Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää täältä evästeihin liittyvistä periaatteistamme ja millaisia evästeitä käytämme.

Rahastoluokan kehitys: Kokonaistuotto

Rahastoluokka

Kaikki Morningstar-rahastoluokat ja kaikkien tietyn kategorian rahastojen keskimääräiset historialliset tuotot (3 kk, vuoden alusta, 1 vuosi, 3 vuotta, 5 vuotta).

Morningstar-rahastoluokkaa käytetään rahastojen vertailukohtana mm. Morningstarin rahastoraporteissa. Napsauttamalla yksittäistä rahastoluokkaa näet luettelon rahastoista, jotka kuuluvat kyseiseen luokkaan.

×
Morningstar-
luokka
Vuoden alusta%3kk tuotto %1v tuotto %3v tuotto p.a. %5v tuotto p.a. %3v keskihaj.Pvm
Kiina A-sarja osakkeet9,864,0910,7331,4615,9634,0920.07.2017
Sveitsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet18,145,2229,0620,1720,7112,0820.07.2017
Sektori teknologia osakkeet15,124,3025,1518,9416,5915,5020.07.2017
Tanska osakkeet17,116,4020,2718,3122,8412,5120.07.2017
Japani pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet8,623,3016,2317,5517,8214,6120.07.2017
Ruotsi pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet10,803,1516,8416,8118,9615,0420.07.2017
Intia osakkeet16,76-1,0116,2616,5614,9018,4820.07.2017
Euroalue pienyhtiöt osakkeet18,177,2228,6715,2414,5213,2620.07.2017
Sektori bioteknologia osakkeet9,121,6414,8314,9918,6828,1020.07.2017
Yhdysvallat kasvuyhtiöt osakkeet6,170,2112,7414,9814,7114,2620.07.2017
Kiina osakkeet17,225,9623,5314,5811,5520,7520.07.2017
Alankomaat osakkeet14,056,0826,7714,3014,4114,1820.07.2017
Suomi osakkeet12,266,8524,3514,2317,9313,6320.07.2017
Suur-Kiina osakkeet17,626,2622,8414,1011,7618,5120.07.2017
Eurooppa ei-UK pien-/keskik. yht. osakkeet13,855,4222,5613,6017,3612,6820.07.2017
Yhdysvallat pienyhtiöt osakkeet-1,94-2,5214,0513,5313,7117,3920.07.2017
Yhdysvallat keskikok. yhtiöt osakkeet-2,48-3,628,7813,5314,5115,1720.07.2017
Japani joustava osakkeet5,722,3615,8113,5013,6915,1120.07.2017
Yhdysvallat suuret yhtiöt sekatyyli osakk.0,33-1,959,3913,4413,8913,4720.07.2017
Eurooppa pienyhtiöt osakkeet15,575,0123,7013,3016,6513,7320.07.2017
Yhdysvallat joustava osakkeet0,89-2,0710,2112,4813,6314,5220.07.2017
Euroalue keskikok. yhtiöt osakkeet17,196,7427,1812,4817,6214,5920.07.2017
Maailma pienyhtiöt osakkeet4,080,1314,5812,1814,2813,1020.07.2017
Sektori terveydenhuolto osakkeet6,750,682,8412,1215,0316,5320.07.2017
Aasia ei-Japani osakkeet16,474,7418,9311,989,8314,7520.07.2017
Pohjoismaat osakkeet10,795,3217,1811,9213,9712,8020.07.2017
Japani suuryhtiöt osakkeet2,650,1012,0111,9011,6014,8220.07.2017
Hongkong osakkeet14,304,1419,5511,879,4017,9320.07.2017
Maailma kasvuyhtiöt osakkeet7,861,8312,9711,8612,2412,9720.07.2017
Eurooppa keskikokoiset yhtiöt osakkeet13,965,0220,7411,6114,6913,5820.07.2017
Taiwan suuret yhtiöt osakkeet11,453,9617,6511,5511,4413,8320.07.2017
Korko pitkä Aasia high yield-5,29-6,810,2811,177,199,6320.07.2017
Yhdysvallat arvoyhtiöt osakkeet-3,81-3,547,2911,1112,9913,7120.07.2017
Aasia-Tyynimeri ml. Japani osakkeet8,881,8514,7011,0610,3013,8520.07.2017
Vietnam osakkeet2,21-1,541,5410,9815,6514,8020.07.2017
Sveitsi suuret yhtiöt osakkeet11,503,0718,2810,5913,9112,3220.07.2017
Ruotsi osakkeet9,903,6417,7310,5712,7113,4320.07.2017
Saksa pien-/keskikokoiset yhtiöt osakkeet15,266,9922,1910,1512,4613,4520.07.2017
