,14-0,19-1,99-1,597,8222.09.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-2,691,41-2,64-2,31-4,554,4422.09.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-0,462,190,21-2,55-1,998,1222.09.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-3,107,058,23-2,69-3,3222,0522.09.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-3,34-0,51-2,98-3,08-1,498,7222.09.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-3,45-0,38-2,88-3,69-1,829,2722.09.2017
Korko rahamarkkina, GBP-3,47-0,38-2,92-3,70-1,839,1622.09.2017
Korko high yield, NOK4,012,618,42-3,75-0,8711,4222.09.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-3,18-3,758,03-5,695,1114,5622.09.2017
Raaka-aineet maatalous-11,84-5,52-8,08-6,55-10,1913,4022.09.2017
Afrikka osakkeet3,29-1,783,96-7,28-1,8514,0522.09.2017
Raaka-aineet laaja kori-7,542,49-3,79-9,51-9,2313,3422.09.2017
Sektori energia osakkeet-15,831,20-1,59-10,59-4,5020,1122.09.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.