Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet8,330,7717,5423,8822,1114,9825.05.2017
Kiina A-sarja osakkeet2,65-2,7010,3323,3110,0534,2225.05.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet17,899,8432,7420,5721,1512,0024.05.2017
Sektori teknologia osakkeet14,383,9432,6819,4617,0215,5225.05.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet19,2014,0028,1017,8421,6913,2025.05.2017
Intia osakkeet12,952,4620,6717,5916,3319,4925.05.2017
Vietnam osakkeet5,90-1,828,5716,7814,8514,6225.05.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-1,13-4,6116,0216,4416,8715,0225.05.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet11,426,1618,4416,0320,8715,1124.05.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet4,94-1,5117,0115,9915,6414,2825.05.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.0,57-3,8415,2915,6315,8213,3625.05.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet3,12-2,3915,8915,6013,3815,1625.05.2017
Japani joustava osakkeet5,14-1,0416,2515,1614,3415,4825.05.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet0,55-4,6116,5514,9415,6214,6025.05.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet8,834,0413,9614,9015,3513,0625.05.2017
Kiina osakkeet12,652,1129,2814,7811,5620,8825.05.2017
Suur-Kiina osakkeet14,464,4530,6714,7013,4818,6525.05.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet14,7712,2424,2414,5521,0014,5725.05.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-2,99-6,2314,6914,3715,8013,5225.05.2017
Korko high yield, renminbi1,59-3,705,7314,18-8,9924.05.2017
Korko pitkä Aasia high yield-1,93-4,3810,0914,0610,009,1925.05.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet4,38-0,2418,0313,7815,8413,0025.05.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet8,530,4122,1913,7412,7613,9925.05.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet7,09-1,3119,6013,6415,0514,6925.05.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-1,60-4,9822,1213,6214,2717,1825.05.2017
Sektori bioteknologia osakkeet0,91-4,313,5613,6219,9427,5825.05.2017
Suomi osakkeet10,9610,7029,7013,5917,7913,6924.05.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet15,6010,5217,2113,5517,8213,6925.05.2017
Alankomaat osakkeet12,106,9923,0313,5415,6314,2825.05.2017
Aasia ei-Japani osakkeet13,584,2126,9513,4311,0015,0025.05.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet13,9110,2220,0513,3318,6512,6425.05.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet5,58-1,595,7213,1417,2316,4225.05.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet7,001,4515,8513,1213,6412,9825.05.2017
Hongkong osakkeet9,840,5726,5913,0211,2818,1025.05.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet17,6312,7727,1412,8018,6213,0825.05.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-2,00-5,903,1012,739,9016,5525.05.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet9,45-0,5128,9512,4311,8514,1825.05.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet9,883,7317,5711,6112,7613,5025.05.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet4,45-0,1115,1111,4713,0912,5525.05.2017
Pohjoismaat osakkeet11,883,9939,4511,2818,6612,8725.05.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet9,841,0921,4811,2510,7213,9425.05.2017
Tavoite 2036-20404,470,4013,1911,1212,4910,4325.05.2017
Tavoite 2041-20454,540,3613,4411,12-10,7725.05.2017
Tavoite 2046+4,470,2913,0811,12-10,9725.05.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-1,16-2,0815,4211,074,229,3825.05.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet10,411,3724,9211,0410,5514,4625.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-1,54-4,108,4611,027,628,6925.05.2017
Tavoite 2031-20353,940,2211,6710,9412,3910,2625.05.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet14,189,5520,0110,8014,8113,5225.05.2017
Thaimaa osakkeet5,390,0121,3510,7610,2914,6725.05.2017
Maailma osinko-osakkeet3,61-0,1912,6810,6812,5411,7025.05.2017
Maailma joustava osakkeet5,591,0414,7510,6111,4612,9425.05.2017
Yhdistelmä Aasia3,05-1,2712,6010,5310,0111,9025.05.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet3,47-2,9911,8410,5310,2413,3625.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-4,21-4,886,9610,505,1810,1125.05.2017
Korko pitkä maailma, ILS3,13-1,8311,1410,348,988,8825.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-3,14-4,224,6210,346,519,0625.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat0,03-2,828,8310,326,738,8925.05.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet2,80-0,7716,5610,3013,2512,4625.05.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet8,262,6223,7710,2015,4813,4324.05.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet7,510,3419,7210,1910,7013,2825.05.2017