Sektori kuluttajatuott.- ja palvelut osakkeet9,660,5510,6810,1210,3813,5920.07.2017
Kiinteistöyhtiöt P-Amerikka osakkeet-5,67-7,49-9,2910,077,4216,7620.07.2017
Maailma suuryhtiöt sekatyyli osakkeet4,190,1711,0810,0211,0912,5420.07.2017
Sektori rahoituspalvelut osakkeet5,932,7323,6810,0211,6517,3420.07.2017
Korko high yield, renminbi-2,68-5,30-0,229,875,889,1720.07.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osakkeet12,502,3715,799,858,7514,3820.07.2017
Sektori pääomasijoitus osakkeet9,332,5023,769,8213,5612,8620.07.2017
Eurooppa suuret kasvuyhtiöt osakkeet10,493,0912,299,6311,3913,3020.07.2017
Saksa suuret yhtiöt osakkeet11,114,7522,399,6113,6616,7320.07.2017
Eurooppa ei-UK suuret yhtiöt osakkeet10,454,6317,849,5913,3013,5320.07.2017
Aasia ei-Japani pienet ja keskis. osakkeet9,48-1,4011,539,5711,9314,6520.07.2017
Maailma joustava osakkeet4,980,4312,439,3210,4313,0020.07.2017
Maailma arvoyhtiöt osakkeet2,05-0,3812,009,1611,6312,5020.07.2017
Sektori infrastruktuuri osakkeet5,57-0,975,979,139,2312,8020.07.2017
Ranska suuret yhtiöt osakkeet11,086,4722,919,1312,4014,4420.07.2017
Maailma osinko-osakkeet2,04-0,897,759,099,9611,6620.07.2017
BRIC osakkeet10,912,1819,119,036,2617,1220.07.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yrityslainat-3,60-5,631,039,025,998,8320.07.2017
Euroalue suuret yhtiöt osakkeet11,095,2422,108,9113,4514,8320.07.2017
Sektori ympäristö osakkeet7,141,9912,158,8311,4313,1220.07.2017
Aasia-Tyynimeri ei-Japani osinko-osakkeet8,700,1711,338,798,1613,3820.07.2017
Tavoite 2046+4,990,9010,728,779,2610,9620.07.2017
UK pienyhtiöt osakkeet10,75-2,0923,438,7413,7717,0220.07.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, USD suoj.-5,70-5,85-2,838,654,649,2220.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, USD suojattu-3,96-4,632,918,617,2910,2620.07.2017
Tavoite 2041-20454,440,5810,058,608,8510,7620.07.2017
Norja osakkeet9,316,5029,968,569,2815,1620.07.2017
Sektori vesi osakkeet7,840,0613,678,5612,4212,0320.07.2017
Korko pitkä Aasia-5,26-6,39-2,698,444,088,7320.07.2017
Korko pitkä kehittyvät maat-2,35-5,200,658,294,498,9520.07.2017
Kehittyvät maat pien- / keskikok. yhtiöt osakkeet12,191,3415,478,267,7513,6820.07.2017
Kiinteistöt muut suorat sijoitukset-2,61-4,888,428,172,079,6820.07.2017
Eurooppa joustava osakkeet9,973,4415,458,1711,4913,3520.07.2017
Korko pitkä maailma high yield-4,19-4,973,558,126,218,8520.07.2017
Tavoite 2036-20404,810,8510,018,089,4010,4020.07.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, USD-9,33-8,76-3,468,063,0610,5120.07.2017
Kiinteistöyhtiöt Eurooppa osakkeet6,511,393,198,0411,5315,0720.07.2017
Korko pitkä maailma, ILS0,34-3,734,097,997,939,0120.07.2017
Tavoite 2031-20353,980,459,067,988,8510,2320.07.2017
Sektori teollisuusmateriaalit osakkeet2,90-0,7715,587,919,6016,4220.07.2017
Euroalue joustava osakkeet8,574,0315,467,7711,7213,8820.07.2017
Yhdistelmä maltillinen, USD-2,70-3,922,677,766,7110,1620.07.2017
Korko pitkä yrityslainat, USD-5,17-5,53-3,627,713,759,0020.07.2017
Korko pitkä high yield, USD-4,91-5,402,737,695,679,2220.07.2017
Korko joustava, USD-5,53-5,84-0,737,653,988,6620.07.2017
Korko joustava globaali, USD suojattu-6,08-5,99-0,637,504,189,1420.07.2017
Yhdistelmä Aasia1,38-2,583,787,474,9412,0120.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat maailma-1,04-2,813,537,467,258,3520.07.2017
