Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet24,088,9825,0824,1324,4514,6017.11.2017
Kiina A-sarja osakkeet21,1912,3917,1622,8518,9833,0817.11.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet22,122,9125,2319,8320,4012,1917.11.2017
Sektori teknologia osakkeet25,999,8529,6118,3818,3115,4817.11.2017
Japani joustava osakkeet17,089,6818,0117,4418,0014,8017.11.2017
Tanska osakkeet11,74-2,5617,9817,2521,7812,4417.11.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet20,972,2827,3717,1916,7613,4117.11.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet21,332,6226,3616,939,5212,8717.11.2017
Suur-Kiina osakkeet31,5911,0931,0915,8514,2419,0317.11.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet14,371,3420,9615,6616,9912,2917.11.2017
Alankomaat osakkeet16,392,5923,6115,6414,9214,6117.11.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet5,58-2,9313,6115,2919,4914,9317.11.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet19,422,0627,9815,1017,4014,0716.11.2017
Suomi osakkeet7,63-1,4215,5814,3915,9913,5417.11.2017
Kiina osakkeet25,489,6624,9813,7312,6720,8117.11.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet10,758,3811,8713,2313,8214,8417.11.2017
Aasia ei-Japani osakkeet26,248,6127,2712,8511,8114,5417.11.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet8,714,8813,6712,5114,4613,0217.11.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet16,064,5318,9412,1911,8413,8117.11.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet0,756,916,3611,7916,3117,0417.11.2017
BRIC osakkeet21,099,3126,1711,767,8816,7817.11.2017
Pohjoismaat osakkeet8,640,0415,8911,7413,9012,6017.11.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet14,815,7922,2111,7312,6716,9317.11.2017
UK pienyhtiöt osakkeet16,854,6923,9811,5014,1916,8417.11.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet8,465,2912,0411,4015,9014,1117.11.2017
Hongkong osakkeet23,617,4622,5610,8710,3018,0217.11.2017
Intia osakkeet18,702,5520,7010,5414,6118,3117.11.2017
Venäjä osakkeet-3,257,3311,5710,381,8925,6717.11.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-1,405,463,2210,3016,6115,1117.11.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet10,311,0118,8310,1711,9314,2117.11.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet12,342,2919,9110,1512,6113,4517.11.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet12,466,4414,1610,1510,6213,8117.11.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet16,063,0822,6410,1511,7213,4217.11.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.3,064,507,7410,1215,4813,2817.11.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet4,535,499,219,9115,4814,5417.11.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet11,565,2715,139,8512,8812,9117.11.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet9,343,9412,359,8311,7314,3017.11.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet17,455,9519,629,789,4414,2017.11.2017
Maailma joustava osakkeet10,143,9914,659,7211,8013,1217.11.2017
Thaimaa osakkeet15,0412,5021,229,429,9714,0217.11.2017
Sektori arvometallit osakkeet-8,85-3,66-10,699,25-9,5438,7517.11.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet5,864,6110,609,199,7116,2317.11.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,182,0918,789,1210,7014,6117.11.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet8,971,6914,769,0313,0217,9717.11.2017
Sektori ympäristö osakkeet10,074,5414,199,0312,7012,9217.11.2017
Norja osakkeet9,092,1014,928,9510,2115,8017.11.2017
Ruotsi osakkeet6,550,1513,758,8812,7513,4917.11.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet15,271,7319,478,819,7212,9717.11.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet9,812,8816,338,8011,5915,0917.11.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-2,873,842,048,6614,7113,6417.11.2017
Korko pitkä Aasia high yield-5,550,42-3,558,647,7610,7517.11.2017
Korko pitkä maailma, ILS1,142,942,818,567,959,2516.11.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet3,921,7210,578,4813,1412,8717.11.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet6,393,7211,108,4611,5712,5017.11.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet10,561,4516,538,439,0813,2517.11.2017
Kehittyvät maat osakkeet18,575,4722,178,276,8814,0817.11.2017
Italia osakkeet13,42-0,5127,278,2512,0218,4817.11.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet10,464,6210,958,1710,3014,7317.11.2017
Eurooppa joustava osakkeet10,831,8016,958,1610,0413,1317.11.2017
Tavoite 2041-20456,773,0911,708,0411,2910,5517.11.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet5,540,5910,028,039,1213,2617.11.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet4,063,299,008,0112,1412,6517.11.2017