UK pienyhtiöt osakkeet15,408,6110,7810,1415,9716,8625.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-1,07-3,577,989,979,4010,0425.05.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet4,96-0,2821,899,9412,8117,3225.05.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-4,41-4,841,949,946,019,2525.05.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet12,019,1412,779,9114,2213,2025.05.2017
Korko pitkä maailma high yield-1,82-3,7610,659,908,188,6325.05.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet12,308,5620,999,8516,0316,7225.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-2,76-4,173,279,826,008,8625.05.2017
Tavoite 2026-20303,630,4010,039,7911,649,3625.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-0,10-2,778,679,748,559,9925.05.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet7,294,2011,259,7410,7812,6625.05.2017
Ruotsi osakkeet10,465,8718,679,7315,2013,4924.05.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet6,834,56-0,859,6513,8715,0725.05.2017
BRIC osakkeet7,66-1,6732,709,647,3117,6424.05.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-2,48-4,026,659,595,778,9225.05.2017
Korko pitkä maailma, USD-3,60-4,62-1,779,385,028,5825.05.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet11,269,5616,529,3715,2013,5225.05.2017
Sektori ympäristö osakkeet7,092,4812,099,2712,1613,1825.05.2017
Sektori vesi osakkeet8,784,4419,229,2214,3912,0425.05.2017
Tanska osakkeet8,201,669,059,1614,7412,7025.05.2017
Korko joustava, USD-3,22-4,426,269,115,218,4325.05.2017
Sektori maatalous osakkeet2,26-1,1611,569,108,4613,4225.05.2017
Korko pitkä high yield, USD-2,34-4,319,419,097,448,9725.05.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-0,54-3,831,049,089,1013,5525.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-5,31-5,273,839,072,859,5125.05.2017
Korko pitkä Aasia-2,70-4,633,438,945,908,5425.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-3,58-4,541,188,934,508,9625.05.2017
Korko joustava globaali-2,10-3,775,568,685,188,1225.05.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet11,9212,5620,428,6513,5214,4225.05.2017
Yhdistelmä joustava, USD-1,01-3,049,898,645,8110,8525.05.2017
Korea osakkeet17,366,4318,768,597,8114,9925.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF2,230,0111,758,55-10,1025.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP2,181,015,018,396,0611,7225.05.2017
Korko pitkä, HKD-4,75-5,020,508,272,948,7224.05.2017
Korko erittäin pitkä, euro-3,02-1,05-3,058,266,5811,1525.05.2017
Kehittyvät maat osakkeet11,022,0726,578,237,6414,4325.05.2017
Tavoite 2021-20252,920,307,758,1710,067,0825.05.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,8510,5719,878,1614,7814,7825.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-2,62-4,076,158,117,809,3624.05.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet3,16-0,3921,588,0310,6616,3525.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma-0,14-2,405,807,999,278,1925.05.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet13,057,0618,747,8014,7312,2925.05.2017
Eurooppa osinko-osakkeet9,487,1212,227,7813,7712,3525.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-2,71-3,462,417,684,837,1725.05.2017
Sektori viestintä osakkeet2,430,992,267,6210,4512,5925.05.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet9,777,1313,907,5312,8613,0925.05.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-0,51-3,252,817,524,028,5925.05.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-2,47-3,785,837,465,269,0925.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-5,39-5,500,677,403,038,4325.05.2017
Korko renminbi-2,24-4,54-1,027,304,008,7725.05.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP4,740,488,357,289,5512,6625.05.2017
Tavoite 2016-20201,73-0,254,557,189,065,3425.05.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet8,036,5917,877,1314,4314,0125.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-4,70-5,14-1,137,082,198,8925.05.2017
Norja osakkeet6,07-0,6227,507,0610,0315,3224.05.2017
ASEAN-maat osakkeet6,971,6414,827,006,8613,1425.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-5,72-5,59-0,156,932,358,4825.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu4,210,359,606,909,569,4424.05.2017
UK joustava osakkeet8,614,746,046,7812,6215,5325.05.2017
Indonesia osakkeet4,901,9918,476,724,7320,6525.05.2017
Korko rahamarkkina, USD-5,83-5,67-0,386,712,158,4525.05.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro3,501,098,756,685,027,8425.05.2017
Korko renminbi, kotimaa-4,91-6,34-4,646,64-8,9025.05.2017