Korko pitkä maailma, USD-5,32-5,68-5,137,363,188,7420.07.2017
Kehittyvät maat osakkeet12,743,1816,437,345,9514,1720.07.2017
Kiinteistöyhtiöt maailma osakkeet-2,56-5,75-5,397,316,9413,5320.07.2017
Korko joustava globaali-4,27-4,68-0,217,274,108,2220.07.2017
Thaimaa osakkeet2,67-3,445,767,257,0014,5420.07.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, Ruotsin kruunu4,771,548,367,137,929,4820.07.2017
Korko pitkä yhdistelmä, USD-6,51-6,40-4,757,122,659,1320.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat Aasia/Japani-2,98-2,832,417,066,599,4920.07.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, USD-1,28-3,232,727,025,7411,0320.07.2017
Korko pitkä maailma, USD suojattu-7,54-6,72-4,857,013,009,5320.07.2017
Tavoite 2026-20303,190,046,936,998,509,3320.07.2017
Eurooppa suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet7,972,9114,226,8410,5413,1820.07.2017
Kehittyvä Eurooppa ei-Venäjä osakkeet17,717,2025,516,757,7412,0420.07.2017
Yhdistelmä joustava, USD-3,17-4,241,306,674,6610,9420.07.2017
Sektori julkishyödykkeet osakkeet2,20-1,70-1,036,607,2512,9320.07.2017
Korko pitkä, HKD-8,22-7,20-5,226,491,338,9820.07.2017
Korko renminbi-2,99-3,93-3,206,483,608,8520.07.2017
Eurooppa suuret arvoyhtiöt osakkeet7,123,3219,456,4811,4514,1020.07.2017
Korko pitkä inflaatiosidotut, USD-9,25-8,01-5,396,430,859,7820.07.2017
Yhdistelmä varovainen, USD-5,08-5,24-0,776,294,069,2620.07.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali-4,12-4,46-2,636,033,227,3020.07.2017
Yhdistelmä maltillinen, CHF0,90-1,163,216,026,0210,2120.07.2017
Sektori viestintä osakkeet-1,43-2,37-0,976,018,1212,8420.07.2017
Yhdistelmä globaali riskipitoinen, euro4,561,429,315,977,419,7220.07.2017
Kiinteistöyhtiöt Aasia osakkeet1,16-5,73-0,995,915,9513,1320.07.2017
Yhdistelmä kehittyvät maat6,16-0,178,955,883,9810,6820.07.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, euro7,373,0912,295,877,7810,4320.07.2017
Eurooppa osinko-osakkeet6,913,0013,905,8110,4412,4120.07.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, USD-7,57-6,80-6,115,771,409,1120.07.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, USD-8,54-7,14-4,325,741,658,7420.07.2017
Espanja osakkeet12,903,4224,055,6914,6016,2320.07.2017
Yhdistelmä seikkailunhaluinen, GBP2,89-1,607,845,697,6612,6620.07.2017
Maailma islamilaiset osakkeet0,17-2,803,905,646,0312,2820.07.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, CHF suoj.-0,38-2,00-0,865,504,7111,4320.07.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, USD-8,97-7,26-4,765,421,108,8020.07.2017
Korea osakkeet12,531,468,595,414,5315,2820.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, CHF suojattu0,50-1,163,455,377,3411,7920.07.2017
Korko rahamarkkina, USD-9,02-7,29-4,845,331,048,7720.07.2017
Korko erittäin pitkä, euro-2,44-0,67-7,915,306,8911,0720.07.2017
Korko pitkä Aasia paikall. valuutta-4,02-5,68-4,575,211,648,6920.07.2017
Korko pitkä high yield globaali, CHF suoj.0,09-1,614,465,156,7611,3720.07.2017
Yhdistelmä maltillinen, SEK4,211,846,165,125,477,3120.07.2017
UK joustava osakkeet4,35-2,2311,455,1210,0215,6820.07.2017
Singapore osakkeet10,34-0,959,205,074,4514,2020.07.2017
Tavoite 2021-20252,10-0,174,435,026,446,9020.07.2017
Sektori uusiutuva energia osakkeet9,173,9110,964,8411,4315,6920.07.2017