Tavoite 2046+7,353,0612,457,9910,8510,8117.11.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet8,640,4211,917,9712,5312,3717.11.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet10,733,1513,687,518,1113,3317.11.2017
Maailma osinko-osakkeet3,422,628,607,4410,8711,6917.11.2017
Tavoite 2031-20355,912,4610,617,3710,659,7417.11.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro9,681,9214,487,298,2110,4717.11.2017
Euroalue joustava osakkeet3,83-4,009,907,1711,3613,9317.11.2017
Eurooppa osinko-osakkeet6,870,9013,017,1210,2612,5317.11.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet8,701,6015,277,119,4413,1917.11.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD-0,651,912,647,048,2011,3417.11.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet7,491,2214,977,039,7514,1117.11.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet9,562,7710,816,744,8212,8217.11.2017
Sektori vesi osakkeet11,935,9415,386,7211,1911,7217.11.2017
Tavoite 2036-20406,722,6810,546,709,1910,1617.11.2017
Brasilia osakkeet22,274,9228,636,65-1,2130,6917.11.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-8,151,07-3,116,65-17,0017.11.2017
Korea osakkeet15,568,2516,326,584,1715,3217.11.2017
UK joustava osakkeet7,433,2413,216,5310,6115,8917.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-5,471,36-3,126,447,9410,5117.11.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet3,912,6015,246,381,8016,4217.11.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet5,592,924,906,3315,1716,5717.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma0,661,402,596,197,377,8217.11.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, NOK2,401,036,106,177,3311,0717.11.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-3,740,55-1,756,175,568,9817.11.2017
Yhdistelmä Aasia3,673,493,756,154,0912,0017.11.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa6,941,249,236,057,644,8917.11.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu4,140,638,646,038,199,4917.11.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet11,232,8712,916,027,3413,5717.11.2017
Korko pitkä kehittyvät maat-0,740,451,465,994,488,7417.11.2017
Maailma islamilaiset osakkeet3,263,817,255,967,5512,2217.11.2017
Vietnam osakkeet6,527,423,325,9219,3214,2717.11.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP6,093,6510,385,848,7012,6417.11.2017
Espanja osakkeet8,36-3,0116,075,669,5316,0917.11.2017
Tavoite 2026-20305,142,408,655,608,829,2017.11.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro6,082,459,975,527,689,9517.11.2017
Korko pitkä Aasia-5,060,61-4,295,494,878,6517.11.2017
Korko pitkä maailma high yield-4,380,31-1,185,375,968,7417.11.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet14,407,4018,695,3514,8715,7817.11.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-5,700,35-4,395,244,809,3017.11.2017
Sektori maatalous osakkeet2,434,477,465,236,2813,3917.11.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF-1,72-1,24-1,075,224,9210,6617.11.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-0,601,844,245,197,6213,5917.11.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet14,11-2,7019,195,176,1412,2717.11.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-2,761,340,485,166,6110,3817.11.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat9,172,7211,715,054,3610,7017.11.2017
Korko joustava, USD-6,39-0,43-4,555,004,478,9917.11.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-7,37-2,15-12,504,98-3,0511,9416.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani1,093,933,044,987,909,4417.11.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-8,940,30-7,184,933,8910,4216.11.2017
Singapore osakkeet14,134,2215,634,755,6814,0617.11.2017
Sektori bioteknologia osakkeet7,190,661,504,6920,0326,3117.11.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-6,90-0,05-5,054,675,069,2317.11.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-5,940,06-4,694,624,099,0617.11.2017
Korko pitkä high yield, euro6,010,998,204,535,865,5917.11.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet2,902,878,534,508,7214,4717.11.2017
Tavoite 2021-20252,971,196,354,327,877,1017.11.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet8,053,0217,814,325,9814,9617.11.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro4,731,427,774,305,228,0217.11.2017
Yhdistelmä joustava, euro6,441,539,964,304,918,7317.11.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP3,532,957,364,227,1911,8417.11.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF-4,33-2,46-2,324,195,1910,4317.11.2017
Korko pitkä high yield, USD-4,460,40-1,384,135,189,3117.11.2017
Frontier-markkinat osakkeet6,702,8010,004,1110,0811,4917.11.2017