Frontier-markkinat osakkeet6,154,4614,786,56-12,1425.05.2017
Maailma islamilaiset osakkeet3,44-2,4616,006,567,8612,2025.05.2017
Singapore osakkeet11,620,8819,966,547,4514,2325.05.2017
Eurooppa joustava osakkeet9,786,956,926,4412,5513,3025.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.0,54-1,314,796,425,6611,4225.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro9,684,4015,076,3711,4310,3825.05.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet6,523,192,026,2910,6714,6325.05.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP4,200,624,686,288,7411,7725.05.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.1,03-1,259,196,288,2611,3825.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu2,30-0,837,896,158,8611,7725.05.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro6,275,178,726,139,927,7825.05.2017
UK osingostrategia osakkeet7,183,933,516,1211,7414,0625.05.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-2,14-5,09-4,435,84-2,5211,8225.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa6,304,239,905,699,056,5025.05.2017
Euroalue joustava osakkeet11,6910,8317,945,6813,4013,8125.05.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu0,74-1,316,395,653,7910,7525.05.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet6,833,646,345,5710,8213,9425.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF3,91-0,059,785,545,2310,4824.05.2017
Sektori arvometallit osakkeet0,55-13,041,335,52-9,2839,7125.05.2017
Korko pitkä maailma-1,60-3,050,055,492,757,2125.05.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet14,594,9922,825,498,3412,1624.05.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-0,70-2,031,895,384,6811,4625.05.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD0,12-2,869,815,326,6810,8625.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP0,65-0,60-5,945,322,8510,9325.05.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet5,290,6722,405,276,0715,3125.05.2017
Venäjä osakkeet-5,65-6,2326,995,172,2926,8425.05.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro3,430,1711,545,098,059,8125.05.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet4,713,157,304,8411,8913,3225.05.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro3,641,568,054,807,076,7825.05.2017
Korko pitkä, CHF-2,14-3,250,574,773,3111,2524.05.2017
Espanja osakkeet18,6215,0818,804,6816,2716,1625.05.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat4,84-0,7315,674,63-10,8025.05.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP2,980,080,454,516,8010,7625.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP1,68-0,35-4,634,394,1710,3225.05.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa3,411,858,424,358,134,9525.05.2017
Korko pitkä high yield, euro3,441,628,994,298,044,7925.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP1,91-0,11-4,014,185,5210,6125.05.2017
Korko pitkä maailma, CHF-1,49-2,932,604,073,499,9624.05.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-1,55-4,17-0,114,051,296,5525.05.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet0,87-1,5322,613,803,9617,7125.05.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet6,721,636,863,7710,3715,7825.05.2017
Korko pitkä, Australian dollari-0,12-6,284,233,690,008,3524.05.2017
Korko joustava, euro2,871,277,313,476,483,5625.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus3,581,007,003,404,095,1225.05.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,830,994,043,394,614,3325.05.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-2,32-3,080,293,351,4710,1824.05.2017
Italia osakkeet12,5519,0813,903,3015,1418,5425.05.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP1,72-0,61-2,963,244,509,8325.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-1,47-3,302,843,240,917,2525.05.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet0,08-6,538,463,226,4016,6025.05.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-0,600,42-0,543,194,363,9725.05.2017
Korko pitkä Eurooppa-0,83-0,49-0,143,154,023,8125.05.2017
Korko rahamarkkina, CHF-2,18-2,800,563,131,549,9724.05.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP1,43-0,76-4,393,044,449,5725.05.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,170,320,732,944,223,3025.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro4,781,797,432,924,206,4425.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro0,830,492,652,904,623,1525.05.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-3,85-6,10-2,152,89-0,737,4724.05.2017
Korko pitkä high yield, GBP2,54-0,20-2,802,876,8210,9925.05.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset0,96-1,05-11,452,814,1210,9625.05.2017