Yhdistelmä riskipitoinen, CHF2,35-0,933,054,823,8910,5920.07.2017
Italia osakkeet14,949,0726,294,7813,4818,5820.07.2017
UK kasvuyhtiöt osakkeet1,35-2,175,664,737,9614,5020.07.2017
Frontier-markkinat osakkeet5,04-2,2012,504,619,8911,8720.07.2017
Korko pitkä high yield Eurooppa3,401,467,274,557,434,8620.07.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, GBP-5,72-10,26-1,734,493,9212,2720.07.2017
Korko joustava globaali, CHF suojattu-1,21-2,470,484,424,2410,7620.07.2017
Yhdistelmä maltillisesti seikkailunhaluinen, GBP1,59-2,555,164,416,5711,8020.07.2017
UK osingostrategia osakkeet2,70-2,756,754,318,6914,2020.07.2017
Korko renminbi, kotimaa-5,92-5,15-6,094,310,669,0020.07.2017
Eurooppa Lähi-itä Aasia osakkeet4,201,2112,484,294,1314,7920.07.2017
Korko pitkä maailma-3,70-4,88-3,514,291,687,3420.07.2017
Korko pitkä high yield, euro3,821,887,264,186,874,8020.07.2017
Sektori maatalous osakkeet-1,52-2,273,634,003,6413,5620.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat Eurooppa3,641,587,593,975,846,4820.07.2017
Yhdistelmä maltillinen, euro3,591,316,343,945,517,8020.07.2017
ASEAN-maat osakkeet4,61-1,650,783,903,9813,1920.07.2017
Korko pitkä maailma, CHF suojattu-1,95-3,27-0,613,893,9211,4120.07.2017
Korko pitkä, Japanin jeni-5,83-10,14-13,123,86-4,2512,1120.07.2017
Yhdistelmä globaali maltillinen, euro3,231,105,253,785,166,7220.07.2017
UK suuret yhtiöt sekatyyli osakkeet2,70-1,617,793,677,7814,0620.07.2017
Korko pitkä, CHF-4,08-4,45-4,343,672,6911,2720.07.2017
Yhdistelmä joustava, Ruotsin kruunu3,450,792,363,642,878,6720.07.2017
Yhdistelmä joustava, euro5,462,179,123,555,218,8020.07.2017
Tavoite 2016-20200,91-0,742,263,534,815,1420.07.2017
Yhdistelmä varovainen, CHF-0,72-1,880,593,533,289,9920.07.2017
Yhdistelmä globaali joustava, euro3,150,645,313,514,347,8020.07.2017
Australia ja Uusi-Seelanti osakkeet1,64-3,333,663,173,5517,0420.07.2017
Venäjä osakkeet-9,11-4,3515,673,15-0,5125,7720.07.2017
Korko pitkä maailma, CHF-2,55-3,53-1,983,142,539,9420.07.2017
Korko pitkä kehittyvät maat yritysl., euro-painotus4,420,954,122,783,835,0220.07.2017
UK arvoyhtiöt osakkeet-0,80-2,919,292,748,0813,3020.07.2017
Korko pitkä kehittyvä Eurooppa1,69-0,301,672,732,655,6720.07.2017
korko vaihtovelkakirjat maailma, eurosuojaus4,392,136,272,685,865,9620.07.2017
Korko lyhyet bondit, CHF-3,95-3,75-3,392,641,0310,2420.07.2017
Korko pitkä, Australian dollari1,40-2,75-2,132,62-1,908,2820.07.2017
Yhdistelmä maltillinen GBP-0,02-3,792,042,604,6710,8020.07.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, euro5,211,063,272,472,996,1820.07.2017
Korko pitkä yrityslainat, euro1,410,711,112,464,023,1720.07.2017
Korko rahamarkkina, CHF-3,58-3,41-2,752,461,219,9920.07.2017
Kehittyvä Eurooppa osakkeet1,521,6619,032,421,0916,7520.07.2017
Korko high yield globaali, EUR suojattu4,091,947,292,424,985,2420.07.2017
Korko rahamarkkina, Singaporen dollari-3,83-5,24-5,442,36-0,366,7020.07.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, GBP-4,37-7,94-7,872,350,7511,2120.07.2017
Korko pitkä, Tanskan kruunu1,120,181,242,302,473,6320.07.2017
Yhdistelmä globaali varovainen, euro1,630,452,142,233,214,2920.07.2017
Yhdistelmä varovainen, euro1,800,722,602,183,594,2420.07.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma-6,04-6,00-3,132,170,197,4020.07.2017