UK osingostrategia osakkeet3,231,868,214,109,1914,3217.11.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-3,531,83-1,574,035,6812,3217.11.2017
Korko joustava globaali-1,920,77-0,544,003,147,5017.11.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet3,662,539,193,968,1014,0617.11.2017
Korko pitkä maailma, USD-6,85-0,64-6,553,932,528,9217.11.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro5,041,868,303,764,717,9217.11.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro3,791,466,413,765,516,8017.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu-4,05-1,76-3,213,735,6712,0117.11.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK2,10-1,146,293,635,357,2617.11.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-7,78-0,38-7,173,612,669,1917.11.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro6,490,327,463,602,656,1817.11.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-5,640,46-3,433,574,089,3917.11.2017
Korko pitkä, HKD-8,66-0,09-7,993,43-9,1517.11.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-0,440,340,683,413,607,2517.11.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-8,63-0,36-7,103,403,309,7417.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa3,840,946,323,394,376,3517.11.2017
Korko renminbi-1,490,73-2,543,384,208,8017.11.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus4,461,615,873,355,316,0417.11.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu4,340,526,773,324,615,0817.11.2017
Yhdistelmä joustava, USD-1,021,881,053,272,2211,3317.11.2017
Tavoite 2016-20201,620,914,163,205,805,3617.11.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-4,250,75-3,653,111,988,5917.11.2017
Korko erittäin pitkä, euro-0,760,780,093,085,2711,7217.11.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus5,210,575,822,872,805,0517.11.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet0,581,606,102,827,9413,7517.11.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-5,02-2,89-5,152,793,0311,5317.11.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.-5,29-2,86-3,272,704,5311,6317.11.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet8,50-1,6611,682,68-1,0020,4217.11.2017
Sektori viestintä osakkeet-5,14-3,320,952,628,2613,8317.11.2017
ASEAN-maat osakkeet9,005,399,792,543,3512,9917.11.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-9,59-0,03-8,392,532,018,9717.11.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu2,26-0,816,352,394,268,7117.11.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP1,312,394,462,335,0510,8417.11.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa0,04-0,411,312,292,165,5117.11.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu2,731,163,692,252,872,5017.11.2017
Korko rahamarkkina, USD-9,92-0,14-8,782,231,738,9617.11.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.3,170,323,542,192,613,6217.11.2017
Raaka-aineet arvometallit11,175,457,482,19-6,0118,9017.11.2017
Yhdistelmä varovainen, euro2,310,813,902,143,194,1117.11.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-9,84-0,35-8,702,131,818,8317.11.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro2,080,593,632,113,114,2817.11.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,600,023,422,112,813,6217.11.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-2,370,071,652,01-1,698,3017.11.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro2,460,703,041,973,262,9517.11.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-6,32-0,57-6,281,891,629,4517.11.2017
Yhdistelmä joustava, GBP1,783,035,081,854,9111,1017.11.2017
Korko Tanska pitkä, DKK2,120,932,911,822,402,1417.11.2017
Korko pitkä Eurooppa0,330,571,321,773,523,9117.11.2017
Korko pitkä high yield, GBP0,992,773,761,744,3211,1017.11.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet0,13-0,383,551,724,3816,9617.11.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-8,89-0,16-8,041,70-0,159,6116.11.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF-5,61-2,42-4,501,583,3810,1417.11.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-0,160,170,651,481,084,4817.11.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-5,770,55-4,531,360,067,5017.11.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP-1,461,380,881,352,7810,5917.11.2017
Korko pitkä maailma-4,86-0,52-4,421,331,016,9017.11.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP-0,921,451,361,313,1410,7617.11.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro0,620,371,171,272,433,0317.11.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,210,510,531,222,693,6617.11.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu-7,16-3,31-6,741,223,4211,0517.11.2017
Tavoite 2011-2015-0,04-1,051,721,203,275,3217.11.2017