Tavoite 2011-20150,59-0,150,762,775,244,9425.05.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,52-0,43-0,882,742,493,3825.05.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu3,311,359,392,715,695,2625.05.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-0,900,271,592,683,734,4425.05.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta3,33-1,3010,362,551,0510,4025.05.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu0,55-0,272,352,492,663,6724.05.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus4,251,776,772,467,005,9925.05.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa6,294,694,132,275,875,8125.05.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu3,800,744,412,25-8,7225.05.2017
Korko Tanska pitkä, DKK0,19-0,231,411,992,242,5224.05.2017
Raaka-aineet arvometallit3,56-5,7410,351,99-3,7419,2325.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.2,331,273,031,833,143,6325.05.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu2,35-0,77-2,461,795,3610,9825.05.2017
Yhdistelmä varovainen, euro2,351,784,271,725,554,2425.05.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,501,074,891,522,713,5225.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro1,260,135,081,401,364,7425.05.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu3,01-0,63-5,971,285,6312,3925.05.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,550,600,981,251,993,2625.05.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu0,64-1,37-8,991,142,219,2825.05.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu1,60-0,87-6,641,134,129,9125.05.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.1,03-0,97-8,651,092,489,3125.05.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset0,580,421,691,04-3,133,9225.05.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-0,11-1,70-8,040,930,959,0625.05.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari-2,49-8,134,580,66-1,668,1825.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,070,190,210,571,080,9725.05.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,500,311,430,464,381,2425.05.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,21-0,11-0,250,321,090,7825.05.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro0,100,040,150,110,540,3425.05.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet2,55-3,357,590,067,4316,3625.05.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu0,920,25-8,070,061,725,1625.05.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,07-0,05-0,120,030,140,0925.05.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-6,00-8,05-2,82-0,01-2,477,9425.05.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu-1,25-1,97-3,56-0,010,564,0524.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,14-0,09-0,25-0,090,010,0825.05.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu-0,92-4,763,65-0,220,359,4925.05.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet5,34-6,1620,75-0,37-0,6420,7025.05.2017
Yhdistelmä joustava, euro3,084,276,66-0,421,558,6025.05.2017
Kanada osakkeet-7,27-8,644,19-0,632,5913,1425.05.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK-0,34-1,68-1,74-1,080,824,5524.05.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-1,16-2,05-10,05-1,37-0,768,9225.05.2017
Korko rahamarkkina, GBP-1,54-2,37-11,40-1,50-2,018,6725.05.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-1,39-4,961,67-1,86-1,228,1024.05.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-1,41-2,30-12,39-1,98-1,328,9825.05.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu-1,40-2,09-4,29-2,01-0,474,0824.05.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-1,70-2,26-4,75-2,44-1,074,2024.05.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-2,13-5,441,55-3,08-2,148,4124.05.2017
Turkki osakkeet17,377,241,23-3,46-23,0325.05.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-4,01-8,9622,23-3,52-3,3921,7625.05.2017
Korko high yield, NOK4,42-2,9418,28-3,76-0,6012,0624.05.2017
Brasilia osakkeet4,52-11,0826,49-3,92-5,6330,2725.05.2017
Afrikka osakkeet4,270,593,57-4,351,4214,2525.05.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-3,890,26-4,40-6,99-5,313,6325.05.2017
Raaka-aineet maatalous-4,04-7,71-6,06-9,44-6,7013,1824.05.2017
Raaka-aineet laaja kori-7,57-8,69-0,36-10,14-7,7013,2025.05.2017
Sektori energia osakkeet-9,98-8,668,59-10,81-3,9221,4325.05.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä maltillinen, SEK4,150,502,43--7,3225.05.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF1,81-0,67---9,9025.05.2017
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.