Korko pitkä, Kanadan dollari-2,85-1,89-4,692,06-1,757,2220.07.2017
Korko joustava, euro1,610,902,312,043,623,6820.07.2017
Korko pitkä yhdistelmä, GBP-2,24-6,07-3,752,042,1010,5520.07.2017
Korko pitkä kehittyvät maat, paikall. valuutta1,94-3,312,351,97-0,7310,2720.07.2017
Korko pitkä Eurooppa-0,47-0,82-1,101,963,443,7420.07.2017
Tavoite 2011-20150,660,070,831,963,434,9520.07.2017
Korko pitkä yrityslainat, GBP-1,57-5,41-2,891,943,2310,7020.07.2017
Korko pitkä maailma, euro-0,39-0,79-0,791,902,243,4220.07.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, EUR suoj.2,911,341,031,892,803,6520.07.2017
Korko pitkä yhdistelmä, euro-0,200,03-1,341,843,093,2520.07.2017
Korko Tanska pitkä, DKK0,710,070,761,802,072,4520.07.2017
Korko pitkä valtionobligaatiot, euro-1,37-0,30-3,281,623,013,9420.07.2017
Korko joustava globaali, EUR suojattu2,611,023,021,512,703,4820.07.2017
Yhdistelmä maltillisen varovainen, GBP-1,52-4,88-1,051,252,679,9020.07.2017
Indonesia osakkeet-2,56-4,38-5,101,19-0,4620,7920.07.2017
Yhdistelmä varovainen, Ruotsin kruunu1,811,021,321,141,285,1920.07.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, euro-0,66-1,38-0,021,091,044,7320.07.2017
Korko rahamarkkina, Australian dollari0,33-1,991,871,03-2,698,3920.07.2017
Korko pitkä high yield, GBP-0,31-4,452,020,994,9310,9720.07.2017
Korko pitkä maailma, euro suojattu1,600,330,260,971,803,2820.07.2017
Yhdistelmä varovainen, GBP-1,80-5,10-1,700,852,429,6820.07.2017
Korko pitkä inflaatiosidottu, euro-1,280,69-0,540,851,624,3820.07.2017
Korko pitkä, Ruotsin kruunu0,070,45-2,370,62-0,694,0920.07.2017
Kiinteistöt UK suorat sijoitukset-1,78-5,172,050,563,0110,9920.07.2017
Korko yrityslainat lyhyet bondit, euro0,460,400,770,541,791,2020.07.2017
Raaka-aineet arvometallit-0,77-8,91-8,090,40-4,8319,0220.07.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, euro0,150,160,090,391,120,9520.07.2017
Kanada osakkeet-4,39-3,093,420,323,0612,9320.07.2017
Korko rahamarkkina, Kanadan dollari-2,92-0,38-1,340,24-2,827,9420.07.2017
Sektori arvometallit osakkeet-6,10-12,89-26,140,14-8,0538,6220.07.2017
Korko pitkä yrityslainat, SEK1,400,981,180,03-0,334,6620.07.2017
Korko rahamarkkina, euro-0,13-0,06-0,19-0,040,100,0920.07.2017
Korko lyhyet valtionobligaatiot, euro-0,40-0,05-0,54-0,050,860,7420.07.2017
Korko hyvin lyhyet bondit, euro-0,08-0,01-0,16-0,050,280,3320.07.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, euro-0,21-0,10-0,32-0,15-0,040,0720.07.2017
Korko high yield globaali, GBP suojattu-0,33-4,361,34-0,213,2810,9920.07.2017
Korko vaihtovelkakirjat globaali, GBP suojattu0,52-4,140,92-0,493,6012,4220.07.2017
Turkki osakkeet27,1313,6617,92-0,570,0422,0420.07.2017
Korko pitkä maailma, NOK suojattu-0,05-0,343,57-0,65-0,409,3120.07.2017
Korko joustava globaali, GBP suojattu-1,34-5,04-2,36-0,882,239,9520.07.2017
Korko pitkä yrityslaina globaali, GBP suoj.-1,51-5,00-4,75-0,880,969,3120.07.2017
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet-0,59-2,415,07-0,986,8315,7820.07.2017
Latinalainen Amerikka osakkeet8,90-1,289,92-1,05-2,1220,6620.07.2017
Korko lyhyet bondit, Ruotsin kruunu0,070,60-1,23-1,13-1,664,1920.07.2017
Korko pitkä maailma, GBP suojattu-2,25-5,64-5,03-1,260,479,3820.07.2017
Korko pitkä, Norjan kruunu-0,82-0,440,96-1,26-1,847,9620.07.2017