Korko joustava, euro1,810,502,441,162,123,4517.11.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-3,990,54-4,701,130,096,6717.11.2017
Korko pitkä maailma, CHF-5,99-2,60-5,471,121,8410,0117.11.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,370,000,231,071,753,2117.11.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-4,320,76-1,931,041,8411,2117.11.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro1,270,251,521,031,831,1317.11.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP-0,681,961,740,903,029,9417.11.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro0,190,692,210,851,234,2817.11.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset2,374,834,180,744,8910,9417.11.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP-0,982,051,300,642,759,7417.11.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,34-0,052,080,641,383,2017.11.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta-1,53-2,381,510,58-0,8410,2317.11.2017
Korko pitkä, CHF-8,63-1,51-8,150,541,2611,5217.11.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-6,82-3,15-4,830,491,4511,6817.11.2017
Korko renminbi, kotimaa-6,780,04-7,380,351,158,8817.11.2017
Korko pitkä, Australian dollari-3,32-3,49-6,480,33-1,848,1617.11.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu0,432,723,400,313,0411,1017.11.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-9,15-2,50-9,230,310,0610,5216.11.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,03-0,030,250,250,781,0117.11.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu0,353,632,190,213,9712,9317.11.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,47-0,02-0,370,210,850,8217.11.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-3,595,762,070,17-2,2922,0517.11.2017
Korko rahamarkkina, CHF-8,86-3,24-9,000,170,1810,2817.11.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro0,070,000,110,130,400,3617.11.2017
Korko joustava, GBP-1,041,760,260,112,0610,1517.11.2017
Indonesia osakkeet-3,240,63-2,40-0,050,1220,1317.11.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,23-0,08-0,25-0,090,090,1017.11.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu-0,482,181,02-0,162,4010,0217.11.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,39-0,12-0,43-0,26-0,110,0617.11.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu-1,19-2,691,96-0,291,325,1117.11.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset0,34-0,780,26-0,34-0,983,0917.11.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-5,93-1,61-5,59-0,48-1,587,0417.11.2017
Yhdistelmä varovainen NOK-2,62-2,57-1,19-0,710,048,3317.11.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-0,442,390,31-0,770,919,3117.11.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK-1,64-3,871,01-0,95-0,824,7417.11.2017
Puola osakkeet42,391,5759,62-1,160,4916,0117.11.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-3,20-3,71-0,98-1,31-0,934,0017.11.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-3,001,65-1,23-1,470,769,3517.11.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-5,64-4,69-7,33-1,60-3,168,3217.11.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-3,252,34-2,41-1,63-0,549,1017.11.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-5,92-1,43-4,69-1,81-2,747,8817.11.2017
Kanada osakkeet-8,152,31-2,38-2,411,6612,7516.11.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu-4,20-3,79-2,59-2,50-2,228,8717.11.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-4,02-3,63-3,75-2,53-2,617,8217.11.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-3,66-4,23-1,30-2,58-2,254,2517.11.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-4,01-4,35-1,64-2,64-2,544,3617.11.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-4,56-3,88-4,45-2,89-3,038,1217.11.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-4,22-0,62-3,61-3,01-4,644,4417.11.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet1,910,722,16-3,431,9513,5617.11.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-4,351,93-3,71-3,53-1,818,7217.11.2017
Korko rahamarkkina, GBP-4,292,10-3,73-3,55-1,929,1617.11.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-4,282,11-3,72-3,56-1,959,2717.11.2017
Korko high yield, NOK-1,11-3,69-0,17-3,81-2,0711,4217.11.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-6,28-2,42-0,50-5,165,0514,5617.11.2017
Afrikka osakkeet4,89-0,097,69-6,11-0,8314,0517.11.2017
Raaka-aineet laaja kori-6,153,93-3,22-6,98-6,2013,3417.11.2017
Turkki osakkeet4,95-10,353,67-8,14-6,0421,5817.11.2017
Sektori energia osakkeet-14,607,54-6,26-8,33-4,6820,1117.11.2017
Raaka-aineet maatalous-12,95-1,36-11,03-8,80-9,4113,4016.11.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko high yield, renminbi-5,470,43-4,23--9,0816.11.2017
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.