Korko rahamarkkina, Ruotsin kruunu-0,180,51-1,43-1,35-2,104,3220.07.2017
Kiinteistöt maailma suorat sijoitukset-2,43-1,57-2,59-1,51-4,274,0720.07.2017
Korko pitkä inflaatiosuojattu maailma, GBP-4,55-7,45-6,09-1,67-0,809,2320.07.2017
Korko lyhyet bondit, Norjan kruunu-1,31-0,382,45-1,97-2,458,2420.07.2017
Kiinteistöt Eurooppa suorat sijoitukset-2,14-1,80-3,57-2,89-1,854,0220.07.2017
Korko yhdistelmä lyhyet bondit, GBP-4,09-5,70-5,64-3,00-2,108,1420.07.2017
Korko rahamarkkina, GBP-4,62-6,13-6,14-3,05-2,478,7820.07.2017
Korko high yield, NOK4,34-1,2016,23-3,57-0,9312,0820.07.2017
Korko rahamarkkina lyhyt, GBP-4,66-6,40-6,60-3,81-2,549,1120.07.2017
Sektori luonnonvarat osakkeet-7,09-5,585,44-5,35-3,5721,8620.07.2017
Brasilia osakkeet3,94-4,606,66-5,52-5,3930,5620.07.2017
Raaka-aineet maatalous-3,54-2,36-3,55-6,30-9,9312,9720.07.2017
Afrikka osakkeet3,992,283,74-6,54-1,8214,2020.07.2017
Raaka-aineet laaja kori-9,77-6,41-8,02-12,79-11,0313,2620.07.2017
Sektori energia osakkeet-19,20-11,16-6,85-14,47-6,4221,4020.07.2017
Aasia ei-Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, muut-------
Aasia-Tyynimeri osakkeet, valuuttasuoj.-------
Afrikka ja Lähi-itä osakkeet, muut-------
Amerikka osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, muut-------
Eurooppa osakkeet, valuuttasuoj.-------
Fund of Funds - Equity-------
Fund of Funds - Multistrategy-------
Global Long/Short Equity-------
Islamilaiset osakkeet, muut-------
Japani osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kehittyvät maat osakkeet, valuuttasuoj.-------
Kiinteistöyhtiöt muut-------
Korko pitkä high yield suojattu, muut-------
Korko pitkä maailma, muut suojatut-------
Korko pitkä määräaikainen-------
Korko pitkä muut-------
Korko pitkä muut inflaatiosidotut-------
Korko rahamarkkina, muut-------
Korko vaihtovelkakirjat muut-------
Korko vaihtovelkakirjat suojatut, muut-------
Long/Short Debt-------
Long-Only Debt -------
Long-Only Equity -------
Long-Only Other -------
Maailma osakkeet, valuuttasuojattu-------
Multistrategy-------
Muut-------
Pääomaturvatut-------
Sektori muut osakkeet-------
Systematic Futures-------
Takuutuottoiset-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen hyödykkeet-------
Treidaus - Vivutettu/käänteinen korot-------
Vaihtoehtoiset - Event driven-------
Vaihtoehtoiset - Globaali makro-------
Vaihtoehtoiset - Hajautettu arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Long/short Eurooppa-------
Vaihtoehtoiset - Long/short globaali-------
Vaihtoehtoiset - Long/short kehittyvät maat-------
Vaihtoehtoiset - Long/short UK-------
Vaihtoehtoiset - Long/short USA-------
Vaihtoehtoiset - Long/short velka-------
Vaihtoehtoiset - long/short, muut-------
Vaihtoehtoiset - Markkinaneutraali - osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Multistrategia-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Muut-------
Vaihtoehtoiset - Rahastojen rahastot - Osakkeet-------
Vaihtoehtoiset - Systematic futures-------
Vaihtoehtoiset - Valuutat-------
Vaihtoehtoiset - Velka-arbitraasi-------
Vaihtoehtoiset - Volatiliteetti-------
Yhdistelmä, muut-------
Yhdysvallat osakkeet valuuttasuojattu-------
Kattava lista kaikista Morningstarin rahastoluokista. 3kk, vuoden alusta, 1v, 3v ja 5v tuotot ja 3v tuoton keskihajonta.
Tuottoluvut on ilmoitettu euroissa.